Προς το περιεχόμενο

Tα Τρίηχα.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνεχεια του θεματος σχετικα με την εισαγωγη στις αξιες , θα ηθελα αυτή την εβδομαδα  να προσπαθησω να εξηγησω μετα από τις σελιδες του Νοιζ  τα τριηχα.

 

Πως γεννηθηκαν τα τριηχα και ποιος είναι ο ορισμος τους.

Φανταζομαι ότι πριν καμια 300αρια χρονια, αφου θα ειχαν ανακαλυψει τις αξιες…καποιος θα ζητησε από τους μουσικολογους της εποχης αν μπορουσαν να κοψουν το τεταρτο σε 3 ισα μερη, και όχι σε πολλαπλασια του 2 όπως ειχαν εφευρει μεχρι τοτε.

Ετσι γεννηθηκε το τριηχο 8ων.

 

Τι είναι τριηχο λοιπον, και τι λεει ο ορισμος του.

Τριηχο ονομαζουμε τρεις νοτες ισης αξιας , που εχουν αξια ιση με την αμεσως μεγαλυτερη αξια.

Τα τριηχα εκφραζονται με μια καμπυλη πανω ή κατω από τις αξιες , και τον αριθμο 3.

Αναλυτικοτερα:

Ένα τριηχο ημισεως{σχ.1},  χωριζει ένα μετρο 4/4ων σε τρια ισα μερη.

Ένα τριηχο τεταρτων {σχ 2} , χωριζει ένα ημισυ , σε τρια ισα μερη.                                              

Αρα λοιπον σε ένα μετρο 4/4 , υπαρχουν 2 τριηχα τεταρτων{ 6 νοτες ισης διαρκειας }

Ένα τριηχο ογδοων {σχ 3} ,χωριζει ένα τεταρτο παλι σε τρια ισα μερη.                        Συνεπως σε ένα μετρο 4/4 υπαρχουν 4 τριηχα ογδοων . {12 νοτες ισης αξιας}

 

Μισο τριηχο 16ων  {σχ 4} , χωριζει ένα ογδοο σε τρια ισα μερη.                                     Ένα μετρο 4/4ων περιλαμβανει 8 τριηχα 16ων ή 24 νοτες ισης αξιας {6 ανα τεταρτο}

 

Αν και εφτασαν την αναλυση των τριηχων μεχρι τα 3ηχα 16ων , ωστοσο θα ηθελα να προσθεσω 2 γκρουπ αξιων σε αυτό το πινακα , που αν και δεν ανηκουν στα τριηχα - θεωρω ότι πηγαζουν από τα τριηχα  η αναλυονται  κατά τη γνωμη μου καλυτερα πανω στα τριηχα ογδοων.

Μεσω αυτης της αναλυσης , ελπιζω  να κατανοησετε πιο ευκολα αυτές τις «ιδιαιτερες» αξιες.

Το ένα είναι το 9ηχο.{σχ 5} Το 9ηχο  χωριζει την κάθε νοτα ενός τριηχου 8ων σε τρεις  ισες νοτες. { 9χ4 = 36 νοτες σε 1 μετρο 4/4ων}

Το 12ηχο .{σχ6} Το 12ηχο  χωριζει την κάθε νοτα τριηχου 8ων , σε  12 νοτες  ισης αξιας.  {12χ4=48 νοτες σε 1 μετρο 4/4ων}

Αρα λοιπον…αν φτιαχναμε ένα καινουργιο πινακα που θα περιείχε ολες τις αξιες που εχουμε μαθει ως τωρα ..χρησιμοποιοντας τον πινακα τον Τριηχων μαζι με τα 4ρτα , 8α ,16α κλπ…θα ηταν ως εξης. {Pdf2]

Βαση μας παλι , θα είναι οι τεσσερεις χρονοι.

1.Το Ολοκληρο υποδιαιρειται σε 2 ημισυ.

2.Το ολοκληρο  υποδιαιρειται επισης και  σε ένα 3ηχο ημισεως.{Τρια ισα μερη}

3.. Τεσσερα τεταρτα .

4. Τα 4 τεταρτα μας δινουν δυο τριηχα τεταρτων {6 νοτες}.

5. Τα 4 τεταρτα μετα μας δινουν 8 ογδοα.

6. τα 8/8α μας δινουν 4 τριηχα ογδοων {12 νοτες}

7. Τα 8/8α μας δινουν επισης 16 δεκαταεκτα.

8. Τα 16/16α μας δινουν 4 τριηχα 16ων {24 νοτες}

9.Τα 16 /16α μας δινουν 32 τριακοστα - δευτερα.

10. Επομενη κινηση είναι τα 9ηχα , βασισμενα πανω στα τριηχα ογδοων {36 νοτες}.

11. Τα 12ηχα , παλι βασισμενα στα 3ηχα ογδοων  {48 νοτες}

12. Και τελος τα 32/32α μας δινουν 64 εξηκοστα-τεταρτα.

 

Αρα λοιπον…οι τεσσερεις  χρονοι,  υποδιαιρουνται ως εξης.

 

4ς χρονοι ->σε 2 ισα μερη ->σε 3 ισα μερη ->  μετα σε 6 ισα μερη  -> μετα σε 8 ισα μερη  -> σε 12 ισα μερη  ->  σε 16 ισα μερη  ->  σε 24 ισα μερη  ->  σε 32 ισα μερη  ->   σε 36 ισα μερη{9ηχο}  -> σε 48 ισα μερη{12ηχο} -> τελος σε 64 ισα μερη.

 

Ειμαι παντα διαθεσιμος σε τυχον ερωτησεις σας.

Ευχες για Καλη Κυριακη σε ολους τους φιλους.

V.

 

 

 

 

Triplets.pdf

424300937___new.thumb.jpg.7a65f47aecda3de4404e8b30808b120f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προεδρε, αυτη η αναλυτικοτατη εξηγηση των τριηχων, φανερωνει την αφοσιωση στο αντικειμενο σας .

Πολλοι, επωφελουμαστε απο τον κοπο που κανατε να τα γραψετε ΟΛΑ αυτα. Nασαστε βεβαιος, οτι πολλοι δεν γραφουν στο φορουμ, ομως διαβαζουν και τυπωνουν τα pdf.

Για αλλη μια φορα, ευχαριστω που ποσταρετε και επιλεγετε να δινετε απο τον πολυτιμο χρονο σας .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προεδρε, αυτη η αναλυτικοτατη εξηγηση των τριηχων, φανερωνει την αφοσιωση στο αντικειμενο σας .

Πολλοι, επωφελουμαστε απο τον κοπο που κανατε να τα γραψετε ΟΛΑ αυτα. Nασαστε βεβαιος, οτι πολλοι δεν γραφουν στο φορουμ, ομως διαβαζουν και τυπωνουν τα pdf.

Για αλλη μια φορα, ευχαριστω που ποσταρετε και επιλεγετε να δινετε απο τον πολυτιμο χρονο σας .

 

Tnx December

Χαιρομαι που το βρηκες χρηστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα με έναν ντράμερ παλιότερα ο οποίος νόμιζε και επέμενε ότι τα τρίηχα ήταν το αλογάκι, δηλαδή 16α με παύση 16ου κάθε τέταρτο 16ο. Γαμάτο; Ποτέ δεν άλλαξε γνώμη και ποτέ δεν έμαθε σωστά τρίηχα.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και χρήσιμο Vaggelis.Ειδικά τα "θεωρητικά" είναι ο,τι πρέπει γιατί αρκετοί έχω την εντυπωση οτι μπερδέυουν 3strike rolls,ruffs,triplets,κλπ!Βέβαια μέσα σε αυτούς ήμουν και εγώ :P...Έλειπε κάτι τέτοιο...Καλή εβδομάδα :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το θεμα,,,και μια που δεχεσαι βλεπω ερωτησεις,,μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως θα παιξουμε τα τριηχα τεταρτων??Κολλησα τελειως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα με έναν ντράμερ παλιότερα ο οποίος νόμιζε και επέμενε ότι τα τρίηχα ήταν το αλογάκι, δηλαδή 16α με παύση 16ου κάθε τέταρτο 16ο. Γαμάτο; Ποτέ δεν άλλαξε γνώμη και ποτέ δεν έμαθε σωστά τρίηχα.

 

Ο τυπας επαιζε αυτο που αποκαλουμε εμεις ruffs... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το θεμα,,,και μια που δεχεσαι βλεπω ερωτησεις,,μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως θα παιξουμε τα τριηχα τεταρτων??Κολλησα τελειως!!!

 

Eνα βιντεακι για να δεις τα τριηχα τεταρτου σε συγκριση με τα τριηχα ογδοου... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για το θεμα,,,και μια που δεχεσαι βλεπω ερωτησεις,,μηπως θα μπορουσες να μου πεις πως θα παιξουμε τα τριηχα τεταρτων??Κολλησα τελειως!!!

Αν κατεβασεις το Triplets Pdf..στην αρχη εξηγω πολυ αναλυτικα που "πεφτουν" και τα τριηχα 4ων και τα τριηχα ημισεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο και χρήσιμο Vaggelis.Ειδικά τα "θεωρητικά" είναι ο,τι πρέπει γιατί αρκετοί έχω την εντυπωση οτι μπερδέυουν 3strike rolls,ruffs,triplets,κλπ!Βέβαια μέσα σε αυτούς ήμουν και εγώ :P...Έλειπε κάτι τέτοιο...Καλή εβδομάδα :)

 

 

3 stroke roll δεν νομιζω οτι υπαρχει εκτος κι αν εννοεις μια RRL διαδοχη που ουσιαστικα ειναι τριηχα... Μηπως εννοεις το 5 stroke roll.??

Επισης το Ruff θα μπορουσες να το καταταξεις στα τριηχα...μιας και ειναι 3 νοτες πριν την νοτα.

Πολλες φορες το εχω δει γραμμενο σαν μισο τριηχο 16ων διπλα σε ενα τεταρτο η ογδοο.

Αυτα ..Καλη σας μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου