Προς το περιεχόμενο

Οι χορδές είναι πολύ «σφιχτές» για bending


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας! Παιζω ηλεκτρικη εδω και 7 χρονια και ξεκινησα μαθηματα σε ωδειο τον Νοεμβριο του '16. Με το bending δεν ειχα ποτε προβληματα (βαζω σταθερα 9αρες χορδες). Οταν ομως πηγα για πρωτη φορα την κιθαρα μου (Yamaha EG-112) για service πριν απο κατι μηνες, επεστρεψε με τις χορδες πιο σφιχτες και, με λογικη συνεπεια, το bending πιο δυσκολο. Λεω, δικο μου προβλημα ειναι που εχω να παιξω καιρο (γιατι ειχαν την κιθαρα για ενα διμηνο μακρια μου  :'( :'( ) και σκεφτηκα θα επανελθω.

 

Δεν επανηλθα, ομως, και δεν ξερω ποιο ειναι το θεμα. Τι παιζει ακριβως; Οι χορδες εχουν τεντωθει υπερβολικα οπως τις εβαζε ο μαστορας; Το truss rod θελει ρυθμιση; Το action στην γεφυρα;

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρία πράγματα...: 

1ον  Ο μάστορας έβαλε στην κιθάρα 10ρες....

 

2ον  Ο μάστορας έκανε την κιθάρα hardtail (ακύρωσε το τρέμολο)....

 

3ον  O μάστορας κατέβασε πολύ το action....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι χορδες ηταν σιγουρα 9αρες γιατι ειχα ετοιμο σετ πριν σπασουν και του το εδωσα

2) Wtf is that? Δεν μου ανεφερε κατι τετοιο. Γινεται να αλλαξει αυτο;

3) Γενικα τι παιζει με τα action/truss rod και την σχεση που εχει η καθε ρυθμιση τους με το playability; Τι αποτελεσμα φερνει η καθε ρυθμιση; Ναι, παιζω 7 χρονια ηλεκτρικη, αλλα οταν η συζητηση παει στα περι σεταρισματος ειμαι επιεικως ασχετος (και καποια στιγμη πρεπει να μαθω).

 

Επισης, η πιθανοτητα να εχει σφιξει πολυ τις χορδες οταν τις εβαζε δεν παιζει;

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως πηγα για πρωτη φορα την κιθαρα μου (Yamaha EG-112) για service

50.000 χλμ? ;D ;D ;D ;D

 

Τι εννοείς "για service"?

Υπήρχε κάποια συγκεκριμένη εργασία που "έπρεπε" να γίνει?

Ο μάστορας σου είπε τι εργασία έκανε?

 

Πώς σου φαίνεται η κιθάρα (εκτός του bending) σε σχέση με το πώς ήταν (ύψος χορδών, διαφορετική αίσθηση στο πάτημα, κλπ)?

 

Παίζει ακόμα και να πείραξε το truss rod (επειδή ίσως το μπράτσο είχε "πάρει") και ισιώνοντας το μπράτσο να σου φαίνεται αλλιώς.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες το σεταρισμα  :P

 

Εγω του ειπα να τσεκαρει το truss rod (το εποχιακο check-up, γιατι υπηρχε υπερβολικο buzz), να ξανα-φτιαξει το action στην γεφυρα με τον τροπο που ηταν αρχικα (προσπαθησα να κανω πειραματιστω και απετυχα :P ) και να βαλει, προφανως, νεες χορδες. Αυτα.

 

Η κιθαρα ειναι μια χαρα στους υπολοιπους τομεις.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον....μην ακούς αυτούς τους δυό, δεν ξέρουν.... ::) :P 

  Δεύτερον...

  Hardtail σημαίνει ότι το τρέμολο πλέον δεν είναι τρέμολο... ::)  Πακτώνουμε-κολλάμε  την γέφυρα στο σώμα σφίγγοντας τις 2 βίδες που κρατάνε τεντωμένα τα ελατήρια που υπάρχουν στο σκαμμένο μέρος της πλάτης της κιθάρας, και τερματίζοντας τις 2 ή 6 βίδες μπροστά από τα σελάκια της γέφυρας.  Έτσι  η γεφυρά μας γίνεται ένα σώμα μια ψυχή με την κιθάρα......Το κακό όμως είναι ότι το τένσιον των χορδών σκληραίνει..... :-\

     

  Είσαι σίγουρος ότι έβαλε τις χορδές που του έδωσες...... ::) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμισε σκαρτους το noiz δηλαδη  :P :P

Ευχαριστω για το info του hardtail  ;)

 

100% σιγουρος δεν μπορω να ειμαι για τιποτα. Εγω του εδωσα τις 9αρες και του πα να βαλει αυτες. Τωρα αν εχει εγκεφαλικη βλαβη ή (πιο πιθανο στην εποχη των superhero ταινιων) ειναι ο αιωνιος εχθρος μου μεταμφιεσμενος σε τεχνικο μουσικων οργανων που εχει σκοπο να αποδυναμωσει το πνευμα και το σωμα μου με το να βαλει κρυφα 10αρες...δεν ξερω...θα σε γελασω :P

 

Τωρα που το σκεφτομαι, βεβαια, οι συναδελφοι τον φωναζανε με ενα περιεργο ονομα στο μαγαζι..."Lex Luthier"  :o :o :o

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεμισε σκαρτους το noiz δηλαδη  :P :P

 

  Όχι δεν είναι σκάρτοι, μια χαρά ""παιδιά"" είναι (μεταξύ μας... 60 και 50φεύγα είναι, αλλά κατά τ΄άλλα  καλά παιδιά!  :P ;D) 

  Δεν μας είπες όμως για το action, το τρέμολο και το relief (καμπούρα... ;) ) του μπράτσου....;  Είναι ίδια τώρα με παλαιότερα ή έχουν διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου