Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός maple ταστιέρας!!!


GIDD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω την βοήθεια σας!!! Υπάρχουν τόσα προιόντα που καθαρίζουν rosewood ταστιέρες και κανένα για maple και η ταστιέρα μου έχει πιάσει πουρί από την βρώμα!!! Υπάρχει κάποιο καλό προιόν που να καθαρίζει την maple ταστιέρα και κανένα να την γυαλίζει???

 

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τοσο πολυ σε δυσκολευει; φαντασου να ειχες και καμια ταστιερα απο παλισσανδρο που εχει και πορους!!

 

τα χουμε πει πολλες φορες

 

παλισσανδρος και εβενος-lemon oil, linseed oil. (το λιναροσπορέλαιο που βρισκεις σε μαγαζια με βοτανα ειναι καλυτερο αλλα αμα το παρακανεις αφηνει μια κολωδη αισθηση αλλα βεβαια κανει την ταστιερα ποιο μαυρη και ''ζωντανη''. το ''lemon oil'' που στην ουσια ειναι ορυκτελαιο με αρωμα λεμονιου δεν σου δινει την αισθηση οτι εχεις προσθεσει κατι στο ξυλο και δουλευει κατα προσωπικη μου αποψη απλα για να μαλακωσει την βρωμια...)

 

σφενταμι- θα πρεπει να θυμομαστε πως η ταστιερες απο σφενταμι εχουν φινιρισμα και πως δεν θελουμε να βαλουμε τιποτα πανω τους που μπορει να το χαλασει! ειμαι κατα του οινοπνευματος! το κλασικο ''κολπο'' των αμερικανων ειναι να το καθαριζουν με ενα ΕΛΑΦΡΩΣ βρεγμενο πανακι και να βαζουν μετα ενα κοινο γυαλιστικο ξυλου απο σουπερ μαρκετ για προστασια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

σφενταμι- θα πρεπει να θυμομαστε πως η ταστιερες απο σφενταμι εχουν φινιρισμα και πως δεν θελουμε να βαλουμε τιποτα πανω τους που μπορει να το χαλασει! ειμαι κατα του οινοπνευματος! το κλασικο ''κολπο'' των αμερικανων ειναι να το καθαριζουν με ενα ΕΛΑΦΡΩΣ βρεγμενο πανακι και να βαζουν μετα ενα κοινο γυαλιστικο ξυλου απο σουπερ μαρκετ για προστασια.

 

 

 

ok ;)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφ' όσον έχει βερνίκι απλά το καθαρίζεις με ότι καθαρίζεις και την υπόλοιπη κιθάρα...

 

τώρα μακριά από οινοπνεύματα, white spirit κτλ, αυτά είναι -ανάλογα με το βερνίκι- και ο διαλύτης τους, οπότε καλό θα είναι να τα αποφεύγουμε!

 

άσχετο τιπ: υπολείμματα από κόλλες όπως ένα αυτοκόλλητο που έχουμε αφαιρέσει φεύγουν με πετρέλαιο, ή καλύτερα κηροζίνη που είναι πιο καθαρή. Δεν μπορεί να πειράξει κανένα βερνίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου