Προς το περιεχόμενο

Midi keyboard που δεν ειναι midi


eyecam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Σημερα το πρωι ηρθε το νεο μου midi keyboard, ενα nektar impact 49.

Και καθως τοεβγαζα χαρουμενος απο το κουτι του συνειδητοποιω οτι δεν εχει midi, μονο usb!

Πεστε με ιδιοτροπο αλλα αφου ενα μηχανημα λεει οτι ειναι midi keyboard δε θα επρεπε να εχει midi υποδοχες; Δεν το κοιταξα πριν το παραγγειλω γιατι το θεωρουσα αυτονοητο.

Ας το ονομαζαν usb keyboard controller, να ξερουμε κι εμεις τι αγοραζουμε.

 

Τελος παντων, επειδη θελω να το χρησιμοποιησω μαζι με το boss dr5 για να μην κουβαλαω υπολογιστη καθε φορα, ξερετε πως μπορω να συνδεσω usb σε midi? Στο εμποριο βρηκα μονο καλωδιο απο midi σε αρσενικο usb, εγω θελω ή σε θηλυκο usb ή σε τετραγωνη θυρα usb.

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς εδώ και καιρό τα budget midi controllers έχουν μόνο usb.

Οι κάρτες τα βλέπουν μέσω του usb.

 

Τώρα επί του θέματος.

Εχω το ίδιο εδώ και κανα χρόνο.

Αλλά το χρησιμοποιώ ως keyboard. Ως εκεί δεν έχει κανένα θέμα, εκτός του ότι για καλύτερη λειτουργία θέλει να τροφοδοτηθεί από usb hub που έχει και ρεύμα διότι αρκετές φορές δεν βρίσκει τους οδηγούς.

 

Για το άλλο μηχανάκι που έχεις, επειδή έχω επίσης ένα BR600 θα σου πω ότι την usb την χρησιμοποιεί μόνο για back up. Δύσκολο να "ειδωθούν" τα δυό μεταξύ τους.

Θα πρότεινα πακετάρισμα και επιστροφή.... :-[

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκα να το αλλαξω και να παρω καποιο αλλο με midi αλλα δε με ενθουσιασαν τα υπολοιπα. Αυτο εχει ωραιο κλαβιε κι ειναι πολυ βολικο. Πριν λιγο το δοκιμασα με android tablet και το προγραμμα caustic και συνεργαστηκε αψογα οποτε θα το δουλεψω ετσι (ειναι κ πιο βολικο το tablet ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ο λόγος που στις προδιαγραφές αναφέρει MIDI είναι επειδή με αυτό το πρωτόκολλο επικοινωνεί μέσω της usb θύρας. Απλά δεν έχει τις κλασσικές MIDI θύρες. Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το κοιτάς πάντα πλέον καθώς πολλές συσκευές δεν έχουν τις κλασσικές θύρες. Εάν έχεις κάποια άλλη συσκευή που θες να το συνδέσεις και απαιτείται οπωσδήποτε MIDI θύρα, υπάρχουν αντάπτορες.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ το παρακάτω για σύνδεση εντός SoftStep με ένα Fantom-X

 

https://www.keithmcmillen.com/products/accessories/#midi-expander

 

Πιθανόν να υπάρχουν και πιο φθηνές λύσεις.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου