Προς το περιεχόμενο

Lightwave bass - Τους μαγνήτες τους πάτησε το τραίνο.


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι τα μπασάκια της Lightwave μια ματιά στο μέλλον της ηλεκτρικής μουσικής, ή πιστεύεται πως η ιδέα ειναι καταδικασμένη να αποτύχει? Το βίντεο παρουσιάζει ενα εξαιρετικό αταστο, με υπεροχο ήχο-sustain. Λιγο τραγικές βρήκα τις σοφιστικέ ρυθμίσεις της γέφυρας. Άκρως ενδιαφέρον κατα την γνωμη μου.

 

 

Και το site της Lightwave

http://www.lightwave-systems.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει μπασσίστας που να μην έχει subscription στο κανάλι του Ed?  ;D

 

Ηχάρα το μπασσάκι αλλά πολύ game boy για μένα. Πλακέτες, optics, piezo, πρίζες... PRECISION ΡΕΕΕΕΕ!!!  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μπασσίστας που να μην έχει subscription στο κανάλι του Ed?  ;D

 

Ηχάρα το μπασσάκι αλλά πολύ game boy για μένα. Πλακέτες, optics, piezo, πρίζες... PRECISION ΡΕΕΕΕΕ!!!  ;D  ;D  ;D

 

Αληθεια. Κι εμενα μου θύμισε κατι τέτοιο :

gm_productfeatures_swm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλή Χρονιά σε όλους…

Στο παρελθόν είχε πέσει στα χέρια μου ένα Lightwave  και αφού το «γρατσούνισα» για μερικά λεπτά, όπως το πήρα έτσι το έβαλα στην άκρη. Ένας ήχος συνδυασμός «πλαστικού», με πρίμα υπερβολικού «ζινκ»- που είναι χαρακτηριστικό του piezo συστήματος. Ούτε για αστείο δεν θα έπαιρνα τέτοιο μπάσο και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με τον X- minor «PRECISION ΡΕΕΕΕΕ!!!», απλά συμπληρώνοντας «και JAZZ ΡΕΕΕΕΕ!!!».   

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο συμπαθές, πολλά κουμπάκια. Όχι ευχαριστώ.

 

Υπάρχει μπασσίστας που να μην έχει subscription στο κανάλι του Ed?  ;D

 

Δεν παρακολουθώ κανένα κανάλι γενικά, αλλά σκοντάφτω πάνω του συνέχεια :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά ενδιαφέρον μου φάνηκε εμένα. Ο ήχος στο βίντεο μου φάνηκε πολύ όμορφος και ζεστός αλλά βέβαια για αυτό δεν είναι υπεύθυνο μόνο το μπάσο.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι να είμαστε ανοιχτοί στις αλλαγές και στις καινούργιες τεχνολογίες. Μην κατακρίνουμε κάτι πριν το δοκιμάσουμε. Υποθέτω κάπως έτσι αντιμετωπίστηκαν και οι πρώτες ηλεκτρικές κιθάρες και τα ηλ. μπάσα αλλά τώρα όλοι τα γουστάρουμε.

 

Α! και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

 

HappyNewYear.jpg

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη Χρονιά σε ολους!

 

Πολυ ενδιαφέρον το μπασο και η τεχνολογια που χρησιμοποιει, κατι εντελως καινουριο εναντι των μαγνητων.

Αν και στην αρχη αυτο που μου ηρθε στο μυαλο ηταν ποιος θα εχει την πειρα να σεταρει ενα τετοιο μπασο αλλα οπως το εξηγει δειχνει σχετικα απλο και με βοηθεια ηλεκτρονικων μεσων που υπαρχουν ηδη στο μπασο.

Σαν ηχο δεν ξετρελάθηκα να σας πω την αληθεια αλλα το θετικο ειναι οτι η τεχνολογια προχωραει και σ'αυτον τον τομεα και πιστευω οτι απο εμας του μουσικους εξαρταται αν θα την δεχτουμε και θα δωσουμε το πατημα να εξελιχθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έκρινα επικριτικά, διότι θεωρώ πως υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα σε ένα απλό και συμβατικό μπάσο τα οποία έχει να ανακαλύψει κάποιος που παίζει και να εκφραστεί χωρίς να έχει πολλά κουμπάκια για να παίζει.

 

Απ' την άλλη βέβαια κάθε εξέλιξη θα φέρει και κάτι διαφορετικό και για κάποιον θα είναι πηγή έμπνευσης ή μπορεί να φέρει μια διευκόλυνση σε κάποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, κυκλοφόρησε και ευρέως πλέον προϊόν opto-μαγνήτη;

 

Σκεφτόμουν σαν πρότζεκτ έναν τέτοιο μαγνήτη πριν πολλά πολλά χρόνια, είχα κάνει και κάποια σχέδια, αλλά ποτέ δεν έκατσα να το υλοποιήσω στην πράξη. Κι αυτό γιατί είχα συνειδητοποιήσει ότι ο ήχος της χορδής δεν είναι μόνο η ταλάντωσή της αλλά και μερικά πράγματα ακόμα που χάνονται όταν δε χρησιμοποιείς ηλεκτρικό μαγνήτη.

 

Θα είναι ενδιαφέρον όμως ένα υβριδικό σύστημα που το twang της χορδής θα το έχεις από ηλεκτρικό μαγνήτη και το sub και γενικότερα body από οπτο-μαγνήτη.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dear guys…

Τα Lightwave έχουν κυκλοφορήσει εδώ και κάποια χρόνια, δεν είναι κάτι το καινούργιο. Όμως κατά την ταπεινή μου άποψη πέρασαν και δεν… ακούμπησαν. Το Lightwave που δοκίμασα πριν 3 ή 4 χρόνια, είχε έρθει από Αγγλία αν θυμάμαι καλά- το είχε αγοράσει ένας κολλητός μου με ΤΕΡΑΣΤΙΑ συλλογή μπάσων, που έχω την τύχη να έχω πρόσβαση. Είναι μια άλλη άποψη στον ήχο, αλλά προσωπικά, όπως έγραψα παραπάνω,  βρήκα το ηχόχρωμα του «πλαστικό» με έντονο «ζινκ» (σε κάποιες από τις ρυθμίσεις των τόσων knobs) λόγο του piezo. Αναμφίβολα ένα Hitech όργανο, πολύ ιδιαίτερου ήχου, που πολύ φοβάμαι ή θα το αγαπήσεις ή θα τα μισήσεις. Για την ιστορία το μπάσο ξαναπουλήθηκε στην… Αγγλία. 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου