Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση piezo σε ηλ. κιθάρα


gmoukou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλους τους Noizήτες.

Θέλω να τοποθετήσω στην ηλ. κιθάρα μου 3 piezo σε διαφορετικά σημεία. Έχοντας βρει που θα τα τοποθετήσω, πως θα κάνω την συνδεσμολογία και τις κολλήσεις (χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις  πάνω στο αντικείμενο) η ερώτηση μου είναι η εξής: θα έχω "πρόβλημα" αν κολλήσω τα καλλώδια και των τριών piezo στο ίδιο μέρος? Αθροίζονται τα σήματά τους στο τέλος?

(Να επισημάνω οτι κάποιο τοιχόν phase reverse δε θα με πείραζε)

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες οτι δεν εχεις ιδιαιτερες γνωσεις... (γενικοτερα στα ηλεκτρονικα?)

γιατι αυτη η ιστορια που θες να φτιαξεις χρειαζεται και προενισχυση πανω στην οποια θα στειλεις τα πιεζο.

το ειχα δοκιμασει παλιοτερα για να εχω και "ακουστικης κιθαρας" ηχο αλλα απογοητευτηκα απο το αποτελεσμα κ απλα το ξηλωσα.

η διαδικασια εχει ως εξης:

1. φτιαχνεις μια πλακετα που θα κρυφτει στην κιθαρα (google  on board clean booster)

2. συνδεεις τα πιεζο στην εισοδο της πλακετας.

3. την εξοδο της πλακετας την στελνεις μαζι με τον εξοδο της κιθαρας (jack)

4. συνδεεις και ενα ποντεσιομετρο για την ενταση του booster

5. καπου θα βολεψεις και την μπαταρια για να δουλευει ολο το σκηνικο.

6. και τελος επιλεγεις τα σημεια που θα κολλησεις τα πιεζο με τα αυτια σου.  (συνηθως στο μπλοκ της γεφυρας  και καπου κεντρικα στο σωμα της κιθαρας.) απο κιθαρα σε κιθαρα οι διαφορες ειναι τεραστιες στο πως συμπεριφερονται τα piezo.

 

ολα αυτα πολυ πολυ γενικα επειδη δεν θυμαμαι κ πολλες λεπτομεριες.

για booster γκουγκλαρε amz clean boost. (μικρο κ ευκολο)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω κάποιες ιδιαίτερες γνώσεις σε ηλεκτρονικά.

Δηλαδή αν κολλήσω το πιεζο κατευθείαν σε ένα ποντεσιόμετρο ή σε κάποιο on/off switch θα έχω απλά μέτρια αποτελέσματα ή καθόλου αποτελέσματα?

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα μια αξιοπρεπή εγκατάσταση Piezo σε ηλεκτρική κιθάρα.

Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο μάστορα  στην Αθήνα ο οποίος θα μπορούσε να το κάνει θα τον παρακαλούσα να μοιραστεί μαζί μου το όνομά του.

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος

 

Ghost Modular Pickup System by Graph Tech

 

Η γεφυρα μπαινει πολυ ευκολα. αλλα πρεπει να βρεις τροπο να βαλεις την μπαταρια πραγμα που θελει να σκαψεις το σωμα (και θελει αλλαγη καθε 20-25 ωρες οχι καθε 150 που λενε στο σαιτ τους).  Ακουγεται πολυ ωραια αλλα εγω τελικα τα ξηλωσα και πηρα ενα πεταλακι boss acoustic simulator που δουλευει αξιοπρεπως σε ολες τις κιθαρες χωρις μοντες, μπαταριες, στερεο καλωδια κτλ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να το έχω αναφέρει στην αρχή.

Ζητώ συγγνώμη.

Θέλω να μπορώ να συμπεριλάβω στο σήμα μου και κρουστούς ήχους που θα αναπαράγω χτυπώντας το σώμα/ταστιέρα κλπ της κιθάρας καθώς κινούμαι σε πειραματικά μονοπάτια  :angel:

 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου