Προς το περιεχόμενο

Holy Grail Guitar Show 2018, Berlin


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Το Σαββατοκύριακο που πέρασε, αξιώθηκα κι εγώ να ανηφορίσω στο Βερολίνο για την έκθεση που διοργανώνει το EGB (European Guitar Builders).

 

H εμπειρία ήταν πραγματικά εκπληκτική, είναι ένα ταξίδι must για λάτρεις της κιθάρας και του μπάσου. Η έκθεση είναι αποκλειστικά για όργανα (όχι παρελκόμενα, όχι αξεσουάρ, όχι αντιπρόσωποι) και οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να δουν, να πιάσουν και να παίξουν όργανα αξίας από 1500/2000 έως 25/30000 ευρώ. Είχε συνολικά 133 εκθέτες από όλο τον κόσμο. Οι κατασκευαστές ήταν εκεί, πρόθυμοι να μιλήσουν για τα όργανα, να παρουσιάσουν ή να σε πάρουν μαζί τους στο booth για δοκιμή (υπήρχαν booth γι' αυτό το σκοπό).

 

Θα προσπαθήσω να κάνω μια μίνι περιήγηση και το thread θα είναι ανοιχτό για προσθήκες, και προσωπικές γνώμες/εμπειρίες που αποκόμισα το διήμερο.

 

Οι Βρετανοί κατά τη γνώμη μου κέρδισαν τις (δικές μου) εντυπώσεις κατά κράτος ( no pun κλπ ) με σοβαρότητα, χωρίς φανφάρες και με ήρεμη σιγουριά. Τα όργανά τους ήταν σε γενικές γραμμές άψογα σε όλους τους τομείς ( αισθητική, playability, ήχος ). Εξαιρετική παρουσία από τους εξωγήινους Ιάπωνες ( τελειότητα στην κατασκευή σε βαθμό μαζοχισμού, αλλά και ιδιαίτερη "ματιά" στην οργανοποιία ). ΟΙ Γερμανοί, εκτός από ορισμένους στάθηκαν λίγο πιο αδιάφοροι με αρκετό sloppiness σε δουλειές. Οι Αμερικανοκαναδοί είχαν μικρότερη παρουσία αλλά τρανταχτοί σε ονόματα (Manzer, Greenfield, Kostal, Malinoski, Kauer) και ελαφρώς απογοητευτικοί ανά περιστάσεις. Απίστευτη δουλειά από πολλούς μεμονωμένους από διάφορες χώρες (Ινδονησία, Λιθουανία, Γαλλία, Ιταλία, Ινδία, Ρωσία, Πολωνία, Αργεντινή, Ισπανία, Βραζιλία, Μεξικό). Εξαιρετική παρουσία από τους δικούς μας Constantin Tsopelas και Fremediti Guitars. Ο μεν με δύο ακουστικά όργανα super responsive με εντυπωσιακά σχεδιαστικά στοιχεία, και ο δε με έξι (!) κοσμήματα οργανοποιίας. Ήταν η πρώτη φορά που συνάντησα όργανά του (και τον ίδιο) και η δουλειά που κάνει είναι πραγματικά world class, με απίστευτη λεπτομέρεια και εξαιρετικές ιδέες, ηχητικά και κατασκευαστικά.

 

To be continued...

 

 

Tsopelas

RsNIlvq.jpg

 

 

Fremediti

NmAnKEO.jpg

FuW3oHd.jpg

bCkhMfp.jpg

YTLSoGe.jpg

QPNuSFb.jpg

MhygaNL.jpg

TmzRdgx.jpg

 

Greenfield. Ίσως η καλύτερη ακουστική από όσες πρόλαβα να δοκιμάσω. Με τιμές που ξεκινούν από τα 14000$ you bet.

LsnSOdf.jpg

 

Kostal. Χμμ...

A1gZ4uE.jpg

 

 

Tom Sands. Εξαιρετικός Βρετανός ( η πλειοψηφία των Βρετανών ήταν από Σκωτία, Ουαλλία και χμμ, Πορτογαλία και Καναδά ).

b3VCspK.jpg

qTUjD9P.jpg

kGMEUxT.jpg

 

Τaran Guitars. Rory Dowling. Σκωτσέζος. Του είπα "σε καταλαβαίνω αρκετά, για Σκωτσέζο",  μου λέει "I can switch it on, if you like". Ωραίες κατασκευές, ωραίος ήχος. Η σύντροφός του έσωσε το σακίδιό μου που είχα αφήσει στο πάτωμα για να δοκιμάσω τα όργανα, και ανακάλυψα ότι μου λείπει κανα δίωρο μετά...

ubLVac0.jpg

LZf5Aei.jpg

SgXPf9W.jpg

 

Leo Buendia. Κομμάτι πλάτης/πλαϊνών από "The tree" mahogany. Κόστος στην αγορά γύρω στα 5.000$. Το όργανο νομίζω κανα 30άρι.

KJYh2Yo.jpg

 

 

Lame Horse Instruments

9yFG4lv.jpg

 

 

Mια εξαιρετική ΟΜ από τον Jan Fiser (Chech) που είχε και μια μίνι manouche και μια supersized Archtop με απίστευτο ήχο. (played by Mr Greekflatpicker himself στο background). O Fiser είναι εξαιρετικά έμπειρος (και ψηλός) luthier και υπήρξε ο κατασκευαστής της μοντέρνας επανέκδοσης των θρυλικών κιθαρών Larsson Bros.

JsXfYyV.jpg

mBPMhlX.jpg

 

Andy Manson guitars, mandolins and bouzoukis

Bz3aX4O.jpg

 

Linda Manzer

mvVdW38.jpg

 

 

συνεχίζεται...

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι δεν ζηλεύω ειναι ψέμα ???

Μπράβο σου που πήγες, την επόμενη φορά ρίξε σύρμα, για κάτι τέτοιες στιγμές  ζούμε :laugh:

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σαφώς, την επόμενη φορά θα γίνει ενημέρωση πριν. Προβλέπεται άνοδος των μυρίων.

 

Μια διόρθωση, ο Φρεμεντίτης ήταν στην έκθεση με 7 όργανα κι όχι 6 όπως ανέφερα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Oφθαλμόλουτρου συνέχεια. Περνάμε σε ηλεκτρικές  όπου η φαντασία και η πρωτοτυπία είναι σαφώς πιο εύκολα απ' ό,τι στα ακουστικά όργανα.

 

Mια γενική περιήγηση και αργότερα θα μπω και σε λεπτομέρειες για ορισμένους που μου έκαναν εντύπωση, ή που άξιζαν ιδιαίτερης μνείας.

 

Μalinoski (USA)

uuNPma3.jpg

 

Versoul Guitars (Finland)

DsI2QAt.jpg

sxQwyZy.jpg

9jffXVp.jpg

M5gbME1.jpg

QzW8LIs.jpg

 

iVee Guitars, Ivan Mulia ( Indonesia)

Φουλ μεταλλικές κατασκευές με απίστευτη λεπτομέρεια στο etching και όμορφο σχεδιασμό. Βαριές. Εξαιρετικά σεταρισμένες. Οι μαγνήτες είναι επίσης Iνδονησιακής προέλευσης (Ganee pickups).

aIOepMC.jpg

ny8z5YJ.jpg

G3QIMhj.jpg

m7Suh92.jpg

OuDrsDc.jpg

 

Νikolai Schorr, Schorr Guitars. (Germany). Απλότητα και common sense-no nonsense προσέγγιση, κατασκευή χωρίς ρουταρίσματα, με V-joint(!) headstock, ιδαίτερο δέσιμο μανικιού στο σκάφος και μετακινούμενο μαγνήτη. Εξαιρετικά διασκεδαστικές στο παίξιμο, εξίσου σοβαρά σεταρισμένες. Δυστυχώς δεν πρόλαβα ηχο-booth για καμμία από τις ηλεκτρικές.

HwyoZ2Q.jpg

3gLsMyb.jpg

 

 

ΤLL Guitars, Tobias Lund Lindberg (Σουηδία). O αγαπημένος μου τον τελευταίο καιρό, εξαιρετική αισθητική, συνδυασμοί υλικών, design που δεν αντιγράφει αλλά και δεν ξεχωρίζει λόγω υπερβολής. Απλότητα, λειτουργικότητα και γούστο. Από τα highlights για μένα.

uBZheBE.jpg

VqFdFhB.jpg

yvPaJ0F.jpg

xkGe49k.jpg

RwgPMev.jpg

 

 

 

 

Spalt Instruments, Μichael Spalt (Aυστρία). Από τους πρώτους "μη συμβατικούς" luthiers που ανακάλυψα 11-12 χρόνια πριν.

5KxzSDj.jpg

 

 

Padalka Guitars, Simon Padalka (Ρωσία). Εργονομικές, single cut bass, Multiscales και ωραίες προσθήκες/τεχνικές/βαφή.

kKVugaP.jpg

ySJqqbv.jpg

 

Bassart Guitars, Mathias Meyer (Γερμανια). Ωραίες τεχνοτροπίες βαφής, working man's όργανα κάθε είδους ( κόπιες και οριτζιναλ σχέδια ). Σε κάποια από τα όργανα φορούσε μαγνήτες του Ασημένιου (Silver Pickups)

IWTEuJS.jpg

sPhhuWL.jpg

 

 

Διάλειμμα με easy german, επανέρχομαι μόλις ξαναβρώ χρόνο...

fBgeYoM.jpg

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

...συνέχεια

 

 

Εrgon Guitars, Adriano Sergio(Πορτογαλία). Πολύ ιδιαίτερα όργανα (πολύ μακριά από το 'my cup of tea), μου άρεσαν τα inlay σε μια από τις ταστιέρες του.

I8iPzXk.jpg

aaJ8xPH.jpg

N8qt7Le.jpg

GgfGwkI.jpg

 

 

 

Deimel Guitars, Frank Deimel-Kora Junger (Γερμανία). Αγαπημένος κατασκευαστής γνωστός για τις offset βασισμένες σε Firebird/Jazzmaster και τις Double Cut λεσπολοειδείς. Στην έκθεση είχε και ένα όργανο φιλοτεχνημένο από την σύντροφό του αλλά και ένα του οποίου την ιδέα επιμελήθηκε ο 10χρονος γιος τους. Αυτό το Vintage Tremolo με Tele saddles στην Doublestar με έχει στοιχειώσει.

 

jawu8FI.jpg

g3zSDca.jpg

cLEQ5Ps.jpg

rixiC43.jpg

dizfasK.jpg

ZTYnshy.jpg

 

...συνεχίζεται...

 

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Guru

Μετά από πολύ καιρό βρήκα λίγο χρόνο να δώ/φορτώσω μερικές φωτό ακόμη. Ζητώ συγγνώμη για τον "ψυχοβγαλτικό" χαρακτήρα του thread.

 

Λέω να συνεχίσω με

 

Μillimetric Instruments (Canada). Moυ έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το originality και ο εντυπωσιακός σχεδιασμός. Πολύ ωραίες μικρές λεπτομέρειες με διαφορετική (αλλά cost effective) προσέγγιση, όπως τα fret markers και η κάλυψη των ακμών στα τάστα. Γέφυρες δικής του κατασκευής επίσης. Εξαιρετικά εύκολες και διασκεδαστικές στο παίξιμο.

7jPHelo.jpg

j7kHBxk.jpg

F81YVrs.jpg

95gYZZg.jpg

PytEf0p.jpg

f6sLrJ9.jpg

nke8E0g.jpg

5qytrmZ.jpg

 

 

 

ACG guitars, Alan Cringean (UK)

Απίστευτη επιλογή από τοπική ξυλεία. Δεν ήξερα καν ότι υπήρχαν τέτοια patterns σε ξύλα. Δεν θυμάμαι την ονομασία κανενός, φαντάζομαι θα υπάρχουν πληροφορίες στο site του. Εξαιρετικές κατασκευές, πολύ φιλικές εργονομικά. Εντύπωση μου προξένησε μία ταστιέρα η οποία νόμισα αρχικά ότι είναι φυσική, αλλά μου εξήγησε πως χρωματίζεται με μια τεχνική infusion με συνθετική ρητίνη, όπου και αποκτά και το χρώμα αλλά και αδρανοποίηση σε καιρικές συνθήκες.

xkS1SZc.jpg

dusoAZC.jpg

weppvIo.jpg

ELdHJ3P.jpg

sbY8Rw8.jpg

trANeaP.jpg

hVzatBi.jpg

 

συνεχίζεται...

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τι ωραίες κιθάρες οι Μillimetric Instruments!

 

Oι κιθάρες του Florian Schneider ήταν πραγματικά στα highlights από όλες τις απόψεις. Υλικά, βαφές, αισθητικό μέρος, playability. Αποκομμένες από τον ομφάλιο λώρο της βιντατζορετρολαγνείας και απαλλαγμένες από μότζα, βάιμπς, σλίζινες κλπ μάταια πράγματα που αρέσουν σε εμάς τους κιθαρισταί. Το ίδιο μπορώ να πω και για τις κιθάρες του Schorr, που έβαλα πιο πάνω, αλλά σε άλλο μοτίβο αυτές.

  • Like 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραίες κιθάρες οι Μillimetric Instruments!

 

+1000

Έπαθα πλάκα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου