Προς το περιεχόμενο

[Νέo Single] - Άλικα Φιλιά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλικα Φιλιά - Δημήτρης ‘James’ Μπασδάνης

Νέο Single

 

Ο αναγνωρίσιμος, από την παρουσία του στους Στιχόβολη, Programmed to Rock, στους Schema αλλά και πολλές άλλες πολλές καλλιτεχνικές συνεργασίες, κιθαρίστας και τραγουδοποιός δίνει το “παρόν” με ένα νέο τραγούδι σε στίχους και μουσική του που αυτή την φορά ερμηνεύει ο ίδιος.

 

“Άλικα Φιλιά” ο τίτλος του και κυκλοφορεί ηλεκτρονικά απο την Φιλανδική εταιρία MusicKickUp Records.

 

Youtube Link:

 

Στίχοι:

Χείλη μου διψασμένα, μάτια μου πονεμένα

Σε μια πληγή που άνοιξαν οι δρόμοι και σε μένα

Να μη με βρίσκει δίπλα σου η νύχτα και η μέρα

 

Κι αν δεν πιστεύεις τίποτα στα λόγια τα δικά μου

παραθυρόφυλλο ανοιχτό αφήνω την καρδιά

να στείλει ένα ροδόφυλλο που θα σου ταξιδέψει

ασκό από άλικα φιλιά την πίκρα να σου κλέψει

με τριανταφυλλένια όψη να μου την επιστρέψει

 

Η νύχτα είναι βάσανο, ατέλειωτη η μέρα

όλα τα γέλια κι οι χαρές είναι τώρα γραμμένα,

σε μια οθόνη αντικριστά τσιγάρα καπνισμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συγνώμη κιόλας (δεν μου πέφτει λόγος και σπάνια σχολιάζω έτοιμες δουλειές σε θέματα παραγωγής) αλλά ακόμα κι αν το εν λόγω ηχογραφήθηκε με το κάτωθι και όλους καθισμένους στο κλιμακοστάσιο μιας πολυκατοικίας ως (καρα)vintage "άποψη", με ενόχλησε τόσο που δεν μου επέτρεψε να ολοκληρώσω καν την ακρόαση... ::)

 

ντάξει μπορεί να είμαι η εξαίρεση και έτσι κι αλλιώς καλή επιτυχία...

 

Vintage-General-Electric-SS-2-Tape-Cassette-Recorder-With.jpg

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε γίνομαι αδιάκριτος, έτσι, για να μαθαίνουμε και τίποτα από studio όσοι δεν έχουμε ηχογραφήσει ακόμα, πόσα takes της φωνής απορρίφθηκαν για να φτάσουμε σε αυτό που ακούμε;

eftaxordh karfi se pentium 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

αλλά ακόμα κι αν το εν λόγω ηχογραφήθηκε με το κάτωθι και

 

Vintage-General-Electric-SS-2-Tape-Cassette-Recorder-With.jpg

 

Με ένα τέτοιο delica εγραψα 4 δισκους το 1984 (ακόμα τα έχω και τα master tapes) ;D :laugh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα τέτοιο delica εγραψα 4 δισκους το 1984 (ακόμα τα έχω και τα master tapes) ;D :laugh:

 

ένα τέτοιο παρόμοιο κάπου το έχω στο πατάρι,  το είχε ο παππούς μου που ήταν ψάλτης και έγραφε τη φωνή του. Έβαζα και εγώ κασέτες μου και άκουγα. Είχα βρεί και μια πατέντα όταν ήμουν πιτσιρίκι. π.χ. πάταγα το record στο μισο της διαδρομής και βάραγα με ένα σφυρί και ούρλιαζα και ακουγόταν υπόκωφα σατανικά (με χαμηλό pitch) σαν να παλούκωναν το θηρίο Από τότε είχα έφεση στο sampling χαχαχαχαχαχχαχαχαχα

 

Για το κομμάτι έχω να πω πως μου άρεσε, βρίσκω και εγώ παραγωγικά θέματα που το αδικούν, ίσως και μια πλουσιότερη ενορχήστρωση όταν μπαίνουν τα ρυθμικα να το αναδείκνυε καλύτερα.

 

Πάραυτα, καλή επιτυχία :-)

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ακρόαση μου προκάλεσε άγχος. Αυτό το πατάω- δεν πατάω, είμαι- δεν είμαι στον τόνο, δεν ήταν το καλύτερο μου. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο τραγουδι. Οπως σχολιασαν και οο προηγουμενοι, με λιγο καλυτερη ενορχηστρωση, καλυτερη ηχογραφηση και με εναν τραγουδιστη να το λεει, θα αλλαζε εντελως επιπεδο.

 

Μπραβο φιλε! Αξιολογο αποτελεσμα!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου