Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια τελεκαστερ baja made in mexico.,εδω και κανα μηνα κανει αυτον τον ενοχλητικο θόρυβο οταν ειναι στον ενισχτυτή..αυτό ακουγεται οταν δεν ακουμπαω τις χορδες...στην αρχη νομισα πως είναι feedback απο τον ενισχυτή επειδη είμαι κοντα στο ηχειο...συνδεσα την τελε στο pc κανει παλι τον ιδιο θορυβο όταν δεν κραταω τις χορδες..

αν ξερει καποιος πως να το φτιάξω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλώς ήρθες στο ΝΟΙΖ sparkle drive!

 

Τι ακριβώς θόρυβο έχεις?! Δεν νομίζω πάντως πως έχεις πρόβλημα με την Tele, μάλλον δεν είχες κιθάρα με single coil πριν!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια τελεκαστερ baja made in mexico.,εδω και κανα μηνα κανει αυτον τον ενοχλητικο θόρυβο οταν ειναι στον ενισχτυτή..αυτό ακουγεται οταν δεν ακουμπαω τις χορδες...στην αρχη νομισα πως είναι feedback απο τον ενισχυτή επειδη είμαι κοντα στο ηχειο...συνδεσα την τελε στο pc κανει παλι τον ιδιο θορυβο όταν δεν κραταω τις χορδες..

αν ξερει καποιος πως να το φτιάξω.. :)

 

Ο θόρυβος είναι ΜΟΝΟ όταν δεν ακουμπάς τις χορδές?

Όταν τις ακουμπάς σταματάει?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

Ναι ας το τσεκάρει άλλη μια.

Συνήθως όταν ακουμπάς τις χορδές και σταματάει είναι θέμα γείωσης.

Οι single coils βγάζουν θόρυβο ακόμα και όταν τις ακουμπάς τις χορδές ΑΝ θυμάμαι καλά γιατί πάει καιρός που τους δούλεψα ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο θορυβος σταματαει οταν ΑΓΓΙΖΕΙΣ τις χορδες ή καποιο μεταλλικο σημειο της κιθαρας τοτε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Ολοι οι μονοι εχουν buzz & ειναι φυσικο οταν δεν ακουμπας τις χορδες να αυξανεται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχεις... «μονοπηνίαση», ασθένεια των απανταχού single coils  ;D

 

Λύνεται συνήθως ή με noiseless μαγνήτες ή κάποιες φορές με εξαιρετικό shielding (με χαλκό) στο cavity.

 

Βέβαια τσέκαρε και αν η γείωση του οργάνου είναι ΟΚ.

 

Στην ακριβή εκδοχή της, η «ασθένεια» λύνεται με... άλλη κιθάρα, με humbuckers  ;D  

 

Edit: Με πρόλαβαν οι απ' επάνω  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ακριβή εκδοχή της, η «ασθένεια» λύνεται με... άλλη κιθάρα, με humbuckers  ;D 

 

Άπαπαπαππαπαπαπαπαπα ..... ο χριστός κι η μάνα του

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί αλλά μετά παθαίνεις mytonesuxωση...  ;D

 

;D ;D

 

Μπα, μάλλον GAS παθαίνεις- αλλά είναι ένας καλός τρόπος για να δικαιολογήσεις την καινούργια Les Paul στην γυναίκα σου  :D

 

«Αγάπη μου δεν θα το πιστέψεις... Θυμάσαι που μου έλεγες πόσο σε εκνευρίζει το βουητό που έκανε η κιθάρα μου; Ε, τώρα δεν θα το ξανακούσεις. Κοίτα βρε τι πήρα για να μην ενοχλώ το μωράκι μου... »  ;D ;D ;D ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου