Προς το περιεχόμενο

Lightwave bass - Τους μαγνήτες τους πάτησε το τραίνο.


Tthawth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τώρα, συγνώμη, μιλάμε για οπτική φώραση, μιλάμε για ολοκληρωμένα κυκλώματα, τι καθόμαστε και συζητάμε αν συγκρίνεται ΚΑΝ με την πολυπλοκότητα ενός μαγνήτη;

 

ως προς δυνατότητες παρέμβασης συμφωνώ, αλλά γι΄αυτό ήδη υπάρχουν τόσα και τόσα εφέ

 

βέβαια, αν οι ανά τον κόσμο μπασίστες το αγκαλιάσουν έστω κατά 5%, όσα γράφω εγώ δεν έχουν την παραμικρή αξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ως προς δυνατότητες παρέμβασης συμφωνώ, αλλά γι΄αυτό ήδη υπάρχουν τόσα και τόσα εφέ

 

Μα ισως το να καταργήσουμε μερικα πετάλια να ειναι το ζητούμενο, όπως εξαφανίσαμε την βγομεγή μπίλια απο το ποντικάκι μας. Αλλα δεν εχει σημασία τι φανταζόμαστε. Η Lightwave κανει το θαρραλέο πείραμα της, με κύριο σύμμαχο το marketing -όπως σωστά είπε ο xminor-. Έχει όμως δρόμο ακομη μεχρι να προσφέρει κάτι που να μας πείσει για την προσπάθεια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητοί brothers in (bass) arms

Σαφέστατα και τα πράγματα, τόσο στην ζωή, όσο και στην τεχνολογία βρίσκονται σε κίνηση και σε εξέλιξη. Όμως, ας μην παραβλέπουμε κάποια γεγονότα: Οι μουσικές που γουστάρουμε και οι ήχοι που μας εξιτάρουν έχουν γραφτεί από συγκεκριμένα όργανα (δεν λέω ονόματα) και καλώς ή κακός αυτούς γουστάρουμε και αυτούς αναπαράγουμε. Κατά τα ταπεινή μου άποψη, νέα όργανα και νέοι ήχοι θα πρέπει να παράγου νέες μουσικές, που να ξεφεύγουν από τα θέσφατα. Θα μου ήταν λίγο δύσκολο- όχι ακατόρθωτο- να με φανταστώ να παίζω το π.χ. Comfortably Numb με ένα Lightwave, αλλά το bottom line είναι ότι θα προσπαθούσα να βγάλω από το piezo έναν Precision ήχο. Οπότε η ιστορία είναι δώρο άδωρο, καθώς θα έπαιρνα το high-tech κούτσουρο για να βγάλω vintage ήχο.

Σαφέστατα τα σημερινά Lightwave να παίζουν πολύ καλύτερα από αυτό που έχω παίξει, αλλά αδέρφια κακά τα ψέματα: Δεν στον… ***** ένα τέτοιο όργανο. Είναι τόσο ίλουστρασιόν αυτό που ακούς που δεν σε κουνάει. Και ήταν και πολύ ξενέρωτη η αίσθηση του οργάνου- ήταν τόσο ελαφρύ λες και ήταν από… αφρολέξ!!!

Βεβαίως αυτή είναι η υποκειμενική άποψη  ενός ανθρώπου «κολλημένου» με τα Fender, που όμως έχει παίξει από Warrior και Dingwall μέχρι Fondera και Ritter και πολλά άλλα- κάποια μου άρεσαν και άλλα όχι. 

Σαφέστατα, ο καθένας ακούει άλλα, γουστάρει άλλα και έχει την δική του (υποκειμενική) άποψη. Υποκειμενική είναι και η δική μου άποψη, οπότε θα χαρώ να ακούσω τις δικές απόψεις μόλις μπορέσετε να πιάσετε στο χέρι ένα Lightwave και να πείτε πιο ήταν το feedback που νοιώσατε.     

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η killer app για opto-pickups όπως του συγκεκριμένου οργάνου θα είναι... ΜIDI conversion, εφόσον το σήμα είναι τόσο καθαρό, με καλό sustain, όγκο και μικρό damping σε χαμηλές ταλαντώσεις, χώρια το ότι η χορδή δε χρειάζεται να είναι ferromagnetic, άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και σε ακουστικές κιθάρες, ukulele κλπ

 

Επίσης πιστεύω ότι αυτός ο μαγνήτης θα έχει πολύ καλή απόκριση σε άταστο μπάσο, και με λίγο έξυπνο shaping στο ηλεκτρονικό του κύκλωμα θα μπορεί να προσομοιώσει άριστα κοντραμπάσο.

 

Πάντως το sustain με κανονικό μαγνήτη όντως είναι μικρότερο απότι αν δεν είχε μαγνήτη, συν το ότι η ταλάντωση δεν είναι ελεύθερη αφού ασκείται μια δύναμη που αντιτίθεται στην ταλάντωση (και μάλιστα όχι σταθερή, αφού μειώνεται όσο απομακρύνεται η χορδή από το μέσο του εύρους ταλάντωσης). Τόσα χρόνια όμως μια χαρά παίζουμε κι ακούμε με αυτά τα χαρακτηριστικά...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Terry RoscoeBeck5 , που βρήκες lightwave? Παίζει κάποιο στην Ελλάδα?

Για τον ήχο ενός μπάσου, έχετε δίκιο. Τι άλλο να ζητήσει κανείς περα απο οσα εχουμε ήδη ακούσει στη δισκογραφία. Αυτο που νοιώθω εγώ για την περίπτωση του Lightwave όμως ειναι οτι μπορεί να αποδειχθεί 'αντικαταστάτης', για κάποιους λόγους.Αυτοι οι λόγοι μπορει να ειναι για παραδειγμα το -πιθανά- χαμηλότερο κόστος παραγωγής ελλείψη μαγνητών, η -πιθανή- υπερεξελιξη της τεχνογνωσίας ωστε η οπτική αναγνωση να προσφέρει τεράστια ευελιξία στον ήχο του οργανου -σκεφτείτε να τα έχεις όλα σε ένα-. Εαν αυτα συνδιάζονται με καλη ποιότητα κατασκευής και ίσως λίγο χαμηλότερη τιμή στο μέλλον-η τιμη ειναι ηδη σε ενδιαφεροντα επιπεδα- τότε θα μπορούσε όχι μονο να προσελκύσει αγοραστες -ψυχρους επαγγελματιες κυρίως- αλλα να τραβήξει το ενδιαφέρον και απο άλλες εταιρείες κατασκευής. Σκεφτείτε ενα optical Fender που να μπορει να βγάλει p, j, fretless, doublebass, και της παναγιάς τα μάτια μόνο με λιγες ρυθμίσεις. Αηδια ε?

Μην ξεχνατε οτι κάνω απλές εικασίες. Δεν επιμένω σε τίποτα & δεν εχω τον μεγαλύτερο δυνατό λόγο για το τι θα γίνει στο μέλλον. Με αφορμη τον επιτυχημένο ήχο του Saber vl, κοίταξα με την δικη μου ματιά τις εξελίξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αγαπητέ Tthawth

Το όργανο, όπως έγραψα παραπάνω, είχε έρθει από Αγγλία- το πήρε κολλητός μου με τρελή συλλογή οργάνων- πριν μερικά (3-4) χρόνια αν θυμάμαι καλά. Το «καρφώσαμε» στον ενισχυτή και αρχίσαμε να το ψάχνουμε. Δεν υπήρξε και τεράστιος… ενθουσιασμός. Πάντως για να μην το αδικήσω, για studio κατάσταση μπορεί και να είναι ενδιαφέρον – να βγάλει άλλους ήχους. Όμως για live δεν με έψησε καθόλου. Θα πρόσθετα δε ότι με αυτό το όργανο δεν «ακούς» το ξύλο, αλλά το piezo, οπότε αν είσαι πιο «παραδοσιακός» στον ήχο θα απογοητευτείς. Πάντως είναι μια άλλη πρόταση, ιδιαίτερη, αλλά προσωπικά δεν με ενθουσίασε. Τελικά πέρσι, το μπασάκι ξαναπουλήθηκε στην Αγγλία και δεν μπορώ να πω ότι έλλειψε από τον κολλητό μου.   

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

PS: Για να μην παρεξηγηθώ, αναφέρομε στο σύστημα του Lightwave ως piezo για συντομία, καθώς είναι συνδυασμός πιεζοηλεκτρικού και οπτικού μέσου.

Αυτή η μικρή διευκρίνιση

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου