Προς το περιεχόμενο

SUPERFUNK STRAT Project!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το DIY ΔΕΝ συμφέρει.

Με τα χρήματα που έχω ξοδέψει τόσο χρόνια θα είχα πάρει ES 335 VOS

 

Απλα ειναι hobby , λόξα, κίνδυνος υγείας (με πολλούς τρόπους) και άκρως δημιουργικό.

 

Ας πει ο ΣΦ πόσα ξόδεψε για τα υλικά , δεν θυμάμαι επακριβώς.

 

Γιατί κολλάτε στο ´πόσο βγήκε ´;

 

Φτηνα βγηκε. Το θεμα δεν είναι εκεί.

 

Το θέμα για μενα ειναι ότι με αυτη την κιθαρα πηγα ενα βηματακι παραπανω στις κατασκευές. Όταν δεν είναι για σένα θεωρώ προσέχεις πολύ περισσότερο.

 

Για μένα ήταν ωραία εμπειρία , και μου εύχομαι έστω με μια ωρα την εβδομάδα να μπορεσω να το συνεχίσω.

 

Στόχος μου είναι να κανω κ πιο πρωτότυπα πραγματα αλλά για να γραψεις προτασεις πρεπει να ξες την ΑΒ πρώτα...

 

Καλα δεν το συζηταμε η ευχαριστηση ενος προτζεκτ αξιζει οσο 5 CS fender και χαλαλι τα €. Εδω μια partcaster φτιαχνουμε βιδωνοντας κομματια κ εχουμε την ψευδαισθηση του builder κ γουσταρουμε, ποσο μαλλον το να κανεις το real thing. Ευτυχως που δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για εκ του μηδενος κατασκευη γιατι θα παραταγα γυναικες κ παιδια κ θα κλεινουμουν στο υπογειο μου να αναπνεω καθαρο νιτρο :-) :-) :-)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα δεν το συζηταμε η ευχαριστηση ενος προτζεκτ αξιζει οσο 5 CS fender και χαλαλι τα €. Εδω μια partcaster φτιαχνουμε βιδωνοντας κομματια κ εχουμε την ψευδαισθηση του builder κ γουσταρουμε, ποσο μαλλον το να κανεις το real thing. Ευτυχως που δεν εχω τις απαιτουμενες γνωσεις για εκ του μηδενος κατασκευη γιατι θα παραταγα γυναικες κ παιδια κ θα κλεινουμουν στο υπογειο μου να αναπνεω καθαρο νιτρο :-) :-) :-)

 

Άσε , άστα να πάνε.

 

Ο Δρ Φρετ κάποτε είχε σκόνη απο τριψίματα στα μαλλιά του και του ειπα αμαν ρε συ θα παθει τιποτα το αναπνευστικό σου.

 

Μου απαντησε ότι ξέρει ότι από αυτό θα πάει στο τέλος.

 

Εμπνευστικά αυτοκαταστροφικός για το χόμπυ/ επάγγελμα /τρόπο ζωής του. Και δεν τα σταμάτησε μέχρι σήμερα και ενέπνευσε και πολλούς να ακολουθήσουν τα χνάρια του.

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια δουλεια,κατασκευαστικα και ηχητικα.Μπραβο Αργυρη. ;)

 

Να σαι καλά και συ παίχτη! Να χαίρεσαι και συ τις δικές σου!!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ ολα να χαιρεσαι το παιδακι σου...δευτερον η κιθαρα φανταζομαι απολυτα ποσο τελεια θα ειναι,αφου εχω κ ο ιδιος εμπειρια...να σαι καλα να μας φτιαχνεις!

 

Thank you! Και συ να χαίρεσαι την οικογένεια!

 

Βάλε αν θες καμιά φωτό από την τέλε που δημιουργήθηκε με το μανίκι μου και το σώμα σου!

 

Αν βρω θα βάλω και εγώ.

 

Προς ΠΝΟΗ και ΝΥΞΗ

 

Θυμάσαι που ήταν να ρθω να την παίξουμε την twangercaster αλλά κάτι προέκυψε και από τους δυο μας και το ακυρώσαμε! Κρίμα γιατί θα ήταν καλή φάση να έχω και τα φώτα σου πάνω στη φάση και φυσικά το electronic prowess του αλδερ του μπόντη!

 

Εδώ έπαξαν κανα δυο άτομα πριν φύγει προς τας Αθήνας. Ένας ήταν ο Λαγόντζος με Κόζα Μόστρα και ο άλλος ο επίσης δικός μασ συμφορουμίτης John Ps

 

13433-011018113246.jpeg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Speechless...

Η κιθάρα φυσάει συγχαρητήρια και στους δυο, κατασκευαστή και ιδιοκτήτη!!!

Κιθάρα με χαρακτήρα.....

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

 

Μεχρι στιγμης η κιθαρα εχει χρησιμοποιηθει κατα κορον σε ηχογραφησεις σε στουντιο και εχει ΕΞΟΛΟΘΡΕΥΣΕΙ κατα σειρα τις παρακατω κιθαρες (που ειχαν φερει κιθαριστες για να γραψουν αλλα εμειναν στο ...ραφι  ;D)

 

-Original Fender 1972 sunburst/rw stratocaster

-Suhr Classic S

-Fender 1962 reissue strat

-Fender Am std stratocaster

 

αναμενω επιπλεον ανταγωνισμο την επομενη εβδομαδα.. ;D

 

Για αλλη μια φορα ομως διαπιστωνω ποσο ΡΑΙΝ in THE BUTT ειναι το ΣΩΣΤΟ σεταρισμα μιας strat....και ποσο ευαίσθητη ειναι σε σχεση με την tele ,στο υψος των μαγνητων,στο gauge των χορδων  ,στη ρυθμιση του τρεμολο & στο γενικοτερο σετ απ μεχρι να βρεις το sweet spot.... ;)   

 

H κιθαρα ηταν εξαιρετικη οταν εφτασε αλλα με λιιιιγο παραπανω προσοχη στο σετ απ εγινε ΠΥΡΑΥΛΟΣ..... ;D αλλα μιλαμε για ΠΟΛΛΕΣ ωρες tweaking για ενα 5% βελτιωση...

 

Η Fender παντως χτυπησε home run με τους φτηνους 65 Pure Vintage μαγνητες,ισως οι καλυτεροι strat μαγνητες που εχω ακουσει ever.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

   

Στις 10/10/2018 στις 11:41 ΠΜ, Superfunk είπε

 

Η Fender παντως χτυπησε home run με τους φτηνους 65 Pure Vintage μαγνητες,ισως οι καλυτεροι strat μαγνητες που εχω ακουσει ever.

 

 

 

 

Νεκρανάσταση (μέρες που είναι 😛 ) του thread, όχι για κάποιον ιδιαίτερα σημαντικό λόγο, απλά με αφορμή το συγκεκριμένο project για την κιθάρα του SF, με βάλατε σε σκέψεις να κάνω μια ''αντίστοιχη (περίπου) υλοποίηση'', σε μια παραμελημένη γιαπωνέζικη strat (1989-1990) που βρίσκεται σπίτι μου εδώ και καιρό (ήταν ενός φίλου μου αλλά μου είπε τελικά να την κρατήσω γιατί παντρεύτηκε και δεν ασχολούνταν καθόλου έτσι κι αλλιώς..) και την είχα απλά για κάνα unplugged γρατζούνισμα - μελέτη στο σπίτι (την είχα παίξει και σε live μια φορά σαν δεύτερη αλλά τα ηλεκτρικά τελικά δεν πολυ-τραβούσανε και οι μαγνήτες ήταν ψιλο-άχρωμοι οπότε συνέχισα το live με το main όργανο).

 

   Oι λόγοι που σκέφτηκα να κάνω ''παρόμοια'' υλοποίηση, είναι διότι η κιθάρα υποτίθεται ότι είναι κάτι σαν re-issue (με πολλά vintage incorrect σημεία όμως) της 1967 ή 1968 strat (αν δεν κάνω λάθος) και διότι το σώμα, αν και δεν είναι κορίνα, είναι η πιο ελαφριά strat που έχω πιάσει.

 

    Της φόρεσα λοιπόν ένα σετ pure vintage 65 μαγνητών (με κανονικό wiring όμως) και ένα emerson custom S5 kit ηλεκτρικά-επιλογέα, και τις κότσαρα και ένα κιτρινισμένο pickguard από μια παλιά squier, καθώς και τα καπάκια των μαγνητών της squier, που ήταν επίσης λίγο πιο κίτρινα.

 

    Πράγματι πολύ ωραίοι μαγνήτες, δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν μου αρέσουν πιο πολύ από τους 57/62 που έχει η άλλη μου στρατ, αλλά σίγουρα μου άρεσαν πιο πολύ από τους texas special (γούστα είναι αυτά, μην βαράτε) που φοράει η τρίτη στρατ της παρέας. Όπως και να 'χει μου αρέσουν πολύ και δεν θα ήθελα να έχουν όλες οι στρατ τον ίδιο ήχο, γι'αυτό και με γνώμονα αυτό το thread αποφάσισα να πάω για τους συγκεκριμένους (χωρίς να τους έχω ακούσει καν από κοντά).

 

    Σε καμία των περιπτώσεων δεν μιλάμε για την ίδια κιθάρα με αυτήν του thread φυσικά, που είναι κατά παραγγελία και χειροποίητη, ακόμα και οι μαγνήτες έχουν διαφορετικό wiring, αλλά χάρη σε αυτό το thread μπήκα στην διαδικασία να φτιάξω μια κιθάρα που δεν ήταν λειτουργική, και ήταν κρίμα που καθότανε, οπότε θέλω να ευχαριστήσω τους sf και argytar που έμμεσα με έβαλαν σε αυτό το τριπάκι 🙂  Υποθέτω ότι αυτό είναι το καλό του φόρουμ, να παίρνει ιδέες και συμβουλές ο κόσμος.

 

(ακολουθούν φωτο, το πριν και το μετά)

 

   

 

  

 

  

before.jpg

after.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου