Προς το περιεχόμενο

Wiring σε HSH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποτε ηταν sss. Μετα εγινε hss. Πλεον ειναι hsh.... Μιλαω φυσικα για στρατ και εχω κολησει σε ενα σημειο και δεν μπορω να βρω documentation γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω και πως να το ψαξω ακριβως.... Να σας πω τι εχω κανει και τι θελω ακομα να κανω.

 

Καταρχην και οι δυο διπλοι ειναι 4 cable. Οποτε εβαλα δυο push-pull στα tone controls και εκανα split. Επισης εβαλα αλλο ενα push-pull στο volume control για blend. Επισης αλλαξα το tone του mid και το εβαλα για τον bridge. Ολα αυτα χωρις να πειραξω τις θεσεις του 5απλου που παραμενει οπως ειναι σε ολες τις στρατ. Ετσι εχω:

Με volume control push

θεση 1: διπλος neck (tone push) & μονος (tone pull)

θεση 3: mid

θεση 5: διπλος bridge (tone push) & μονος (tone pull)

 

Με volume control pull και διακοπτης στην θεση 5

bridge+neck (both tones push) full humbuckers

bridge+neck (both tones pull) μονοι

 

Αυτα ειναι τα ευκολα και παμε τωρα στα δυσκολα που και ουσιαστικα αυτη ειναι και η ερωτηση μου. Στις θεσεις που εμπλεκεται ο μεσσαιος θελω και παλι να εχω την επιλογη να βγαλω εντελως στρατ ηχο (στο μετρο του φυσιολογικου δεδομενου οτι πλεον εχω διπλους). Αλλα εχω το εξης θεμα

θεση 2: διπλος neck+mid

θεση 4: διπλος bridge+mid

Και παιζουν ολοκληροι οι διπλοι ανεξαρτητα αν εχω τα tone controls pushed η pulled.

Ενω θελω το εξης:

θεση 2: διπλος neck+mid (tone push)

θεση 2: μονος neck+mid (tone pull)

θεση 4: διπλος bridge+mid (tone push)

θεση 4: μονος bridge+mid (tone pull)

 

Ολα τα παραπανω τα εχω κανει με τον μαμα 5απλο αλλα εχω στην διαθεση μου και εναν superswitch αν πιστευετε (λογικα δεν γινεται αλλιως) οτι θα χρειαστω παραπανω επαφες.

 

Να επισημανω οτι η κιθαρα "βιαστηκε" γιατι απλα ειναι ενα συνεχες πειραματοζωο και δεν ειναι οτι θα βγω να παιξω live και θα παιζω με κουμπακια και διακοπτες. Επισης οι μαγνητες ειναι neck: DSV, mid: V60, bridge: DHS.

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και κατι ακομα. Αφου την βιασα που την βιασα, θα προτιμουσα να μην κανω autosplit στις θεσεις 2 και 4. Θα μου πεις τι να το κανεις το HS & SH αλλα αν μπορει να γινει κατ'επιλογη γιατι να μην το κανω??  ;) ;)

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποίησε ένα στανταρ στρατ wiring, και κάνε σπλιτ τον κάθε διπλό με ένα αντίστοιχο push-pull tone pot, αυτή είναι η πιό πρακτική λύση.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου