Προς το περιεχόμενο

The Beach. (cigaret13)


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα ακόμα τραγουδάκι (με την Φωνή) δικό μου. Τραγουδούσα και πονούσα (με έχει πιάσει ένας τρομερός πονόδοντος εδώ και μέρες), αλλά μπρός τα κάλλη τι είναι ο πόνος :o. Θα με ενδιέφεραν γνώμες και ιδέες για την παραγωγή, γιατί άλλαξα μερικά πράγματα από τις μέχρι τώρα "παραγωγές" μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ακρόαση και τα τυχόν σχόλιά σας......  :D                                                                                                                                                https://soundcloud.com/cigaret13/the-beach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φώτη ωραία σύνθεση και εκτέλεση, μπράβο! :)

 

Η εισαγωγή με το κύμα να σκάει μου άρεσε και το σόλο που τη συνόδευε, αν και σε κάποια σημεία ίσως να έπρεπε να το κρατήσεις πιο αργό και smooth για να ταιριάζει πιο πολύ στην ατμόσφαιρα του κύματος που σκάει χαλαρά στην παραλία.

 

Η φωνή σε κάποια σημεία λίγο φεύγει αλλά νταξ...δεν είναι είναι και τίποτα φοβερό. Μπορείς σίγουρα να το βελτιώσεις. ;)

 

Ως προς τον ήχο. Από ότι άκουσα έβγαλες το chorus που συνήθως χρησιμοποιείς ή το μείωσες αρκετά. Μια χαρά με ακούγεται αν και το chorus γενικά μ' αρέσει. Στον ήχο της σόλο κιθάρας ίσως θα μπορούσες να πειραματιστείς λίγο παραπάνω. Όχι ως προς τα εφφέ αλλά στον βασικό ήχο της. Όχι ότι με χαλάει έτσι όπως είναι, αλλά θα μπορούσες πιστεύω να τον βελτιώσεις.

 

Αυτά από μένα! και πάλι μπράβο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη πρώτα απ'όλα ευχαριστώ για τα σχόλια και τις επισημάνσεις.... :)  όσο γιά

Η φωνή σε κάποια σημεία λίγο φεύγει αλλά νταξ...
 Θα μου ήταν περίεργο-παράξενο-απίστευτο εάν δεν έφευγε.... ;D  Πρέπει να βρώ subito, άτομο με φωνή, γιατί γράφω στίχους (λέμε τώρα.. ::)) και τους μελοποιώ (ξαναλέμε τώρα... ;D), αλλά το αποτέλεσμα με την δική μου φωνή είναι απογοητευτικό!  Ώς προς τον ήχο, ήμουν αφαιρετικός 8). Δύο δικά μου presets: Οι τρεις rythm κιθάρες με Fender Twin, λίγο gain booster και ένα πασπάλισμα με reverb και delay. Οι δε δύο lead, με Gratifier και τα ίδια εφφέ με τις rythm (με λίγο περισσότερο reverb και delay). Δεν μου είπες όμως για την παραγωγή...... :-X ::) :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε παρα πολυ και η ερμηνεια και η ενορχήστρωση, ειναι παρα πολυ καλο κομμάτι. Παρα πολυ καλο.

 

Ισως το μπασο ηθελε  ηθελε μια ελαχιστη ενισχυση στη μιξη.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα Φωτη.Εχει παλι μια 80τιλα το κομματι αλλα περισσοτερο στο ελληνοφωνο ροκ της τοτε περιοδου.Αρχες 80 δηλ και ηχητικα αλλα και σαν συνθεση ,δημιουργια γενικα.

  Ο πρωτος ηχος στο σολο δεν με ενθουσιασε ή ισως ηθελε πιο νεκ μαγνητη η στρατ.Γενικα ομως θελει λιγο ακομα ψαξιμο ο ηχος στις κιθαρες.Και στις ρυθμικες ,δεν ξερω αλλα νομιζω οτι παιζεις πολυ μπριτζ .ισως κολουσε λιγο πιο νεκ θεση.Αλλα παλι δεν ξερω που παιζεις επομενως μπορει να λεω μαλακιες.

  Θα σου προτεινα στο επομενο που θα φτιαξεις το μονο εφε που να χρησιμοποιησεις να ειναι λιγο βαθακι ,ετσι για αλαγη ,να δεις πως θα κατσει σαν ηχος και στην μιξη.Ωραιο το βασικο σολο και γενικα συμαζεμενο χωρις αυτο το χωρις ανασα φουλ ον που ακουγα πιο παλια.Μετρημενο και καλοπαιγμενο .

  Η λογικη οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα νομιζω οτι ειναι ταμαμ για την περιπτωση σου.Δοκιμασε πειραματισου ,κατεληξε σε καποιον ενισχυτη σε καποιο ντραιβ και σε ενα καθαρο ηχο.ΔΕν θα εβαζα πολλα εφε προσωπικα ,λιγο βαθακι αντε και λιγο delay στα βρωμικα να γεμιζει η νοτα και ενα τσικι κομπρεσορα πχ αν απαιτειτε.

  Γενικα παντως μην τρελενεσαι αυτα ακουγες μια ζωη και αυτα σου βγαινουν ,δεν χρειαζεται να κανεις κατι εναλακτικο ,απλα κανε τον ηχο σου πιο παλιακο ,πιο βινταζ και οχι τοσο φορτωμενο και θα εισαι τζετ.

  Οσο για την φωνη ,νταξει θες δουλεια ,αλλα αρχισες να τα λες επομενως σιγα σιγα θα βρεις πατηματα και τροπους να εκφραστεις καλυτερα .Η μουσικη και γενικα ρε φιλε θελει τσαμπουκα.Μου το ειπαν απο παλια και τελικα εχουν δικιο.Απο τι στιγμη που αφοφασιζουμε να εκτεθουμε μεσω αυτου ,σιγα σιγα οι αναστολες και οι ντροπες πρεπει να φευγουν για να δωσουμε και το καλυτερο.

  Αυτα τα λεω εγω που ασχετα πως φαινομαι ή ακουγομαι ειμαι πολυ συνεσταλμενος σε αυτα που κανω ,μην νομιζεις αλλα τελικα ακομα και αυτο ειναι κατι που μπορεις να το υπερνικησεις.

  Χαιρομαι παντως που αρχισες να γραφεις τραγουδια ,που σιγουρα ειναι πιο δομημενα και ολοκληρωμενα απο οτι ενα απλο κιθαριστικο κομματι.

  Συνεχισε και θα δεις οτι σιγα σιγα ολα θα βγαινουν πιο χαλαρα και πιο αβιαστα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου είπες όμως για την παραγωγή...... :-X ::) :-[

Σάμπως ξέρω κι εγώ από καλή παραγωγή... :-[

Τα ακούς και τα δικά μου πώς είναι. Εμένα μια χαρά μου ακούγεται. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη,αν και δεν ειναι του στυλ μου το κομματι και το ξευρεις,εισαι μια χαρα.

 

Θα συμφωνησω με τον Δημητρη οτι η φωνη φευγει που και που αλλα θα συφωνησω και με τον Κωστα(Cos) για τα της ερμηνειας,ειναι καλη.

O ηχος του ολου πολυ ωραιος και ο ηχος του σολου το ιδιο,για τα γουστα μου ο πιο καλος που εχω ακουσει απο εσενα.

 

Παντως,η γνωμη μου ειναι,μην τα παρατας.

Θα δεις οτι σιγα σιγα και οσο το "δουλευεις" θα μπαινεις ολο και πιο πολυ στο κλιμα.

Δωσ'του!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε στο δικό μου ύφος ακουσμάτων είναι κοντά Φώτη, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ καλό, και βγάζει και μια "εσωτερική αυθεντίλα", το πιστεύεις αυτό που τραγουδάς.

 

Παντως,η γνωμη μου ειναι,μην τα παρατας.

Θα δεις οτι σιγα σιγα και οσο το "δουλευεις" θα μπαινεις ολο και πιο πολυ στο κλιμα.

Έτσι είναι και ξέρεις γιατί?

Γιατί έχεις έναν ιδιαίτερο τρόπο να φτιάχνεις πολύ καλά εσύ ο ίδιος το κλίμα στο οποίο προσπαθείς να μπεις!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos_dr αυτό με το μπάσο είναι μια πονεμένη ιστορία....thanks :).  Johnny.T (γείτονα) τι σεντόνι ήταν αυτό βρε... ;D τελικά ότι και να γράψω βγάζει 80τίλα, δεν ξέρω πως και γιατί αλλά πρέπει να το αποδεκτώ πιά ::).  Γράφω με τον bridge μαγνήτη γιατί ο neck στις εγγραφές μου ακούγεται πολύ μουντός και μπάσος. Αυτό ήταν το πρώτο τραγούδι που δεν χρησιμοποίησα κονσέρβες presets αλλά έφτιαξα δικά μου, τώρα με τι αποτέλεσμα... ::)  Gvour και fusiongtr το ξέρω ότι φεύγει η φωνή μου, αλλά μετά από καμιά 10ριά προσπάθειες τα παράτησα και άφησα αυτή που μου ακουγόταν καλύτερα (φανταστείτε πως ήταν οι άλλες... :P)  Το έχω ξαναγράψει, αλλά θα το ξαναπώ γιατί με "πονάει"  Είμαι μόνος μουσικά και επειδή είμαι κοινωνικό άτομο, μου λείπει η συντροφιά (όχι του δαχτυλιδιού ;D) με μουσικούς για τζαμαρίσματα, ιδέες κ.τ.λ., οπότε ανακυκλώνομαι :-\ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gvour και fusiongtr το ξέρω ότι φεύγει η φωνή μου, αλλά μετά από καμιά 10ριά προσπάθειες τα παράτησα και άφησα αυτή που μου ακουγόταν καλύτερα (φανταστείτε πως ήταν οι άλλες... :P) 

Μια χαρα εισαι λεμε,γραφε να γουσταρουμε!

Για τη φωνη σε καταλαβαινω απολυτα,ομοιοπαθης ειμαι οπως ξερεις.

Ξερω πως ειναι-για μας λεω που δεν ειμαστε τραγουδισται ;D-να χανεσαι

λεγοντας το κομματι πολλες φορες.

Δε βγαζεις ακρη στο τελος τι ειναι καλο και τι οχι.

 

Μια λυση ειναι ισως αφου εχεις φιξαρει τη γραμμη της φωνης,

να το λες οταν νοιωθεις οτι εισαι σε "φαση" και το "εχεις" το

κομματι-ξαναλεγω πως μιλαω για εμας τους μη τραγουδιστας και οχι καποιον με πειρα,εκεινος ξερει πως και τι να κανει.

Και να μην το φοβασαι οπως ειπε ο Γιωργης.

Τι σκατα,αν ειναι να το πεις δωσ'του.

Βγαλε τα σκωτια σου οξω ρε φιλε! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Αυτα βεβαιως ειναι μπακαλε δικα μου και την ιδια απογοητευση νοιωθω και του λογου μου πολλες φορες,μη νομιζεις τα λεω για να τα ακουω και ο ιδιος.

Η αλλιως βρισκεις μια παραγωγαρα και οταν βρισκεσαι σε χαος σου λυνει τετοια προβληματα. ;) ;D

Περα απο πλακα βαρα και τραγουδα λεμε!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου