Προς το περιεχόμενο

Wiring...


Infernalgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο πολλα πειραματα με την συγκεκριμενη κιθαρα, προσπαθω να την επαναφερω στην αρχικη της κατασταση, οσο αυτο ειναι δυνατο βεβαια, μιλαμε για μια Ibanez sa120 και οι μαγνητες αν δεν κανω λαθος ειναι οι ΑΗ5 και ΑΗ6.

 

Δεν εχω καταφερει να βρω σχεδιαγραμμα που να με βολευει, ειμαι σουπερ αρχαριος στο θεμα και δυστιχως οτι εχω βρει στο νετ, ειτε ειναι για μαγνιτες με αλλα χρωματα καλοδιων (δεν εχω βρει για τους δικους μου), ειτε ειναι για διαφορετικου τυπου 5way.

 

1 volume, 5way, 2 humbuckers.

 

Δεν ψαχνω κατι περιεργο σαν συνδεσμολογια.. μπορει καποιος να βοηθισει με καποιο σχεδιαγραμμα?

 

* το μαυρο καλοδιο με την κιτρινη ταινια αριστερα ειναι ο neck...

IMG_2994.thumb.jpg.01d2a30c38468cc64f55104c4ec1052f.jpg

IMG_2993.thumb.jpg.a86be72a6f2f85685d69fed412bf6bae.jpg

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guitarelectronics.com/category/wiring_resources_guitar_wiring_diagrams.humbucker_wiring_color_codes/

 

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=2hb_1vol_5way

 

 

 

εδω κοιταξες? απλα βαζεις τα αντιστοιχα χρωματα που σου λεει το πρωτο λινκ που αντιστοιχουν στους μαγνητες τις ιμπανεζ.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και χαθηκα.... μπορεις να βρεις κατι εκει μεσα που να μου κανει?

 

εχεις π.μ(πω βαριεμαι τα πληκρολογια....) ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ibanez: ibanez_1.jpg

 

diagram:

2hb_1vol_5way.jpg

 

Δηλαδη:

green=red?

red=black?

white=white?

black=blue?

 

την ιδεα της αντικαταστασης την καταλαβαινω, απλα δεν ειμαι σιγουρος με ποια σειρα εμφανιζονται τα καλοδια στο σχεδιαγραμμα του Duncan

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια! δουλεψε... ολες οι θεσεις παιζουν οπως στο σχεδιο!

 

Κατι πρεπει να μου εχει ξεφυγει ομως και το volume μου ειναι στο 100%, το γυρναω και δεν αλλαζει τπτ, παει πουθενα ο νου σας? ρωτω σε περιπτωση που ειναι κατι προφανες, γιατι διαφορετικα θα πρεπει να κανω το ολο πραμα εξ αρχης...

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου