Προς το περιεχόμενο

Πυκνωτικό μικρόφωνο ιδανικό για μπάσα αντρική φωνή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για ένα πυκνωτικό μικρόφωνο το οποίο να είναι ιδανικό κυρίως για μπάσα αντρική φωνή. Είμαι της άποψης πως τα περισσότερα μικρόφωνα εξειδικεύονται σε συγκεκριμένους τύπους φωνής, ασχέτως αν λένε πως κάνουν για όλες τις δουλειές.

 

Θέλω ένα μικρόφωνο με καθαρές κι όσο πιο κολακευτικές χαμηλές διότι το audio-technica AT2020 που έχω είναι καλό για τα λεφτά του, αλλά όχι όσο πρέπει για τον αξιοπρεπή ήχο τον οποίο θα ήθελα να έχουν τα demo μου.

 

Είχα επίσης ενα Studio-Projects B3 το οποίο το πούλησα πριν απο μερικές ημέρες διότι δεν "έκατσε" καλά στη φωνή μου.

 

Κατέληξα στο audio-technica AT4040 διότι δεν είναι τόσο μπασαριστό όσο το audio-technica AT4047. Δεν θα ήθελα να πάω σε κάτι πολύ ακριβό διότι ηχογράφω σε δωμάτιο, του οποίου η ακουστική δεν ειναι και η καλύτερη δυνατή.

 

Τι λέτε; Είναι καλή επένδυση το audio-technica AT4040 ή μήπως θα έπρεπε να πάρω κάποιο άλλο;

 

Εκτός αυτού, θα ήθελα την άποψη σας για το παρακάτω προιόν το οποίο σκέπτομαι στο μέλλον να το αγοράσω, αν και η τιμή του είναι υπερβολική για αυτό που προσφέρει(περίπου 250 ευρώ).

 

http://www.seelectronics.com/rf.html

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ZombieTone επειδή αυτό που μου πρότεινες το DPA 3541 είναι φτηνό δηλαδή  ;D  ;D  ;D 4.500 ευρώ  :o  :o  :o, λέω να πάρω καμμιά 5-6 και να τα δίνω αντί για ευρώ στα παιδιά που θα έρχονται τα Χριστούγεννα να μου λένε τα κάλαντα!  ;D  ;D  ;D  ;D

 

Ψάχνω για κάτι πιο οικονομικό!  :)

 

Είπα για το audio-technica AT4040, το audio-technica AT4047 και το AKG C 4000 B. Ψάχνω κάτι σε αυτή τη κατηγορία τιμής, ίσως και λίγο ακριβότερο.

 

Αν είχα studio τότε θα σκεπτόμουν την πρότασή σου..

 

Thanks πάντως!  8)

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ξερω αν εχεις studio ή οχι...

 

Απο την ερωτηση σου θα επρεπε να καταλαβω οτι προφανως δεν εχεις ουτε καν δουλευεις σε studio.

 

Απο αυτα που αναφερεις σιφουρα το AKG 4000 ειναι αυτο που θα επελεγα εγω. Επισης μια πολυ καλη επιλογη ειναι και η KSM σειρα της Shure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις το μακρύ διάφραγμα και την φούσκα το C1000 τα πάει περίφημα στα μπάσα αν ήσουν Βόλο θα σου έλεγα να έρθεις να το δοκιμάσεις. Δυό καλά δυναμικά είναι το Shure 545 και το AKG D330BT (καταργημένα) αν ψάξεις στο internet μπορείς να βρείς σε καλές τιμές.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυκνωτικό μικρόφωνο σκοπεύω να αγοράσω.. Δυναμικό έχω ένα SHURE BETA 58 A.

 

Αν πάω σε AKG τότε θα προτιμήσω το AKG C 4000 B.

 

Το θέμα είναι να ταιριάζει στη φωνή μου(που είμαι καράμπασος  ;D).

I guess i' ll always be.. A Soldier Of Fortune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που έχεις το ΑΤ2020 και δεν σου κάνει για demo, νιώθω την υποχρέωση να σε ρωτήσω:

 

Τι προενισχυτή χρησιμοποιείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η ερώτηση του Ytsestef_2112 και προσθέτω άλλη μία: Μήπως τραγουδάς πολύ κοντά στο μικρόφωνο και "μπουμάρει" που λέμε?? Τραβήξου λίγο πιο πίσω. Αν πάλι έχεις πρόβλημα,τότε ναι άλλαξέ το.Το 4040 στο προτείνω ανεπιφύλακτα σε σχέση με τα άλλα που ανέφερες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου