Προς το περιεχόμενο

Ανάκτηση εύρους φωνής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι φυσικό να μη μπορείς να τραγουδάς καλά μετά από τόσα χρόνια...

Το τσιγάρο βλάπτει πολύ και ακόμα και ο Coverdale που αναφέρθηκε ότι φτάνει στο Θεό παραπαίει τα τελευταία 10 χρόνια κι όσοι τον είδαν Live ξέρουν...

Δυστυχώς η ανάκτηση του εύρους, μολονότι είναι δυνατή με ασκήσεις κόψιμο του τσιγάρου γυμναστική μεγάλη κατανάλωση νερού και διατροφή, θέλει πολύ χρόνο και κόπο και συνεχή καθημερινή ασχολία 2-3 ώρες...

Οι επιλογές που έχεις είναι : 1) το κατέβασμα της μεθόδου του Brett Manning και η καθημερινή εξάσκηση (τρομερά δύσκολο αλλά και τρομερά ενδιαφέρον) και 2) το κατέβασμα των τραγουδιών όσους τόνους χρειάζεται για να ταιριάζουν στη φωνή σου (πολύ πιο εύκολο αλλά καθόλου ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου). Καλή τύχη...

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, και συγγνώμη για την καθηστερημένη απάντηση.

 Για την Νο1 πρόταση δυστηχώς συν τις άλλης δεν υπάρχη και ο χρόνος για την καθημερινή και προγραματισμένη ενασχώληση, αν και το λίγο, κακό δεν θα κάνει σίγουρα.

 Οπότε τουλάχιστον προς το παρών καταλήγουμε στην Νο2 πρόταση, σε όσα τραγούδια θέλουμε να πούμε και χρειάζεται κατέβασμα τόνου, αρκεί βέβαια να μήν χάνεται, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον, το ύφος και το νεύρο του τραγουδιού.

 Να αναφέρω ότι αυτές τις μέρες που άρχισα να δοκιμάζω ξανά κάποια τραγούδια, έχει αρχίσει σιγά σιγά να ανοίγει πάλι η φωνή μου, όχι βέβαια τρελά πράγματα, εντάξει είπαμε...... Απο την άλλη υπάρχουν ούκ ολίγα τραγούδια μέσα απο τις δεκαετίες 70'ς, 80'ς που είναι μέσα στις σημερινές μου φωνητικές δυνατότητες (πιστέυω) και μπορούν να ειπωθούν. Στο τέλος άν δω ότι δέν μπορεί να βγεί το πράγμα, δέν θα το συνεχίσω αφού δέν θα μου άρεσε να κάνω κάνω κάτι (δημόσια) που ίσως εγώ σαν ακροατής άλλου θα έκρινα αρνητικά.

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα! Το ότι η φωνή σου "επέστρεψε" σχετικά είναι πολύ ενθαρρυντικό! Από μέρους μου να σου πω ότι υπάρχει μια πολύ καλή άσκηση που προσωπικά με βολεύει να κάνω πριν τραγουδήσω: βρίσκω μια αρκετά ψιλή νότα που όμως μπορώ να βγάλω κρύος χωρίς να πιεστώ και την κρατάω για όση ώρα αντέχω, παίρνω ανάσα και βουρ απ' την αρχή. Συνήθως μετά από πέντε λεπτά ανεβαίνει αρκετά το εύρος μου και κυρίως μπορώ να κρατήσω πολύ ψηλότερες νότες. Τώρα στην περίπτωσή σου, αν κάνεις αυτή την άσκηση κάθε μέρα πιστεύω πως θα έχεις αποτελέσματα! Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα! Το ότι η φωνή σου "επέστρεψε" σχετικά είναι πολύ ενθαρρυντικό! Από μέρους μου να σου πω ότι υπάρχει μια πολύ καλή άσκηση που προσωπικά με βολεύει να κάνω πριν τραγουδήσω: βρίσκω μια αρκετά ψιλή νότα που όμως μπορώ να βγάλω κρύος χωρίς να πιεστώ και την κρατάω για όση ώρα αντέχω, παίρνω ανάσα και βουρ απ' την αρχή. Συνήθως μετά από πέντε λεπτά ανεβαίνει αρκετά το εύρος μου και κυρίως μπορώ να κρατήσω πολύ ψηλότερες νότες. Τώρα στην περίπτωσή σου, αν κάνεις αυτή την άσκηση κάθε μέρα πιστεύω πως θα έχεις αποτελέσματα! Καλή τύχη!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές PRSteve  ;)

 

  Απέκτησα και και τα 12 CD του Brett Manning για να δουλέψω και μ'αυτό,

παρεπιπτόντως πιά είναι η γνώμη σας για το singing success του παραπάνω κυρίου ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις συμβουλές PRSteve  ;)

 

  Απέκτησα και και τα 12 CD του Brett Manning για να δουλέψω και μ'αυτό,

παρεπιπτόντως πιά είναι η γνώμη σας για το singing success του παραπάνω κυρίου ??

 

 

Είναι η γνωστότερη και (μάλλον) η πιο αποτελεσματική μέθοδος παγκοσμίως... Άντε καλή αρχή φίλε!

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η γνωστότερη και (μάλλον) η πιο αποτελεσματική μέθοδος παγκοσμίως... Άντε καλή αρχή φίλε!

 

Ευχαριστώ φίλε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Αρχικα εγω σου προτινω να αρχισεις γυμναστικη δεν λεω για βαρη και τετοια.

Μπορεις να τρεχεις σε εξωτερικο χωρο γιατι πρωτον βοηθαει ψυχολογικα και αυτο σιγουρα θα σε βοηθησει στις ψηλες σου αλλα και θα μαθεις καλα να ελεγχεις τις αναπνοες σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Απορια:

 

Τελευταιο ετος που ασχολουμαι εντατικα (πολλες προβες σε ξενο ροκ) εχω ανακτησει το ευρος μου (τενορος ειμαι). Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη συνεχη βελτιωση και στην ποιοτητα του ηχου που βγαζω.

 

Ταυτοχρονα, εχω χασει το ευρος στις πολυ καλες ψευτικες που ειχα. Δεν τις χρησιμοποιω ειναι η αληθεια, αλλα δυσκολευομαι πλεον αρκετα οταν εισερχομαι στην ζωνη των ψευτικων, ακομα και με χαμηλες νοτες.

 

Φταιει που δεν τις δουλευω καθολου και εχει χαθει η τοποθετηση? Καθε μερα ειναι και χειροτερες...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/10/2018 στις 11:00 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Απορια:

 

Τελευταιο ετος που ασχολουμαι εντατικα (πολλες προβες σε ξενο ροκ) εχω ανακτησει το ευρος μου (τενορος ειμαι). Ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τη συνεχη βελτιωση και στην ποιοτητα του ηχου που βγαζω.

 

Ταυτοχρονα, εχω χασει το ευρος στις πολυ καλες ψευτικες που ειχα. Δεν τις χρησιμοποιω ειναι η αληθεια, αλλα δυσκολευομαι πλεον αρκετα οταν εισερχομαι στην ζωνη των ψευτικων, ακομα και με χαμηλες νοτες.

 

Φταιει που δεν τις δουλευω καθολου και εχει χαθει η τοποθετηση? Καθε μερα ειναι και χειροτερες...

Κανεις μαθηματα φωνητικης; Εχω βρει διαφορα καλουδια και αρχεια και ηθελα την γνωμη σου...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα σε πιο μικρη ηλικια μαθηματα.

Δεν ειμαι κανενας ειδικος, αλλα ευχαριστως να σου πω τη γνωμη μου σε ο,τι θες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου