Προς το περιεχόμενο

Line 6 Helix Native


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Πρόσφατα πήρα το Helix Native από τη Line 6. Είναι η software έκδοση του Helix Rack-Floor-LT, με την εταιρία να ισχυρίζεται ότι χρησιμοποιούν τους ίδιους αλγορίθμους, άρα με μία καλή κάρτα ήχου έχει κανείς το ίδιο ηχητικό αποτέλεσμα.

 

Στην αρχή ήμουν αρκετά σκεπτικός, μέχρι που κατέβασα το 15ήμερο trial που δίνει δωρεάν η Line 6. Το πιο εύκολο menu που έχω δει, ανάμεσα σε Axe FX, Kemper, κλπ και πολύ εύκολο/γρήγορο Impulse Response loading.

 

Αφού πέρασα μερικές μέρες προσπαθώντας να βρω τους ήχους μου να μάθω να το λειτουργώ πιο εύκολα, είπα να κάνω reamp σε κάτι DI tracks που είχα από ένα κομμάτι των Nevermore.

 

Χρησιμοποίησα ό,τι ακριβώς και ο Jeff Loomis, αλλά μέσω του Helix Native. Δηλαδή:

Maxon OD808 - Mesa Boogie Dual Rectifier - Marshall 1960B cab με Celestion G12T-75.

 

Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω:

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Ελπίζω να σας αρέσει, αν θέλετε και κάτι λιγότερο metal, ίσως μπορέσω να κάνω κάτι!

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Moderator

Δεν ήθελα να φτιάξω νέο thread, αν μπορεί κάποιος mod ας αλλάξει τον τίτλο σε γενικότερο, δηλαδή "Line 6 Helix Native". Ευχαριστώ.

 

Ηχογράφησα το παρακάτω clip, χρησιμοποιώντας τα πάντα από το Helix Native, πέρα από τα custom IRs που έχω από τον SinMix. Τα IRs αυτά είναι από Mesa Boogie Stiletto 2x12. Χρησιμοποιώ μία single coil Strat. Πιο αναλυτικά παρακάτω:

 

Signal Chain:

L.A Studio Comp - Archetype Clean (PRS Archon's Clean Channel) - 2 Mesa Boogie Stiletto Cab IRs from SinMix - Cosmos Echo - Adriatic Delay - Cave Reverb

 

[soundcloud]

[/soundcloud]

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Πολύ ωραία τα κλιπάκια Bill (και σε παίξιμο και σε ήχο)!!!

 

Νέος κάτοχος Helix κι εγώ (Helix LT) και αρχίζω να ψάχνομαι τι παίζει με τα IR.

 

Έχεις δοκιμάσει άλλα αξιόλογα (free ή μη) IR, πέραν του SinMix τα οποία θα μπορούσες να προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα, από το 2013 που πήρα το Axe Fx Ultra, μέχρι σήμερα που παίζω με λαμπάτο ενισχυτή και loadbox, χρησιμοποιώ IRs, στο σπίτι, σε πρόβα και σε live.

 

Τα καλύτερα για μένα IRs τα βγάζει η Ownhammer, σε όλα τα είδη μουσικής, οπότε θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από τα free που έχουν στο site τους και αν σου αρέσουν να πάρεις κάποιο πακέτο. Τα αγαπημένα μου IRs για rock-metal είναι αυτά που έβγαλε ο Justin York σε συνεργασία με την Ownhammer, αλλά πρέπει να αγοράσεις τη συλλογή.

 

Πλέον βέβαια παίζω με τα cab sims που έχει η Two Notes μέσα από το plugin Wall of Sound. Έχει 16  καμπίνες (με δυνατότητα αγοράς περισσότερων) με συνδυασμούς μικροφώνων, δωματίων, κλπ και μπορείς να  τα ρυθμίσεις εσύ, σε αντίθεση με τα IRs των υπόλοιπων εταιριών που είναι "έτοιμα".

 

Επειδή όμως έχεις Helix και κάτι τέτοιο θα ήταν overkill, ξεκίνα με Ownhammer, Sinmix και εννοείται τα IRs της Celestion, τα οποία όμως επίσης δεν είναι free, χωρίς να ξέρω αν έχουν βγάλει τίποτα δωρεάν δείγματα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου