Προς το περιεχόμενο

DIY πένες για ηλεκτρική κιθάρα


kargas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά παίδες.

Έχω μία μουσική σχολή και σκέφτηκα να φτιάξω πένες με το logo της σχολής. Με ένα μικρό ψάξιμο είδα οτι το κοινό υλικό για τις πένες είναι το celluloid. Το μόνο μαγαζί που βρήκα να έχει είναι ο Μαυρομουστάκης, αλλά δεν ξέρω τιμές. Ξέρει κανείς καμιά άλλη φτηνή λύση για υλικό? Επίσης θα θελα τα φώτα σας πως θα βάλω το logo πάνω στις πένες. Θα πρέπει να φτιάξω μία σφραγίδα με το logo και ανεξίτηλο μελάνι? Ή υπάρχει και άλλος τρόπος? Τέλος είδα στο internet (Εξωτερικό) ένα εργαλείο κοπής πένας (https://www.amazon.co.uk/gp/product/B004SHGBDG/ref=s9_simh_hd_bw_bRard1_p267_d0_i2?pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_s=merchandised-search-2&pf_rd_r=MHPFP10ZX5C7ZM6W9V52&pf_rd_t=101&pf_rd_p=25931085-0f3d-422c-81d5-75d165fb5772&pf_rd_i=407747031). Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί στην Ελλάδα να πουλαει κατι παρόμοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγειλε της ετοιμες,λιγοτερο θα σου κοστισει

 

PickWorld Custom Printed Guitar Picks

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας και να τις κοψεις δεν θα ειναι ετοιμες για χρηση γιατι οι ακρες δεν θα έχουν λιμαριστει οπως είναι σε αυτες του εμπορίου, οπότε πράγματι θα είναι πολύ χρονοβόρο για να τις φτιάξεις.

 

Για να παραγγειλεις απο κάποια εταιρεία απλα διαλέγεις τι θέλεις και βγαίνει το κοστολόγιο. more info εδω

Dunlop :: Custom Picks

 

Γενικότερα αν πας σε λύση Pickworld να ξερεις οτι οι πένες δεν θα είναι κάτι φοβερο σε ποιότητα. Για να στο εξηγήσω κάπως (αν τα καταφερω) δεν είναι ιδια η Fender celluloid 1mm πένα με μια celluloid 1mm απτο Pickworld. Στο Pickworld θα σου δίνει την αίσθηση της φτηνιάρικης ενώ θεωρητικά είναι από το ίδιο υλικό.

 

Οπότε αν θες πενα τοσο ποιοτικη όσο αυτές του εμπορίου πας σε λύση τυπου Dunlop. Αν από την αλλη σου περισσευουν 50-60 ευρω πάρε από εταιρεία που φτιάχνει "custom guitar picks" αλλα μην εχεις υψηλες προσδοκίες.

 

και φυσικα μην αγορασεις απο εδω ->  Pick Guy, Inc. - Home Page

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παίζει και αυτός, από τον οποίο δεν έχω παραγγείλει εγώ ποτέ αλλά έχω δει και παίξει με πένα φτιαγμένη από αυτόν και ήταν μια χαρά.

Είναι στο US βέβαια, οπότε θα πρέπει να δεις και με τελωνείο τι παίζει.

 

http://intunegp.com/

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Πένες έχω δει να φτιάχνουν και από παλιές τηλεκάρτες ή CD με μια πένα για καλούπι.

Χρειάζεται επίσης ένα ψαλίδι και λίγο λιμάρισμα μόνο.

Φαντάζομαι να φανεί χρήσιμο σε κάποιους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα να μη σας πω ότι παίζω με μια fender heavy (απομίμηση μάλλον, ταρταρούγα όπως ήταν τότε) από το 1977 που έχει λιμαριστεί με το παίξιμο από την αριστερή μεριά πάνω λογω upstrokes και από την άλλη ανάποδα, ώστε τώρα πια έχει σωστή μεριά να την πιάνεις και φυσικά και λάθος μεριά.  ;D

 

Τώρα με πιστωτική, δεν ξέρω...

Τρώγονται πολύ εύκολα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου