Προς το περιεχόμενο

easyJet γαρ? Baja tele!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Εasyjet το βλέπω απόλυτα πιθανό να τα κάνει αυτά, ειδικά τώρα που έχουμε οικονομική κρίση (εδώ διαβάζω ότι η Ryanair χρεώνει πια και την... χρήση της τουαλέτας στο σκάφος). Είναι λογικότατο να είναι κέρβεροι με το παραμικρό έξτρα γραμμάριο και χειραποσκευή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω να σου πω την αληθεια την ιδια αυστηροτητα που ειδα στο γκισε της easyjet στο Gatwick ειδα και εδω στη Θεσσαλονικη. Μην ανυσηχεις ομως, τροπος να φερεις την κιθαρα θα βρεθει.

 

Δεν εχω πεταξει ποτε με easyjet και να εχω μαζι μου κιθαρα (δεν πεταω και πολυ συχνα μαζι τους). Με aegean, ολυμπιακη, lufthansa και αλλες εταιρειες ουδεποτε ειχα προβλημα, πηγαινα παντα στο check in εδινα βαλιτσα και κρατουσα πανω μου σακιδιο + κιθαρα σε μαλακη θηκη. Δε χρειαστηκε καμια φορα να πληρωσω εξτρα και παντα με αφηναν να βαζω την κιθαρα στο overhead ντουλαπακι. Τις περισσοτερες φορες (ειδικα στο εξωτερικο) δε με ρωτουσαν καν τι ειναι αυτο που κουβαλαω στην πλατη μου, βλεπανε μουσικο οργανο και καταλαβαινανε οτι de facto παει καμπινα.

 

Επαναλαμβανω ομως, οτι επειδη η easyjet ειναι εταιρεια που προσπαθει απο παντου να μειωσει το κοστος (εξ ου και οι χαμηλες τιμες) ειναι πολυ αυστηροι σε θεματα αποσκευων και καθοτι δεν εχω παρει κιθαρα σε πτηση τους δε ξερω σιγουρα τι θα σου πουνε.

Για δευτερη χειραποσκευη, ποσο κοστιζει και αν γινεται καλυτερα να κανεις ενα τηλεφωνο στους ιδιους να σου πουνε.

 

Μια ιδεα για το τι μπορεις να κανεις:

Πριν απο 3-4 μηνες πετουσα απο Heathrow για Μοναχο με Lufthansa, και καθως περιμενα στο check in ειδα πολλους μπροστα μου να τους αναγκαζουν να κρατησουν μονο μια χειραποσκευη και ψιλοτρομαξα, καθοτι ειχα τσαντα και κιθαρα μαζι μου. Οποτε αποφασισα, αν μου κανουν σουξου μουξου μανταλακια για να μην ανγακαστω να δωσω την κιθαρα να χωσω διαβατηρια κλπ σε οποια τσεπη ειχα πανω μου και οτι αλλο ηταν απαραιτητο να το μεταφερω απο την τσαντα στις διαφορες θηκες τις θηκης της κιθαρας και μετα την τσαντα, ημι-αδεια να την παραχωσω σε μια απο τις εξωτερικες θηκες της βαλιτσας. (Τελικα πηγα στο γκισε και δε μου ειπαν τιποτα).

 

 

Για καλο και για κακο ομως, προσπαθησε να μην εχεις τρομερα πολλα πραγματα στο σακιδιο σου ετσι ωστε σε περιπτωση αναγκης να κρατησεις ως μια χειραποσκευη την κιθαρα και να "αδειασεις¨την τσαντα οσο γινεται σε τσεπες κιθαροθηκες κλπ.

 

 

Οσο περι καπετανιου, αν η χειραποσκευη εχει περασει απο το check in και τον ελεγχο πολυ σπανια θα μπει στον κοπο να ασχοληθει οποτε δε θα ανησυχουσα τοσο για αυτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Εasyjet το βλέπω απόλυτα πιθανό να τα κάνει αυτά, ειδικά τώρα που έχουμε οικονομική κρίση (εδώ διαβάζω ότι η Ryanair χρεώνει πια και την... χρήση της τουαλέτας στο σκάφος). Είναι λογικότατο να είναι κέρβεροι με το παραμικρό έξτρα γραμμάριο και χειραποσκευή...

 

Γδερνουν και παραγδερνουν με τα εξτρα κιλα, οχι τοσο για να βγαλουν λεφτα απο αυτο καθε αυτο αλλα για να σε αναγκασουν να εισαι μεχρι το οριο των 20 κιλων, αντε κανα 2 κιλα παραπανω (δε λεει για παραπανω με αυτες τις χρεωσεις).

Καθως αυτα που γλυτωνουν σε καυσιμα οταν σε μια πτηση εχουν ολοι μεχρι 20 κιλα...ειναι πολλα τα λεφτα Αρη ;D

 

Πριν απο μια βδομαδα που πεταξα με easyjet ειχα βαλιτσα 26 κιλα και πληρωσα 72 ευρω εξτρα (της ελεγα της μανας μου οτι θα τα πληρωνε χρυσα τα τυρια που εχωνε στη βαλιτσα μου και δε με ακουγε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Τωρα που το σκεφτομαι λιγακι και με αυτα που μου ειπατε νομιζω τελικα μια καλη λυση θα ηταν - 1ον η βαλιτσα να μην ξεπερνα τα 20 κιλα (ως ενδειξη καλης θελησης) και ακομα να παρουσιασω την κιθαρα ως μοναδικη χειραποσκευη. Ειτε αναγκαστω να δωσω την αλλη τσαντα ωμου σε κανα ελληνοπουλο μεχρι να κανω το τσεκιν ειτε να βαλω στην θηκη της κιθαρας τα περιεχομενα της τσαντας ωμου (δυσκολο). Παντως να μην προσπαθησω να περασω την κιθαρα ετσι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου