Προς το περιεχόμενο

πως ξεβαφουμε κιθαρα (ή μετα το γυαλλόχαρτο τι)?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα , τι μετα το γυαλλόχαρτο για να μη φαινονται τα σημαδακια κι οι γρατζουνιες του? Αλλιώς πώς ξεβαφουμε κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελλω να τρολλαρω ΑΛΛΑ...

μετα το γυαλοχαρτο ακολουθει παντα.....      τριψιμο με γυαλοχαρτο ωστε  να μη φαινονται σημαδια κ γρατζουνιες.

ανεβαινεις νουμερα. συνηθως καπου στο 300 - 320 εισαι κομπλε.. (ισως κ σε μικροτερο)

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εννοεις ''κατεβαινεις νουμερα'' ? Το πιο λεπτο στο τελος δλδ.

Υπαρχει τοσο λεπτο γυαλλοχαρτο δηλαδη που δεν αφηνει σημαδια/γρατζουνιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα θέλεις να αλλάξεις χρώμα σε μια κιθάρα, και όχι να βάψεις κάποιο κιτ πχ. Σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις όλο το υπάρχον χρώμα, απλά να "θαμπώσεις" το φινίρισμα, έτσι ώστε να πιάσει εύκολα το χρώμα που θα χρησιμοποιήσεις για να την βάψεις. Κάνε κυκλικές κινήσεις με το γυαλόχαρτο, έτσι ώστε να αποφύγεις βαθιές γρατζουνιές οι οποίες θα είναι δύσκολο να καλυφτούν αργότερα στο βάψιμο.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νουμερο 80 ειναι πολυ πιο χοντρο απο το 320. το οποιο συνηθως ειναι και το τελικο σε γυμνο ξυλο.

Θες να ξεβαψεις και να φτασεις γυμνο ξυλο?

ενας τροπος ειναι ο εξης.

1) hot gun και σπατουλα. με καυτο αερα κ μια σπατουλα ξυνεις αφαιρεις το περισσοτερο χρωμα-βερνικι κλπ.

  Δηλαδη κανεις την χοντρη δουλεια.

2) ξεκιναει το τριψιμο με ενα 120-150αρι υαλοχαρτο..  αν δεν κανει δουλεια ξεκινα με πιο χοντρο. 80αρι

με αυτο θα πρεπει να αφαιρεσεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ. να φτασεις γυμνο ξυλο.

3) αρχιζεις και ανεβαινεις νουμερα για να καλυψεις τις γρατζουνιες...  120- 160- 240- 320.κλπ.

  τα νουμερα ειναι στο περιπου και οχι μονοδρομος. (ειπαμε μεγαλυτερο νουμερο = πιο ψιλο υαλοχαρτο)

 

Σημαντικη σημειωση.  αν δε σε πονεσουν τα χερια σε σημειο να μη μπορεις να τα κουνησεις σημαινει οτι δεν εχεις τριψει παντου κ καλα!

 

 

 

Θέλω Rory,Jimi,Stevie ray μαζί live!

Τι ζηταω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δράττομαι της ευκαιρείας να ρωτήσω κι εγώ. Εχω μια φεντερ μεξικο  σε κλασικο sunburst και παντα το εβρισκα πολυ βαρετο. Μου ηρθε λοιπον η ιδεα να ξαναβαφτει σε ενα ωραιο κοκκινο. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης: κατω απο το στρωμα το πλαστικο (poly) εχει κι αλλο στρωμα απο αλλο υλικο; Θα μπορει να βαφτει με νιτρο ή παιζει απο κατω υποστρωμα συγκεκριμενο κλπ; Επισης ποσο λετε να κοστιζει ξεβαψιμο/βαψιμο σε εναν καλο μαστορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν είναι να την κάνεις κόκκινη, το χρώμα το σωστό είναι το candy apple red, το οποίο έχει υπόστρωμα μεταλλικό ασημί (ή πιο παλιά χρυσαφί).

Το κόστος για σοβαρή δουλειά είναι μεγαλύτερο από το να αγοράσεις ένα μεξικάνικο σώμα στο χρώμα που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να την κάνεις κόκκινη, το χρώμα το σωστό είναι το candy apple red, το οποίο έχει υπόστρωμα μεταλλικό ασημί (ή πιο παλιά χρυσαφί).

Το κόστος για σοβαρή δουλειά είναι μεγαλύτερο από το να αγοράσεις ένα μεξικάνικο σώμα στο χρώμα που θέλεις.

 

Ευχαριστώ. Το υποψιαζόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου