Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια επιλογής ενισχυτή.


Zzyzxd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχετε με υγεία, δύναμη και προκοπή!

Στα του τομέα, πριν λίγους μήνες αγόρασα -με πρόταση φίλου- το ibanez SR300 για να εγκληματιστώ με το όργανο και τον ήχο του. Χωρίς ενισχυτή, καθώς δε μου επέτρεπε το χρηματικό.

Με αποταμιεύσεις πλέον (λέμε τώρα), κοιτούσα για ενισχυτές. Είδα προτάσεις σε άλλες δημοσιεύσεις, άλλους στο youtube/google, αλλά δεν γνωρίζω και πολλά.

Αυτό που ξέρω είναι πως θέλω έναν μικρό ενισχυτή για οικιακή χρήση με 8-10 ίντσες ηχείο, περί τα 25w και αν γίνεται κάτω από 200 ευρώ. Υπάρχει δυνατότητα υπέρβασης, αλλά θα ήθελα να μείνω χαμηλά.

Έχω "σταμπάρει" τα fender rumble 25v3, Behringer BT108, Laney RB2, και στη πιο ακριβή κατηγορία το Roland Cube-20XL.

Βρίσκομαι σε καλό δρόμο ή παραπαίω;  ;D

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οι μπασίστες του φόρουμ γνωρίζουν καλύτερα, εντούτοις θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και αυτούς

 

Hartke HD50

https://m.thomann.de/gb/hartke_hd50.htm

 

Ampeg BA110 v2

https://m.thomann.de/gb/ampeg_ba_110_v2.htm

 

Fender Rumble 40

https://m.thomann.de/gb/fender_rumble_40_2014.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά φίλε,

 

Έχε πάντως στο μυαλό σου πως αν κάποτε θελήσεις να χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή για κάτι περισσότερο από χρήση δωματίου, τα λίγα watt δεν θα σε βοηθήσουν.

 

Εγώ με αυτό το σκεπτικό (δωμάτιο+μικρό live) χρησιμοποιώ τον fender rumble 40 που ανέφερε και ο προηγούμενος φίλος και (με το volume στο τέρμα) με βγάζει αξιοπρεπώς.

 

ΥΓ. Στο Ελληνικό μαγαζί έχει το ίδιο κόστος με το γερμανικό και γλυτώνεις και τα 20 ευρώ των μεταφορικών...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο ενισχυτής αυτός προορίζεται αποκλειστικά για οικιακή χρήση. Εξ ου η ζήτηση αυτή, για λόγους χρηστικότητας.

Ο rumble 40 ήταν η πρώτη μου επιλογή, μέχρι να με περιορίσει το οικονομικό.

Θα μπορούσα να έχω στα υπόψην και την λύση υπολογιστή ή δεν αποδίδει καλά/ θα χρειαστώ ξεχωριστή κάρτα ήχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ο μπασιστας του γκρουπ ψαχνει μπασομηχανη για λαιβ και προβες. Να μπορει να παιξει σε ενα μικρο club, και να μπορει να το εχει και για μονιτορ σε ανοικτο χωρο με μεγαλα ηχεια.

 

Χωρις να γνωριζω, του προτεινα rumble 800.

 

Τι προτεινετε?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ερωτηση:

 

Ενα θα συνεδεα ενα μπασο σε εναν "καθαρο" ενισχυτη κιθαρας, πχ vox mv50 clean head, ποιο θα ηταν το αποτελεσμα (με καμπινα μπασου)? 

Υποψη, οτι ο εν λογω ενισχυτης βγαζει 50 watt σε 4ohm. Ποση ενταση και τι ποιοτητα ηχου θα ειχε? (Με κιθαρα βγαζει live ανετα)

 

Ρωταω για την περιπτωση που αγορασω μπασο στο μελλον....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου