Προς το περιεχόμενο

PAN delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εστω οτι εχουμε τελευταιο στη σειρα ενα stereo delay ψηφιακο η μη απο το οποιο φευγουν 2 καλωδια σε 2 ενισχυτες. pan η stereo pan δεν λεγεται το εφε που πηγαινει το σημα απο τον ενα ενισχυτη στον αλλο ? [ διορθωστε αν κανω λαθος ]. υπαρχει σε stomp box ? ??  υπαρχει σε καποιο απο αυτα knob να ρυθμιζει το ποσο ''γρηγορα'' θα πηγαινει το σημα left-right ?  τα φωτα σας please..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ping Pong  βλεπεις να το αναγραφουν συνηθως

 

Πχ  http://www.tcelectronic.com/flashback-delay/

 

Εδω το λενε panning  file:///Users/georgekonst/Downloads/DD-7_OM.pdf

 

 

κοκ

 

 

Επισης συνηθως καθε επαναληψη παει σε μια πλευρα,δηλαδη η ταχυτητα του panning ειναι η ταχυτητα των επαναληψεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο συμβαινει και με το stereo chorus να υποθεσω.?

 

 

Δεν θυμαμαι,εχω να χρησιμοποιησω chorus απο τοτε που επαιζα σε πολιτιστικο κεντρο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Echo Park της Line 6 (το μικρο αδελφακι του γνωστου DL4) το οποιο εχει επιλογή "ping pong" και επίσης εχει 2 βύσματα (left/right) στην είσοδο (in) και 2 στην έξοδο (out).

Εγω δεν το'χω δοκιμασει stereo.

 

Γενικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος για την τιμη που'χα πληρωσει (60 ευρω μεταχειρ). Εχει αρκετα ειδη delay (ενα απο αυτα κ το ping pong), tap tempo, trails, προσομοιωση tape/analog/digital, κ αρκετη ελευθερια παραμετροποιησης χωρις να ειναι τραγικα πολυπλοκο. Μονη μαλακια οτι τζιτζικιζει λιγουλακι τον ηχο οταν το'χω στην αλυσιδα κ οτι οταν το σβηνω αισθανομαι να πεφτει η ενταση του ηχου. Επισης μου'χε βγαλει ενα προβλημα (το οποιο..διορθωθηκε απο μονο του) κ σερφαροντας ειδα καμποσους να γκρινιαζουν οτι τους χαλασε (πρεπει να ξανα-αγορασεις το μισο πεταλι ουσιαστικα). Παντως εμενα 5 χρονια τωρα με εχει βολεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει καποιος αλλος να προτεινει αλλο πεταλακι ?

 

Οποιοδηποτε STEREO Tremolo ειναι καλυτερο για αυτη τη δουλεια (θα το "ακουσεις" πολυ περισσοτερο απο ενα delay).To Pulsar ειναι μια καλη & οικονομικη επιλογη.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μπάντα μου , επειδή ήμασταν τρίο (μπάσο , κιθάρα τύμπανα), εβγαζα την κιθάρα στερεοφωνικά για να γεμίζει ο ήχος. Κάποιες διαπιστώσεις:

 

Το αδελφάκι του Flashback, το Alter Ego της TC τα σπάει - όχι μόνο το pan delay του αλλά και τα υπόλοιπα delay settings του όταν είναι συνδεδεμένο σε δυο ενισχυτές.

 

Επίσης είχα το στερεοφωνικό Space Chorus της Line 6 poy επίσης έσπερνε... δεν είναι τοσο chorus όσο vibe/phase με chorus και αυτό "εγραφε" πολυ΄όμορφα σε στέρεο.

 

Συμφωνώ +1000 για το Pulsar. Στην αλυσίδα, το είχα πριν το TC delay και to Hall of Fame , όλα συνδεδεμένα με στερεο τζακ μεταξύ τους. Είναι το καλύτερο stereo tremolo που έχω ακούσει - από τις πιο subtle ρυθμίσεις του μέχρι τα πιο κοφτά τρέμολό του, σε κάνει να χαίρεσαι που παίζεις στέρεοφωνικά. Όσο το είχα, δεν το έσβηνα ποτέ, ό,τι είδος και να έπαιζα, το έβαζα σε μια χαλαρή ρύθμιση και η στεροφωνία του σκότωνε!

 

Τελος, αριστουργημα είναι φυσικά τα στέρεο έφεκτς της M13 που απόκτησα σχετικά πρόσφατα. Τρέμολα, vibe, oκταβο-reverb και tape delays είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε ψηφιακή προσομοίωση.

(*σόρυ Superfunk και Vox maniacs)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου