Προς το περιεχόμενο

οταν η χορδη σι ειναι πατημενη βγαινει 2 γραμμες υψυλοτ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα εχω μια ηλεκτροακουστικη ibanez v74 ece και οταν η χορδη σι ειναι πατημενη βγαινει 2 γραμμες υψυλοτερη στο κουρδιστιρι.τι ενοω:οταν χτυπαω τη ακορντο μι μινορε ακουγεται κανονικα αλλα οταν χτυπαω τη ρε ματζορε (ειναι πατημενη η χορδη σι) ακουγεται λιγο παραφωνη

 

πως φτιαχνεται αυτο;

 

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο συμβαίνει σε όλα τα τάστα στη χορδή αυτή? ναι απτο 1ο μεχρι το 7ο

 

Ρύθμισες Intonation? δεν ξερω τι ειναι,μαζι με την αλλαγη χορδων (10αρες ειχα πριν ) σε 11αρες μου ρυθμισε και την κιθαρα για τις 11αρες αλλα τωρα εχω 10αρες επειδη με τις 11αρες πονουσα τα δαχτυλα μου

 

Tα τάστα θέλουν συντήρηση?κατω απτη σι και τη ψιλη μι απτο 1ο μεχρι το 4ο ειναι λιγο βαθουλομενα,προχθες που περασα καινουργιες χορδες ερηξα και υγρο στα ταστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θελεις ξανα-σεταρισμα για δεκάρες. Νομίζω βρήκες και το πρόβλημα οπότε η λύση είναι αυτή. Θέλεις ένα καλό service.

 

Εdit: Το intonation αφορά τη συνοχή των νοτών πάνω στην ταστιέρα. Δηλαδή αν πχ βαρέσεις ανοικτή σι και μετά σι στο 12ο στο κουρδιστήρι να μην υπάρχει απόκλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς επίσης να δεις video-tutorials στο youtube για truss rod adjustment και να το επιχειρήσεις μόνος σου, καθώς δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο... Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής...

 

Άλλαξες σε 11 άρες οπότε ο μάστορας σου ρύθμισε το truss rod (την βέργα μέσα στο μπράτσο της κιθάρας) καθώς οι 11άρες ασκούν μεγαλύτερη τάση. Όταν εσύ άλλαξες σε 10άρες, επειδή αυτές ασκούν μικρότερη τάση, η ρύθμιση άλλαξε πάλι. Εικάζω πως τώρα θα παρατηρείς και μεγαλύτερη απόκλιση των χορδών από την ταστιέρα (το λεγόμενο action). Η καλύτερη λύση βέβαια είναι να του την πας και να την δει καθώς είναι υπόθεση 5 λεπτών να το φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θελεις ξανα-σεταρισμα για δεκάρες. Νομίζω βρήκες και το πρόβλημα οπότε η λύση είναι αυτή. Θέλεις ένα καλό service.

 

Εdit: Το intonation αφορά τη συνοχή των νοτών πάνω στην ταστιέρα. Δηλαδή αν πχ βαρέσεις ανοικτή σι και μετά σι στο 12ο στο κουρδιστήρι να μην υπάρχει απόκλιση.

 

 

τι ενοεις να μην υπαρχει αποκλιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ενοεις να μην υπαρχει αποκλιση;

Εννοεί, πως όταν χτυπήσεις την χορδή σι ανοικτή και κάνεις το ίδιο πατώντας την χορδή σι στο 12 τάστο, τότε και στις δύο περιπτώσεις το κουρδιστήρι πρέπει να δείξει 'ΣΙ' στο κέντρο, χωρίς απόκλιση αριστερά-δεξιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Υποπτεύομαι nut. όταν πατας (τη σι στο τριτο τάστο) ακούγεται πιο ψηλά ή πιο χαμηλά?

Μπορείς να συγκρίνεις με τη ρε χορδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου