Προς το περιεχόμενο

Σειρά πεταλιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη σειρά που έχω βάλει αυτά τα πετάλια.

Νομίζω ότι γενικά τα έχω βάλει "σωστά" αλλά δεν ξέρω για το compressor και το eq.

Δεν έχω ιδέα ποιο πάει πρώτο και ποιο δεύτερο..

 

29nb0qw.jpg

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Compressor καλά είναι.

Το EQ είναι θέμα γούστου - δλδ αν θες να φορμάρεις τον ήχο της κιθάρας σου πριν μπει στα εφέ ή να φορμάρεις την παραμόρφωση αφού βγει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας, η εννοια της "σωστης" σειρας ειναι λιγο αοριστη. Υπαρχουν προφανως καποιες ενδεδειγμενες, λογικες λυσεις (π.χ. βαζουμε το delay στη λουπα του ενισχυτη αν χρησιμοποιουμε το βρωμικο καναλι ωστε να εχουν και οι επαναληψεις μας od)  αλλα κατα τα αλλα πολλα πραγματα εξαρτωνται και απο το τι θες να πετυχεις.

 

Ειδικα τα 2 πεταλια που σε απασχολουν ειναι απο αυτα που κατα τη γνωμη μου μπορουν να παιξουν αρκετα στην τοποθετηση τους, και μπορουν καλλιστα να κατσουν και εκει που τα εχεις τωρα.

 

Ο κομπρεσορας για παραδειγμα τυπικα παει στην αρχη - εχει μια λογικη αυτο, αν το χρησιμοποιεις για να δωσεις καποιες συγκεκριμενες "δυναμικες" στο σημα σου, θα ηθελες αυτες οι δυναμικες να παιζουν τον ρολο τους και οταν το σημα σου χτυπαει τα διαφορα OD stages. Απο την αλλη, μπορει να θελεις να χρησιμοποιησεις εναν κομπρεσσορα σε extreme settings, ως sustainer, αρα να τον δοκιμασεις στο τελος μετα απο τα OD ωστε να συμμαζεψει και να "λουκανικοποιησει" πληρως το σημα σου.

 

Παρομοια λογικη εχει και η τοποθετηση του EQ. Καποιοι χρησιμοποιουν τα EQ pedals ως boosts, ως "διορθωσεις" στον direct ηχο της κιθαρας (γιατι πχ μπορει να θελω να τον παχυνω για καποιο σολο, λεμε τωρα), οποτε θα παει στην αρχη της αλυσιδας. Αλλοι μπορει να θελουν το EQ για να αντισταθμισουν το EQ καποιου αλλου πεταλιου, για παραδειγμα εχω ενα πολυ ωραιο OD το οποιο ειναι πολυ μουντο, οποτε εχω ενα EQ pedal αργοτερα να μπουσταρει τα πριμα και τα χρησιμοποιω μαζι ωστε να αντισταθμιζονται. Διαολε, ειχα γνωστο που επαιζε με 5αρη ενισχυτη με σκετο volume οποτε ειχε βαλει το EQ του στο τερμα της αλυσιδας, μετα απο reverb/delay και το χρησιμοποιουσε σαν amp EQ. Ο,τι του καπνισει δηλαδη...

 

 

tl;dr μια χαρα εισαι, παιξε ισως και με το EQ με τα το BD-2 αναλογα με το πως θες να το χρησιμοποιησεις.

 

 

Υ.Γ. Εξαιρετικο το συστημα με τις φωτογραφιουλες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα το ditto πριν το reverb.

 

Μέ αυτό τον τρόπο και η κιθάρα σου και η λούπα θα μοιράζονται το reverb, αλλά και θα έχεις και το stereo διαθέσιμο αν χρειαστεί

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να καταλαβεις αυτο που σου έγραψαν οτι δηλαδη

"Καταρχας, η εννοια της "σωστης" σειρας ειναι λιγο αοριστη. Υπαρχουν προφανως καποιες ενδεδειγμενες, λογικες λυσεις (π.χ. βαζουμε το delay στη λουπα του ενισχυτη αν χρησιμοποιουμε το βρωμικο καναλι ωστε να εχουν και οι επαναληψεις μας od)  αλλα κατα τα αλλα πολλα πραγματα εξαρτωνται και απο το τι θες να πετυχεις. "

 

Πχ εχω τον κομπρεσορα στο τελος για να ομαλοποιει τα παντα και να εχω ενα master volume. Αναλογα με τα κομματια το χρησιμοποιω και σαν καθαρο boost χωρις να κομπρεσαρω το σημα καθολου...

 

Σχετικα με το EQ, οταν χρησιμοποιουσα, το εβαζα στο τελος για ενα τελικο "φιξαρισμα" του ηχου, ειδικα αν επαιζα σε διαφορετικους ενισχυτες (προβα, λαηβ) για να μπορεσω να φερω τον ηχο εκει που ηθελα.

 

Θα δεις με το καιρο οτι θα μαθεις, τα πεταλια σου, τις αναγκες σου και φυσικα τι παραπανω μπορει να σου δωσει ενα πεταλι.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τη βοήθεια.

 

Τώρα στήνω την πεταλιέρα μου (πούλησα το pod HD500 και παίρνω πεταλάκια τώρα), δεν τα έχω ακόμα όλα τα πετάλια που βλέπετε, λείπουν τα δύο για τα οποία γίνεται λόγος (eq και comp) αλλά θα ολοκληρωθεί το σετ σύντομα.

Δυστυχώς δεν έχει λούπα ο ενισχυτής μου, έχω ένα modαρισμένο blues junior tweed.

 

Να σας πω την αλήθεια δεν ήξερα ότι παίζουν τόσοι συνδυασμοί και εναλλακτικές...

 

Το eq το ήθελα πιο πολύ για να μπορώ να κάνω "διορθώσεις" όπου χρειάζεται και να έχω παραπάνω επιλογές/δυνατότητες από το tone stack του ενισχυτή.

Για να καταλάβετε, μου αρέσει απίστευτα ο καθαρός ήχος με scooped mids (κάτι σαν το solo στην διασκευή του planet caravan από τους Pantera), είχα την εντύπωση ότι με ένα eq θα μπορούσα να κάνω τον fender έτσι, αλλά δεν νομίζω ότι γίνεται (βγάζω όμως ακριβώς αυτό τον ήχο με ένα park τρατζιστοράτο που είχα πάρει στο γυμνάσιο πιτσιρικάς!).

Όπως μου είχε πει πολύ σωστά ένας συμφορουμίτης, δεν μπορείς να πειράξεις πολλά εφόσον έχεις το eq πριν το tonestack, δηλαδή δεν μπορείς να αλλάξεις και πολύ τον χαρακτήρα του ενισχυτή).

 

Πάντως κατάλαβα ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για πολλούς και διαφορετικούς σκοπούς, όπως και τον κομπρέσορα. Όταν επιτέλους τα πάρω κι αυτά θα πειραματιστώ και θα δοκιμάσω και αυτά που μου είπατε.

 

Ευχαριστώ πολύ  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου