Προς το περιεχόμενο

Σχδόν DIY Piezo Preamp και MODS.


WilliamSats

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

Προ ολίγων ημερών, παρέλαβα ένα κιτάκι προενίσχυσης για πιεζοκρύσταλους το οποίο θα συνδιαστεί με έναν πιεζοκρύσταλλο TAKAMINE για κλασσική κιθάρα.

Η συναρμολόγηση τελείωσε και όλα πήγαν καλά, εξάλλου έχω ξαναφτιάξει το ίδιο κιτ στο παρελθόν και είμαι πολύ ευχαριστημένος απ'την ποιότητά του.

Έλα όμως που τώρα με έχει πιάσει ένα κάτι και θέλω να το ρίξω στις μόντες.

Λοιπόν το θέμα εδώ είναι το εξής.

 

1ον θέλω να βάλω on-off διακόπτη χωρις να είναι απαραίτητα true bypass, έχω σκεφτεί την πολύ απλή λύση ενός διακόπτη στη μπαταρία, αν έχεται κάτι άλλο πείτε.

 

2ον Θέλω να βάλω ένα λαμπάκι, σε ποιό σημείο να βάλω το + ?

 

3ον Βάσει του σχεδιού που παραθέτω πείτε ότι θα κάνατε εσείς στο δικό σας.

 

Φωτογραφίες απ'το κουτί λίαν συντόμος. (στεγνώνει ;D )

 

Έντιτ: Η προενίσχυση έχει μόνο ένα Bass και ένα Treble, αν έχετε και καμία πρόταση για Volume?

1091-2.thumb.jpg.9b245a97a5f69b47ef13ee79511b2d57.jpg

Piezo_Preamp.thumb.jpg.08652fa081f4d098c1f79010f7cf0f19.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το σχεδιάκι. Αν θέλεις Volume, θα συνδέσεις ένα ποτενσιόμετρο (δεν έχει τόσο σημασία η τιμή του, βάλε 100Κ ή 250Κ, λογαριθμικό) στην έξοδο. Τα 2 ακριανά του ποδαράκια στα σημεία 3 και 4 του σχεδίου σου και το μεσαίο (μαζί με ένα καλωδιάκι από το 4) στο jack εξόδου.

 

1. Τι εννοείς ON/OFF διακόπτη; Να κλείνει πλήρως όλο το κύκλωμα ή να περνάει το σήμα passive (unbuffered) στην έξοδο; Αν εννοείς το πρώτο, θα κάνεις συνδεσμολογία σαν stomp box, ώστε να απενεργοποιείται μόλις βγάλεις το βύσμα από το jack. Αν εννοείς το δεύτερο, κάνεις κύκλωμα true bypass...

 

2. Θα βάλεις LED ανάμεσα στο 5 και 6, σε σειρά με μια αντίσταση 1Κ

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ Babtua.

1. Τι εννοείς ON/OFF διακόπτη; Να κλείνει πλήρως όλο το κύκλωμα ή να περνάει το σήμα passive (unbuffered) στην έξοδο;

Απλά να κόβω την τροφοδοσία για να μην τρώει τη μπαταρία, ώστε να μην χρειάζεται να ανοιγοκλείνω το κουτί συνέχεια.

θα κάνεις συνδεσμολογία σαν stomp box

Ναί μάλλον με ένα stereo socket θα γίνει η δουλειά.

 

2. Θα βάλεις LED ανάμεσα στο 5 και 6, σε σειρά με μια αντίσταση 1Κ

Είναι αρκετή 1Κ για ένα μεσσαίο led ή να βάλω μεγαλύτερη?

 

Και πάλι σ'ευχαριστώ.

 

Άλλος κανείς?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου