Προς το περιεχόμενο

Kashmir Transcription for drums - Tribute to Micheal Lee.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aυτο το transcription, το ειχα ανεβασει το 2011 σε χειρογραφη παρτιτουρα σαν φορο τιμης στον Μicheal Lee..και το εξαιρετικο πραγματικα παιξιμο που κανει στο No quarter Live dvd των Plant & Page.

 

Την ξανα-ανεβαζω με μηχανικη παρτιτουρα σε pdf..

 

Σαν ντραμμερ να πω οτι δεν εχω ξαναδει τοσο ενδιαφερον Rock drumming.

Ο Micheal κανει ενα πραγματικα απιστευτο παιξιμο, πανω σε μια πολυ δυσκολη ενορχηστρωση παιζοντας  στα δαχτυλα  τα κομματια αλλα κ παραλληλα  ολα τα Modulations κ groopings που συμβαινουν.

Σαν level το κομματι , την συγκεκριμενη ενορχηστρωση , το θεωρω very advanced.

Τι να προσεξετε:

 

Τις εναλλαγες απο απλο σε κομμενο χρονο...εκει στα μετρα.61 και 111.

Enjoy

watermarked_Kashmir_1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι αυτή η εκτέλεση μου αρέσει περισσότερο απ' την αρχική (κάτι που μου συμβαίνει σπάνια) και ότι ένας απ' τους λόγους που συμβαίνει αυτό είναι ο Lee, θα φάω κράξιμο, ε; Δε γ@μιέται, έχω φάει κράξιμο και για πιο σοβαρά θέματα.  ;D

 

Θενκς Βαγγέλη για το τρανσκρίπσιο. Προσωπικά θέλω και βίντεο να παίζεις. Θα το έκανα εγώ αλλά κρίμας το κομμάτι...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν πω ότι αυτή η εκτέλεση μου αρέσει περισσότερο απ' την αρχική (κάτι που μου συμβαίνει σπάνια) και ότι ένας απ' τους λόγους που συμβαίνει αυτό είναι ο Lee, θα φάω κράξιμο, ε; Δε γ@μιέται, έχω φάει κράξιμο και για πιο σοβαρά θέματα.  ;D

 

Θενκς Βαγγέλη για το τρανσκρίπσιο. Προσωπικά θέλω και βίντεο να παίζεις. Θα το έκανα εγώ αλλά κρίμας το κομμάτι...

[/quote

Aς μας  κραξουν μαζι τοτε γιατι κ εγω την ιδια αποψη εχω..

Δεν ξερω ποιος ειναι υπευθυνος για αυτη την ενορχηστρωση,  αλλα ειναι ενα πραγματικο εργο τεχνης που θα επρεπε να διδάσκετε στα Πανεπιστημια οσον αφορα τι σημαινει μοντερνα ενορχηστρωση.         

{ την ιδια αποψη εχω κι για  το Roxanne/ Higher Ground transcription που ανεβασα..}

 

To δε παιξιμο του τοσο προωρα χαμενου Μicheal...ειναι out of this world...και προσωπικα με βοηθαει να εξηγησω τι σημαινει  Rock drumming και πως να βαζεις καυ.....στο παιξιμο σου στους μαθητες μου.

Λυπηθηκα τοσο πολυ οταν εμαθα οτι πεθανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

performance του Kashmir transcription..

Εχει 2-3 σημεια το παιξιμο του αλλα κ η ενορχηστρωση που μου εβγαλαν το λαδι κ δεν το περιμενα.

Η αληθεια ειναι οτι ειχα πολυ καιρο να ροκαρω ετσι ..

Εξωτερικη ηχογραφηση as always,

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στο 205 και μετά έχω πετάξει τις μπακέτες στο πάτωμα καμιά 10αριά φορές λέμε!  Αλλά δεν θα του περάσει...

 

Α, και φυσικά, συγχαρητήρια Βαγγέλη.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 205 και μετά έχω πετάξει τις μπακέτες στο πάτωμα καμιά 10αριά φορές λέμε!  Αλλά δεν θα του περάσει...

 

Α, και φυσικά, συγχαρητήρια Βαγγέλη.

Το κωλοOutro ε?

Αυτη η 3 στα 4 πολυρυθμια ενω δεν ειναι τιποτα περιεργο...ο τροπος που παιζει αλλα για αλλα της παρασκευης το γαλα ο Page...σε πεταει εξω....

Ειμαι σιγουρος οτι κ αυτους τους δυσκολεψε. {Φυσικα κ εμενα}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γαμώτο. Ενώ μου είναι οικείο το 3 στα 4 - και μάλλον είναι και το μόνο πολυρυθμικό σχήμα που θεωρώ ότι το 'χω σχετικά άνετα - όταν πάω να το παίξω πάνω στο κομμάτι το χάνω μετά απ' τα 4 πρώτα μέτρα. Θα τον σκίσω τον Page!  ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου