Προς το περιεχόμενο

Θόρυβος όταν δεν αγγιζω τις χορδές.Τι είναι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Α) Δουλεύουν σίγουρα ως humbuckers, ή παίζει να λειτουργεί μόνο το ένα πηνίο?

 

Β) Το καλώδιο που τρέχει από το 3way έως το control cavity είναι θωρακισμένο? ( έχεi μπλεντάζ?)

 

Γ) Εφ' όσον ακουμπάς τα tuners και ησυχάζει, η βαφή της γέφυρας δεν επηρεάζει.

 

Δ) Κρατώντας την κιθάρα σε στάση παιξίματος, όταν την απομακρύνεις από το σώμα σου , μειώνεται ο θόρυβος?

 

Ε) Όπως είπε και ο SF, το mute-άρισμα του θορύβου δείχνει ότι η γείωση δουλεύει. Έχει υπ' όψη ότι μιλάμε για humbuckers όχι για noiseless.

 

ΣΤ) Τσέκαρε το καλώδιό σου. Δοκίμασε με άλλο. 

 

Z) Φρόντισε όλα σου τα hot καλώδια και σημεία κολλησης, να είναι μακριά από το shielding.

 

Κάνε Α/Β test σε περιβάλλον studio, με κάποιο άλλο όργανο.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Ε) Όπως είπε και ο SF, το mute-άρισμα του θορύβου δείχνει ότι η γείωση δουλεύει. Έχει υπ' όψη ότι μιλάμε για humbuckers όχι για noiseless.

 

 

 

Λυπαμαι αλλα συμβαινει ακριβως το αντιθετο: Οταν ακουμπας χορδες, γεφυρα  και φευγει ο θορυβος, σημαινει οτι ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΓΕΙΩΣΗ. Αρα δεν την εχεις γειωσει καλα!!!!!!!!!

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι αλλα συμβαινει ακριβως το αντιθετο: Οταν ακουμπας χορδες, γεφυρα  και φευγει ο θορυβος, σημαινει οτι ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ Η ΓΕΙΩΣΗ. Αρα δεν την εχεις γειωσει καλα!!!!!!!!!

 

οχι δεν συμβαινει ακριβως το αντιθετο ,τα πραγματα εχουν ΑΚΡΙΒΩΣ οπως τα λεει ο δασκαλος και ....εγω    ;D ;D\

 

ψαξτο λιγο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση οτι αν η κιθαρα ΔΕΝ ηταν γειωμενη θα ειχε ακριβως αντιθετη συμπεριφορα.Δηλαδη καθε φορα  που θα ακουμπουσα καποιο μεταλλικο part θα εκανε θορυβο(Οπως το καλωδιο της κιθαρας οταν δεν ειναι συνδεδεμενο σε αυτη και εσυ απλα αγγιζεις το tip) ενω τωρα την αγγιζεις και σταματαει.

 

Φιλε Πνοη και Νυξη κατ αρχην ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Λοιπον:

 

Οι μαγνητες δεν ειναι noiseless αλλα ξερω οτι ως noiseless παρουσιαζονται καποια σετ single coils γιατι εχουν το κλασσικο θεμα εκ φυσεως αλλα οι humbuckers;;;Δε θα επρεπε να ειναι ησυχοι;Γι αυτο δε λεγονται ετσι;

 

Οι μαγνητες λειτουργουν και σαν διπλοι και μονοι.Η κιθαρα σπλιταρει κανονικα.Οι rails λειτουργουν τις τσεκαρα και με επαφη με κατσαβιδακι και με κανονικο παιξομο.

 

Το καλωδιο απο τον switch θα το τσεκαρω και θα σου πω.(Αν και δε νομιζω να εχει καποια εξτρα θωρακιση.Ειναι το τυπικο καλωδιακι με το περοβλημα του.)

 

Yπαρχει ενα πολυ πολυ λεπτο ασημι καλωδιακι που ΔΕΝ εχει καθολου περιβλημα αλλα νομιζω ειναι απο τον neck μαγνητη.

 

Αυτο με την αποσταση απο το σωμα μου θα το δω και θα αναφερω!

 

Tα hot καλωδια εχουν μια στανταρ αποσταση απο το shielding.Ξερω οτι αν ακουμπησουν....απλα δεν θα εχω καθολου ηχο θα κοπει.Υπαρχει και κατι αλλο  που εχει να κανει με hum;

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μοιραστώ την εμπειρία μου γιατί ίσως φανεί χρήσιμη:

Είχα μια jackson με διπλους, την ξεβάθω, την ξαναβαφω, βάζω τους μαγνητες απάνω και έχει θόρυβο ενώ είναι γειωμένη.

 

Βρίζω.

 

Κάνω πάλι όλη την καλωδίωση από την αρχή και έχει βόμβο.

 

Βρίζω.

 

Συνδέω τον μαγνήτη απευθείας στο jack και γειώνω. Έχει θόρυβο.

 

Βρίζω.

 

Αγοράζω μαγνήτες που ήταν ήδη σε κιθάρα και δεν είχαν hum. τους βάζω και έχει θόρυβο.

 

Τα παρατάω και την πάω σε τεχνικό, κάνει shielding περνάει τους μαγνήτες και δεν έβγαζε κιχ και μου εξηγεί ότι η αρχική μπογιά ηταν επαγωγικη (;).

 

ο φίλος μας έγραψε ότι έκανε shielding θα πόνταρα ότι αν δεν έχει γίνει λάθος στη σύνδεση των μαγνητών τότε κάτι δεν έχει κάνει καλά στο shielding.

 

Μπορεί να ελέγξει τους μαγνήτες αν παίζουν και τα δύο πηνία επιλέγοντας μόνο του κάθε μαγνήτη από τον επιλογέα και με ένα κατσαβίδι να ακουμπήσει το μαγνήτη και να ακούσει αν περνάει σήμα, αν περνάει και από τα δύο πηνία τότε ποντάρω στο shielding.

 

Επίσης για να λυθεί αυτό με τη γειώση:

Οταν κρατάς τις χορδές και δεν παιζεις τότε αν ειναι σωστά γειωμένη δεν θα ακούγεται τίποτα.

Αν παίζεις ακόμα και σωστά γειωμένη να είναι θα ακούγεται λίγο hum.

 

Τέλος προτείνω να τσεκάρει μήπως είναι ο ενισχυτής/πεταλια/ καλώδια/ γειωση σπιτιου δοκιμάζοντας κάποια άλλη κιθάρα.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Miltos23

Kατ αρχην ευχαριστω που αχοληθηκες.

Λοιπον.

 

Η κιθαρα βαφτηκε μονο εξωτερικα (κανενα cavity δεν βαφτηκε) με τον μπογια που χρησιμοποιουν τα F-16 και απ εξω περαστηκε παστα ματαρισματος σαν sealer.

 

H κιθαρα ΠΗΓΕ ΣΕ ΤΕΧΝΙΚΟ ΓΙΑ SHIELDING και wiring με μπογια γραφιτη και εδωσα 50ε γι αττη τη δουλεια.Δεν θελω να πω που γιατι γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον συγκεκριμενο.Παραξενευτηκα λοιπον γιατι η κιθαρα ηταν κομπλε ΜΟΛΙΣ δυο μερες μετα απο τοτε που την πηγα.Ε..Οταν ανοιξα μεσα μετα να ριξω μια ματια ξενερωσα.Δεν υπηρχε shielding paint στα τοιχωματα των ρουταρισματων παρα μονο στον πατο!Δεν υπηρχε καθολου μπογια στο switch cavity δεν υπηρχε συνεχεια με το πολυμετρο οχι μονο σε γειτονικα cavitys αλλα ουτε στο ΙΔΙΟ δεν υπηρχε καθολου coper tape στο pickguard και γενικα η κιθαρα ηταν απλα πασαλειμμενη με γραφιτη.Μηδεν θωρακιση.Οταν δε περασα απο το μαγαζι να ζητησω (ευγενικα παντα)τον λογο και αρχισα να εξηγω περι faraday cage και τελοσπαντων την ιδεα και τη φιλοσοφια που υπαρχει πισω απο ενα shielding καταλαβα αμεσως οτι απο την αλλη πλευρα δεν υπαρχει η παραμικρη ιδεα μιας που η απαντηση που πηρα ηταν "εγω οσεε κιθαρες εχω ανοιξει και εχω δει μεσα ετσι ειναι!Οποτε ταματησα και να εξηγω.Οκ τα 50ε τα θεωρω ξεγραμμενα το θεμα μου ειναι να λυσω το προβλημα.Ειπα λοιπον να κανω το shielding  μονος μου.Εκανα τη διαδικασια οπως προβλεπεται απο το μεγα εγχειριδιο του YOUTUBE...εντυσα ολα τα cavitys με χαλκοταινια να ακουμπαει η μια πανω στην αλλη ελεγχοντας συνεχως τη συνεχεια με το πολυμετρο και στο τελος εφτασα να εχω συνεχεια παντου.Γειωσα λοιπον και το control cavity με το volume pot εκει που πανε ολες οι γειωσεις.Εβαλα και χαλκοταινια στο pickguard για να κλεισει ο κλωβος.Τι μπορει να εκανα λαθος;

 

Aυτο με τη γειωση ειναι οπως το λες.Ακομα και οταν παιζω υπαρχει λιγο απο πισω.

 

Οι μαγνητες τσεκαριστηκαν και ειναι οκ.

 

Ξαναλεω η κιθαρα δεν ειναι unplayable.Η ιστορια δε γινεται για τα 50ε.Γινεται επειδη ειμαι ψειρας και  ειναι η πιο θορυβωδης κιθαρα που εχω  ενω δεν θα επρεπε να ειναι.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω η κιθαρα δεν ειναι unplayable.Η ιστορια δε γινεται για τα 50ε.Γινεται επειδη ειμαι ψειρας και  ειναι η πιο θορυβωδης κιθαρα που εχω  ενω δεν θα επρεπε να ειναι.

 

Aυτό ακριβώς είχα πάθει και με τη δικια μου.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω. Όμως αν όλα είχαν γίνει καλά δεν θα έβγαζε hum όταν ακουμπαγες τις χορδές (χαίρω πολύ)!

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κολλησεις ειναι τσαπατσουλικες και οι περισσοτερες ψυχρες. Με τετοια εικονα θα περιμενα χειρότερα.

Αληθεια ο διακοπτης πανικου μονο για μοστρα ειναι;

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό ακριβώς είχα πάθει και με τη δικια μου.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πω. Όμως αν όλα είχαν γίνει καλά δεν θα έβγαζε hum όταν ΔΕΝ ακουμπαγες τις χορδές (χαίρω πολύ)!

 

 

Οι κολλησεις ειναι τσαπατσουλικες και οι περισσοτερες ψυχρες. Με τετοια εικονα θα περιμενα χειρότερα.

Αληθεια ο διακοπτης πανικου μονο για μοστρα ειναι;

 

Οποτε δεν ειναι μονο τα 50ε του shielding...ειναι και τα 35ε του wiring!!!!Γουσταρω!!!

Ναι ο διακοπτης ειναι dummy.Ελεγα να τον κανω Master On/Off αλλα...δεν υπηρχε λογος!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου