Προς το περιεχόμενο

πυκνωτικό μικρόφωνο


Spir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει, έχει πως! 1¤ λέει!!! Ευκαιρία!!!:lol: :lol: :lol:

 

Μα καλά είναι δυνατόν, εδώ και μήνες το site τους έχει ελάχιστα προϊόντα με τη σωστή τιμή! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημαντικη ερωτηση.

Για ποιο λογο ακριβως θελεις πυκνωτικο;

Ηχογραφηση φωνης;

Ηχογραφηση οργανων;

Καλυψη overhead drums?

Καλυψη μουσικου οργανου σε live?

Καλυψη θεατρικου χωρου;

 

Πυκνωτικα ειναι μια κατηγορια μικροφωνων, αλλα οι περισσοτεροι πιο πανω αναφεθηκαν σε μικροφωνα διαφραγματος για ηχογραφησεις σε studio. Πρεπει ομως να ξεκαθαρισεις για ποιο λογο το χρειαζεσαι, γιατι για καθε περιπτωση, υπαρχει και το καταλληλο πυκνωτικο!

Επισης, το συστημα σου, εχει την ικανοτητα να δινει phantom power ( σταθερη στα 48V κατα προτιμηση :P ) στο μικροφωνο; Ειναι πολλα που πρεπει να σκεφτεις πριν προχωρησεις στην αγορα πυκνωτικου ( για οποιοδηποτε ειδος και να ειναι αυτο ).

 

Το C1000S το χρησιμοποιω στη δουλεια. Ειναι ενα fair enough μικροφωνο για τα λεφτα του, με πολλες χρησεις ( εγω το λεω "μπαλαντερ" ), λογω των αλλαγων που μπορει να κανει καποιος απο καρδιοειδες σε υπερ-καρδιοειδες ( πατεντα που εχει και η Behringer στα B5, αλλα κανεις δεν το λεει ). Δυστυχως, δεν ειναι "ουδετερο" μικροφωνο απο αποψη συχνοτητων, ομως με ενα ελαφρυ EQ στα μεσαια ( που κατα τη γνωμη μου, ξυνουν λιγο ), μπορεις να κανεις καλη δουλεια. Μονο μειονεκτημα ειναι πως οι τυποι στην AKG, θελοντας να βαλουν και μια μπαταρια 9V μεσα στο σωμα του, το εκαναν σαν ροπαλο απο μεταλλο. Αν ηταν πιο μικρο, θα ηταν και πιο βολικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haryy έπαθα πλάκα από την ποιότητα αυτών των πιστσιρικιών!!!

 

Μήπως πρέπει να αλλάξω το AKG 535EB που έχω εδώ και 1 χρόνο αλλά που δεν μου έχει δώσει ποτέ αυτόν τον όγκο...

 

Τόοοοση διαφορά έχουν τα μικρόφωνα μεγάλου διαφράγματος???

 

Προενισχυτή έχεις και στα 3 τον Μ-audio tampa???

 

Αυτά είναι γραμμένα με Elberg mp8 (3700¤) έναν οκτακάναλο hi-end προενισχυτή και όχι από μένα,επίσης τα clips έχουν hpf στους 90 κύκλους,οπότε θα μπορούσαν να έχουν περισσότερο όγκο.

 

Εγώ έχω μόνο το sp B1 από αυτά

 

Για να δείς αν είναι καλύτερο το akg σου ή όχι,πάρτο μαζί σου και δοκίμασέ το αν βγεις να δοκιμάσεις κανένα μικρόφωνο σε studio ή μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι γραμμένα με Elberg mp8 (3700¤) έναν οκτακάναλο hi-end προενισχυτή και όχι από μένα' date='επίσης τα clips έχουν hpf στους 90 κύκλους,οπότε θα μπορούσαν να έχουν περισσότερο όγκο.

[/quote']

 

Πέστο βρε παιδάκι μου και ανησύχησα!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο Elberg δεν είναι κάτι εξωπραγματικά φανταστικό σε σχέση με τους λεγόμενους "καθημερινούς" προενισχυτές.

 

Αν το καλοδείς στοιχίζει 462¤ το κανάλι,τιμή χαμηλότερη από άλλους hi-end προενισχυτές ενώ κοστίζει το ίδιο με τον Tampa π.χ που είναι και αυτός ένα κανάλι.

 

Δεν συγκρίνω τίποτα απλά σου λέω να μην "τρελαίνεσαι" με την τιμή γιατί αφορά 8κάναλο preamp.

 

Πάντως ο ήχος του Β1 που ακούω σ'αυτα τα clip είναι αυτός που ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις προτάσεις σας! η αλήθεια είναι οτι χρειάζομαι ενα καλό μικρόφωνο απλά για να ηχογραφώ - φωνές, ακουστική, ηλεκτρική, οτιδήποτε κρουστό κλπ... Σε ένα demo που έκανα με έναν φίλο δανειστήκαμε το πυκνωτικό της Behringer το οποίο μου φάνηκε πολύ ανώτερο σε σχέση με το mic του υπολογιστή μου :P και φαντάζομαι οτι πχ το Rode (συγκριτικά αυτό μ'αρεσε πιο πολύ - το δίνουν και 1ευρώ!! :P) θα είναι αρκετές φορές καλύτερο! θα περάσω κάποια στιγμή απο την ΚΕΜ και ελπίζω να το αποκτήσω σύντομα, νομίζω οτι το αξίζει!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω το rode nt1a και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.για φωνη και ακουστικη κιθαρα που εχω γραψει ειναι super.το πηρα απο νακα στην τιμη 205 e.αλλα επειδη το τσεκαρα και στο thomman η τιμη του ειναι γυρω στα 180 και 20 τα μεταφορικα μας βγαινουν παλι στα ιδια.παντως σου το συστηνω ανεπιφυλαχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου