Προς το περιεχόμενο

USB Πυκνωτικό Μικρόφωνο...?


kokotron bcm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους!

 

Πρόσφατα έμαθα για το Samson C01U, ένα καρδιοειδές πυκνωτικό μικρόφωνο που συνδέεται με υπολογιστή μέσω USB, οπότε δεν χρειάζεται phantom power κλπ. και ειναι αυτοενισχυόμενο. Έχω διαβάσει πάρα πολύ καλά λόγια για αυτό στο net, με εξαίρεση το latency που υπάρχει σε live monitoring (αν και μπορεί να διορθώνεται με τους νέους drivers που έχουν βγει απ' ότι έχω διαβάσει). Έχει μόλις 77 ευρώ στο Thomann και αυτό που λένε όλοι είναι οτι για την τιμή του είναι υπερβολικά καλό σε ποιότητα κλπ. Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ για ηχογράφηση ηχητικών εφέ παρά για ας πούμε φωνητικά, οπότε το monitoring δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα, αλλά και επειδή δεν έχει πολύ... βάθος η τσέπη. Θα ήθελα όμως να ακούσω και τη γνώμη άλλων, αν κάποιος το έχει δει ή χρησιμοποιήσει ας ρίξει μία άποψη. Η ίδια εταιρία έβγαλε και ένα - 30 ευρώ πιο ακριβό - με πολλαπλά πολικά διαγράμματα, και ένα νέο USB δυναμικό...

 

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε φιλε μου χωρις να ξερω το συγκεκριμενο μικροφωνο που λες αλλα γνωριζοντας αρκετα για τα μικροφωνα γενικως εχω να πω το εξης οτι τα πυκνωτικα λειτουργουν με τη φιλοσοφια του πυκνωτη δλδ φορτιζονται απο μια dc ταση και οι μικριδιαφορες πιεσης που μεταφραζοντε σε βολτ ειναι ο ηχος που περνεις.

Τορα οσο αφορα το συγκεκριμενο με τοσα λιγα χρηματα και οσο το οτι ειναι usb φανταζομε οτι θα εχει πολυ μικρη ταση φορτισης ,αν αναλογιστουμε οτι σε ενα συνιθισμενο πυκνοτικο συνηθος δινουμε μια ταση 48 βολτ, που αυτο θα εχει κατα σινεπεια χαμηλη ευεσθησια.βεβαια αυτο μπορει να ειναι και θετικο!!!

Το αλλο που καταλαβενο για να ειναι usb σημενει οτι εχει μεσα ενσοματομενη προενισχιση οπος λες και σι αρα δεν μπορεις να πεξεις με τη συγκρκριμενη παραμετρο ,που ειναι πολυ σημαντικη πιστευω, εκτος και αν εχει καποιο ποτενσιομετρο απανο του.και επισης θα πρεπει να εχει και ενσοματομενο A/D convertora για να βγαζει ψηφιακο σημα στο usb αρα το λατενψυ ειναι και καπος αναποφευκτο αν δεν ειναι καλος ο convertoras του.

 

Αρα σε τελικι αναλυση αναλογισου τι χρηματα χριαζεσε να παρεις πυκνοτικο,προενισχιτη και convertora και συγκρινε τα με τα λεφτα που εδοσες και πιστεθω θα δεις μεγαλη διαφορα.

Ολα αυτα βεβαια τα λεω χωρις να ξερο το συγκεκριμενο μικροφονο αλλα αν ημουν στη θεση σου δεν νομιζω να επερνα κατι τετοιο για σοβαρες εφαρμογες.θα προτιμουσα δλδ αν δεν ειχα πολλα χριματα να παρω ενα behringer ασπουμε.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θα εχεις ενα μικροφωνο γιατι να μην ειναι καλο?Ριξε μια ματια σε τιμες απο εταιρειες οπως akg,shure,senheiser και αν σου κανει καποιο προτιμησε το.Εγω τουλαχιστον δεν θα αγοραζα ενα samson.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samson και Behringer εχουν την ιδια αποδοση στα προϊοντα τους ( ιδιαιτερα αφου η τελευταια χτυπησε την αγορα με τα C2 ), ομως διαφορετικη αποδοση στη χρονικη διαρκεια ζωης τους, με τη Samson να ειναι κορυφη σε αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια υποψη οτι μιλαμε για ενα USB πυκνοτικο μικροφονο που κανει 77 ευρο.Δεν συγκρινουμε εταιριες και βασικα ουτε εχω ιδεα για τη samson απλα επιδη το παιδι μιλαγε για ενα φτηνο μικροφονο του εφερα παραδιγμα μια φτηνη μαρκα που πιστευω οτι για τα λεφτα της ειναι πολυ καλη.

 

Συμφονα με τη κοινη λογικη μπορω να πω οτι και το μικροφονο του τηλεφονου πιθανον να ειναι καλυτερο απο ενα φτηνο USB μικροφονο.

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα μου αρεσουν περισσοτερο τα samson...αν και ειμαι αντιαμερικανος....θα πω οτι ειναι αμερικανικο προιον... :roll: :roll: :roll:

το συγκεκριμενο μικροφωνο παντως θα σε ενθουσιασει για την τιμη του..δεν θα πιστευεις οτι το πληρωσες τοσο...δεν ξερω ομως τι γινεται με τους drivers του και πως αποδιδουν γενικοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου