Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Ταστιέρας σε ΜΜ (Maple χωρίς λούστρο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πρέπει να χρησιμοποιήσω για να καθαρίσει? Το ξύλο είναι εντελώς γυμνό και με τον καιρό λερώνεται. Σε ένα φορουμ βρήκα αυτό:

http://www.musicroom.com/se/ID_No/0438717/details.html

Mήπως είναι καλύτερα lemon oil?

 

160c093.jpg

30hx0sg.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομίζω ότι η maple ταστιερα δεν παίρνει ούτε lemon oil.

edit: τώρα είδα το λινκ, τετοιο conditioner είναι για rosewood/ebony ταστιέρες, δε σου κάνει.

 

Μπορείς να πάρεις ένα σετ καθαριστικών για οργανα (εγώ έχω ένα με Fender brand) για καθαρισμα από τη μπιχλα και γυαλισμα... Το εντελώς γυμνό βέβαια με ανησυχεί, οπότε αν σου λέω βλακείες ας με διορθώσει κάποιος. Πάντως ένα χερι βερνικι πρεπει να το έχει, για προστασια και μόνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εντελως γυμνο maple ειναι αυτοκτονια. Η MM δε χρησιμοποιει finish, αλλα ενα μιγμα λαδιου/κεριου, παραδεχομενη μαλιστα οτι ακομα κι ετσι τα μπρατσα της ειναι πιο ευαισθητα σε αλλαγες υγρασιας σε σχεση με finished μπρατσα.

 

Τσεκαρε εδω κι εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδώ το FAQ:

 

http://www.ernieball.com/faq_content.php?subjectcode=mm_basses

Q: How do I maintain the neck on my new Music Man bass?

 

A: For everyday cleaning, use a small dose of high-grade lemon oil. For the fretboard, use Ernie Ball Wonder Wipes Fretboard Conditioner. If the neck is very dirty, give us a call or email us at [email protected].

 

Since the neck is finished only with gunstock oil and wax blend, it is more susceptible to humidity changes. An occasional truss rod adjustment will halp keep your bass playing factory-new. If you are getting fret buzz (plugged in only, of course) raise the action by turning the trussrod wheel counter-clockwise, to lower the action turn it clockwise.

 

An infrequent dose of gunstock oil will help to keep the neck maintained; we recommend and use Birchwood-Casey Tru-Oil, but any good quality gunstock oil will work. Clean neck first. Use a small amount of Tru-oil, leave it on for 5 minutes, then wipe it off with a paper towel. Then apply Birchwood-Casey Gunstock Wax. Be sure to douse the paper towel with water before disposing of it! Read the wax and oil manufacturer's instructions regarding disposal of these used paper towels.

 

Birchwood-Casey products are available at most sporting goods or gun stores, or direct. Their web address is http://www.birchwoodcasey.com.

 

Rosewood fingerboards should not be treated with gunstock oil; instead they should be treated with a high grade of lemon oil.

 

For cleaning, try using the same high grade of lemon oil to clean the entire neck, both maple and rosewood fretboards. Keep in mind that if the dirt or grease has been worked into the wood, it cannot be removed except by sanding it down, which we do not recommend unless exercised with extremely fine sandpaper (1200-1600 grit), and even then very sparingly. It is better to keep it clean in the first place. Washing your hands first helps!

 

Some discoloration after many hours of playing is normal on unfinished necks.

 

Be sure to follow all of the manufacturers recommended safety precautions when using any of these oils or waxes.

 

 

Άρα αυτό που είπα:

Νομίζω ότι η maple ταστιερα δεν παίρνει ούτε lemon oil.

edit: τώρα είδα το λινκ, τετοιο conditioner είναι για rosewood/ebony ταστιέρες, δε σου κάνει.

 

Μπορείς να πάρεις ένα σετ καθαριστικών για οργανα (εγώ έχω ένα με Fender brand) για καθαρισμα από τη μπιχλα και γυαλισμα... Το εντελώς γυμνό βέβαια με ανησυχεί, οπότε αν σου λέω βλακείες ας με διορθώσει κάποιος. Πάντως ένα χερι βερνικι πρεπει να το έχει, για προστασια και μόνο...

 

είναι fail!

 

Νόμιζα ότι το conditioner στο λινκ είναι σαν ένα Jim Dunlop που έχω, Fretboard Conditioner (for rosewood/ebony).

 

Άρα στο λινκ του scafferbfg και του Nikoubis θα δεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποψή μου είναι να την πάς να σου την περάσει κάποιος μάστορας τουλάχιστον sealer.

 

Έτσι όπως είναι έχει πόρους και αν τραβήξει δύσκολα θα καθαρίσει.

Άλλα στη συγκεκριμένη είναι δηλημα....πάντως είναι κρίμα να λερώσει... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου είναι να την πάς να σου την περάσει κάποιος μάστορας τουλάχιστον sealer.

 

Έτσι όπως είναι έχει πόρους και αν τραβήξει δύσκολα θα καθαρίσει.

Άλλα στη συγκεκριμένη είναι δηλημα....πάντως είναι κρίμα να λερώσει... :(

 

Προς θεού όχι sealer με κάθε bent που θα κάνεις και θα ακουμπάει η χορδή στο ξύλο θα έχεις και κομμάτια λευκής σκόνης.

Το sealer είναι  ιδιαίτερα  εύκολο να ξυθεί ακόμα και με το νύχι. Πέρνα την ένα Tung oil και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου