Προς το περιεχόμενο

Midi Thru Box


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. Είμαι σχετικά καινούριος σε αυτόν το διαδικτυακό τόπο, οπότε συγχωρέστε με αν καταπατώ κάποιους κανόνες. Θα ήθελα την βοήθεια σας όποιος γνωρίζει κάτι σχετικό. Θα ξεκινήσω παραθέτοντας σας ένα βίντεο καθώς και μία φωτό του Electribe MX1.

 

 

korg-electribe-emx1-278943.jpg

 

Όπως βλέπετε και στο βίντεο, ο δημιουργός του χρησιμοποιεί το EMX ως sequencer για να ελέγξει δύο εξωτερικά synth.  Από το midi out του Electribe, πάει στο midi in του ενός synth και από το midi thru του ιδίου στο midi in του δεύτερου synth.

Εγώ ως τώρα αυτό που έχω κάνει είναι το εξής. Από το midi out του Electribe πα στο midi in ενός Volca Keys. Στο synth part (τα παντς με 1-5), στο 1ο παντ το βάζω στο midi chanel 1 και γράφω ότι θέμα θέλω και εκμεταλλεύομαι πλήρως τις δυνατότητες του step sequencer του Electribe. 

Πάμε τώρα στην ερώτηση. Εχω και ένα Volca Bass και σκοπεύω να αγοράσω και ένα Volca FM, τα οποία έχουν μόνο Midi in θύρα. Με ένα Midi Tru Box μπορώ να κάνω το ίδιο που κάνει ο δημιουργός του βίντεο; Να γράφω δηλαδή τα θέματα μου στο Electribe και να στέλνω το κάθε θέμα αντίστοιχα στο Synth που θέλω;

Σας ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φυσικά και μπορείς.

Το πρωτόκολλο MIDI στέλνει και δέχεται πληροφορίες σε 16 διαφορετικά κανάλια. Οπότε μπορείς να ελέγχεις μέχρι 16 διαφορετικές συσκευές, αναθέτοντας κάθε μια σε ένα κανάλι.

 

Στην περίπτωση σου, θα ορίσεις το κάθε συνθ να δέχεται πληροφορίες MIDI σε συγκεκριμένο κανάλι.

π.χ. Volca Bass στο 1 και  το Volca FM στο 2.

Απο το  Electribe θα στέλνεις τα συγκεκριμένα δεδομένα στα αντίστοιχα κανάλια και voila. Δηλαδή ότι θες να παίξει το Volca Bass στο 1 και ότι το Volca FM στο 2.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου