Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με M-audio firewire 410


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Slew Rate
Το post επιλέχθηκε από τον Slew Rate.

Στον torgar απονεμήθηκε το badge 'Πρόθυμος να βοηθήσει' και 10 πόντοι συμμετοχής.

Γεια σου φιλε σαν πρωην κατοχος της συγκεκριμενης καρτας και παιρνοντας σα δεδομενο οτι τροπο που τη συνδεεις στο PC εχω να προτεινω τα εξης:

 

α) Τσεκαρε ή αλλαξε το firewire καλωδιο που χρησιμοποιεις. Επισης η καρτα αν δε απατα η μνημη μου εχει 2 firewire υποδοχες δοκιμασε λοιπον και τις 2. Νομιζω οτι αυτο προυποθετει καθε φορα να κανεις restart στο συστημα σου.

 

β) Δοκιμασε ειτε να εγκαταστησεις ξανα τα windows κανοντας αυτο που λεμε clean εγκατασταση (χωρις πολλα προγραμματα δηλαδη). Ξαναεγκατεστησε το guitar rig και δοκιμασε. Μια καλη λυση ειναι να δοκιμασεις ενα οποιδηποτε software για να κανεις record οπως πχ Adobe audition, reaper, cubase, sonar και γενικα οποιοδηποτε daw βρεις. Ο λογος ειναι για να σιγουρεψεις οτι το καθαρο σημα απο τη κιθαρα μπορει να γραφτει και να αναπαραχθει χωρις clicks & noises.

 

γ) Τσεκαρε αν χρησιμοποιεις το τελευταιο firmware & drivers (απο προσωπικη εμπειρια δεν αλλαζει κατι αλλα ποτε δε ξερεις)

 

Τελος η καρτα χρησιμοποιειε το πρωτοκολο firewire αυτο σημαινει οτι συνδεεται ειτε πανω σε πιθανη θυρα firewire της motherboard ή σε καποιο pci firewire controller (η και pcie). Μια ιδιαιτεροτητα που εχει αυτη η καρτα (αλλα και πολλες αλλες) ειναι οτι δε συνεργαζεται καλα με firewire controllers (ειτε ειναι στo motherboard ή σε pci καρτα με chipset που προερχεται απο τη VIA). Η πλειοψηφια των εταιριων που φτιαχνουν τετοιες καρτες προτεινουν chipset απο την Texas Instruments (TI) και απο προσωπικη εμπειρια εχω ανακαλυψει οτι παιζουν καλα και chipset απο την Agere.

Μαλιστα για τους pci controllers χρειαζεται καρτα με dual TI chipset (δηλαδη με 2 chip ΟΧΙ με 1)

 

Επισης ανεφερες οτι δοκιμασες σε καινουριο υπολογιστη σιγουρεψου τι controller χρησιμοποιει η motherboard για το firewire

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Γεια σου φιλε σαν πρωην κατοχος της συγκεκριμενης καρτας και παιρνοντας σα δεδομενο οτι τροπο που τη συνδεεις στο PC εχω να προτεινω τα εξης:"

 

Κεκτημενη ταχυτητα  ;)

Ηθελα να πω οτι παιρνοντας σα δεδομενο οτι δεν εχεις αλλαξει κατι στο τροπο με τον οποιο τη συνδεεις στο PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Η κάρτα είναι καρφωμένη πάνω σε VIA firewire controller αν και πρόσφατα διαβασα ότι θέλει TI dual chip για να δουλέψει σωστά. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι στο παλιό PC που είχα το ίδιο firewire controller της VIA έπαιζε κανονικά για χρόνια και ξαφνικά άρχισαν τα προβλήματα.

Όλα τα υπόλοιπα τα έχω δοκιμάσει και δεν άλλαξε κάτι. Το σήμα της κιθάρας όταν ΔΕΝ ανοίγω το Guitar Pro είναι κανονικό δεν έχει glitches. 

 

Γεια σου φιλε σαν πρωην κατοχος της συγκεκριμενης καρτας και παιρνοντας σα δεδομενο οτι τροπο που τη συνδεεις στο PC εχω να προτεινω τα εξης:

 

α) Τσεκαρε ή αλλαξε το firewire καλωδιο που χρησιμοποιεις. Επισης η καρτα αν δε απατα η μνημη μου εχει 2 firewire υποδοχες δοκιμασε λοιπον και τις 2. Νομιζω οτι αυτο προυποθετει καθε φορα να κανεις restart στο συστημα σου.

 

β) Δοκιμασε ειτε να εγκαταστησεις ξανα τα windows κανοντας αυτο που λεμε clean εγκατασταση (χωρις πολλα προγραμματα δηλαδη). Ξαναεγκατεστησε το guitar rig και δοκιμασε. Μια καλη λυση ειναι να δοκιμασεις ενα οποιδηποτε software για να κανεις record οπως πχ Adobe audition, reaper, cubase, sonar και γενικα οποιοδηποτε daw βρεις. Ο λογος ειναι για να σιγουρεψεις οτι το καθαρο σημα απο τη κιθαρα μπορει να γραφτει και να αναπαραχθει χωρις clicks & noises.

 

γ) Τσεκαρε αν χρησιμοποιεις το τελευταιο firmware & drivers (απο προσωπικη εμπειρια δεν αλλαζει κατι αλλα ποτε δε ξερεις)

 

Τελος η καρτα χρησιμοποιειε το πρωτοκολο firewire αυτο σημαινει οτι συνδεεται ειτε πανω σε πιθανη θυρα firewire της motherboard ή σε καποιο pci firewire controller (η και pcie). Μια ιδιαιτεροτητα που εχει αυτη η καρτα (αλλα και πολλες αλλες) ειναι οτι δε συνεργαζεται καλα με firewire controllers (ειτε ειναι στo motherboard ή σε pci καρτα με chipset που προερχεται απο τη VIA). Η πλειοψηφια των εταιριων που φτιαχνουν τετοιες καρτες προτεινουν chipset απο την Texas Instruments (TI) και απο προσωπικη εμπειρια εχω ανακαλυψει οτι παιζουν καλα και chipset απο την Agere.

Μαλιστα για τους pci controllers χρειαζεται καρτα με dual TI chipset (δηλαδη με 2 chip ΟΧΙ με 1)

 

Επισης ανεφερες οτι δοκιμασες σε καινουριο υπολογιστη σιγουρεψου τι controller χρησιμοποιει η motherboard για το firewire

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι ενα θεμα που εφμανιζεται οταν προσπαθεις να κανεις record κι οχι playback. Το κακο ειναι οτι κατα τη διαδικασια του recording τοτε εμφανιζονται και γραφονται ολα τα pops, noises κ.α.

Το προβλημα ειναι σιγουρα καποια ασυμβατοτητα με τον VIA controller που "φοραει" η τωρινη σου motherboard.

Οσο για το πως δεν εμφανιζοταν στο παρελθον σε μητρικη που θεωρητικα ειχε τον ιδιο controller αυτο ειναι κατι που προσωπικα δεν το ειχα ξανακουσει και με βαζει σε σκεψεις οτι ισως να υπαρχουν περισσοτεροι και αγνωστοι παραγοντες που δημιουργουν το προβλημα.

Σιγουρη λυση ειναι παντως η αγορα ενως pci ή (pcie) controller με dual TI chipset θα εξαφανισει το σπαστικο αυτο προβλημα. Μπορεις να βρεις απο το amazon.co.uk καθως και απο εδω http://www.inta-audio.com/music-pc-systems-c192/pc-accessories-c197/3-port-firewire-card-texas-instruments-chipset-1394a-ti-chipset-p2036

 

Απο το τελευταιο link ειχα αγορασει τη δικη μου καρτα αλλα ισως να μπορεις να βρεις και κατι φθηνοτερο απο το amazon που σου ειπα πριν

 

Να σου πω και κατι τελευταιο φροντισε αν αγορασεις τελικα καποιο pci controller να προσεξεις σε ποια θυρα θα τον εγκαταστησεις γιατι υπαρχει καποια πιθανοτητα το irq να μοιραζεται με την καρτα γραφικων (μια οποιαδηποτε pcie). Εγω λογο αυτου του προβληματος αναγκαστηκα να αλλαξω motherboard και πηρα μια που ειχε 2 pcie x16 και 3 κανονικες pci. Δε γνωριζω αν το θεμα με το irq εφμανιζεται σε αντιστοιχες pcie x1 ή x4 καρτες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσίμπησα αυτή σήμερα

http://www.ebay.com/itm/PCI-32bit-Firewire-400-IEEE-1394a-3-1-ports-6P-4P-to-PCI-Adapter-Ti-Dual-chip-/161046078832?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item257f182570

 

σε καμιά 20πια μέρες θα είναι εδώ, οπότε θα τεστάρω αν τελικά είναι θέμα firewire controller ή όχι.

 

Πάντως μέχρι στιγμής η κάρτα γραφικών και η firewire μοιράζονται το ίδιο IRQ.  Δες και την φωτογραφία από κάτω.

Άσε που δεν έχω άλλη θύρα PCI γιατί η ψύκτρα της κάρτας γραφικών κλείνει τη μια θέση

Αυτο ειναι ενα θεμα που εφμανιζεται οταν προσπαθεις να κανεις record κι οχι playback. Το κακο ειναι οτι κατα τη διαδικασια του recording τοτε εμφανιζονται και γραφονται ολα τα pops, noises κ.α.

Το προβλημα ειναι σιγουρα καποια ασυμβατοτητα με τον VIA controller που "φοραει" η τωρινη σου motherboard.

Οσο για το πως δεν εμφανιζοταν στο παρελθον σε μητρικη που θεωρητικα ειχε τον ιδιο controller αυτο ειναι κατι που προσωπικα δεν το ειχα ξανακουσει και με βαζει σε σκεψεις οτι ισως να υπαρχουν περισσοτεροι και αγνωστοι παραγοντες που δημιουργουν το προβλημα.

Σιγουρη λυση ειναι παντως η αγορα ενως pci ή (pcie) controller με dual TI chipset θα εξαφανισει το σπαστικο αυτο προβλημα. Μπορεις να βρεις απο το amazon.co.uk καθως και απο εδω http://www.inta-audio.com/music-pc-systems-c192/pc-accessories-c197/3-port-firewire-card-texas-instruments-chipset-1394a-ti-chipset-p2036

 

Απο το τελευταιο link ειχα αγορασει τη δικη μου καρτα αλλα ισως να μπορεις να βρεις και κατι φθηνοτερο απο το amazon που σου ειπα πριν

 

Να σου πω και κατι τελευταιο φροντισε αν αγορασεις τελικα καποιο pci controller να προσεξεις σε ποια θυρα θα τον εγκαταστησεις γιατι υπαρχει καποια πιθανοτητα το irq να μοιραζεται με την καρτα γραφικων (μια οποιαδηποτε pcie). Εγω λογο αυτου του προβληματος αναγκαστηκα να αλλαξω motherboard και πηρα μια που ειχε 2 pcie x16 και 3 κανονικες pci. Δε γνωριζω αν το θεμα με το irq εφμανιζεται σε αντιστοιχες pcie x1 ή x4 καρτες

 

IRQ16.JPG.61f40860b1fd583b58cb729dc68e612d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικο προβλημα αυτο με το χωρο στη motherboard. Μια συμβουλη απενεργοποιησε απο το bios οτι onboard device δε χρησιμοποιειες οπως serial, parallel και σε 20 την firewire. Υπ οψιν οτι αν δεν υπαρχει κενο αναμεσα στη καρτα γραφικων και την οποιαδηποτε pci καρτα θα εγκαταστησεις υπαρχει σοβαρος κινδυνος να "ψηθει" η καρτα γραφικων!! Οταν λεμε αποσταση πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1 slot.

Προσωπικα και γι' αυτο το λογο αναγκασηκα να αλλαξω μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα μιας και μου ήρθε χθες η νέα κάρτα firewire και το ζήτημα λύθηκε. Έπαιζα καμιά ώρα και, με ανοιχτό το Guitar Pro και δεν είχε ούτε ένα glitch/pop/scratch/ding-dong .....

 

Ας ελπίσουμε το κινέζικο προϊόν να κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα παιδιά.

Μετά από αποχή αρκετών χρόνων είπα να ξαναστήσω το στούντιο δειλά δειλά.

Έχω την κάρτα ήχου m-audio firewire 410 και επειδή είναι αρκετά παλιά ήθελα να ρωτήσω κανέναν αν τη χρησιμοποιεί ακόμη και αν υπάρχει συμβατότητα με τα σημερινά windows 10;

Αξίζει να την κρατήσω η θα χρειαστώ καινούρια πιο σύγχρονη;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Δε θα έχεις συμβατότητα firewire κάρτας ήχου με σύγχρονα συστήματα. Έχω την profire 610 , σε σύστημα του 2008 όταν έκανα μετάβαση απο windows 7 σε 10 , είχα λίγα θεματάκια με τους drivers αλλά έκανα δουλειά μου. Σε νέο σύστημα με windows 10 δεν έπαιζε καθόλου, και με TI chipset και legacy drivers και διαφορα τετοια... Και εγώ αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω usb καρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω οι τελευταίοι drivers που υπάρχουν για την κάρτα είναι για Windows 7. Κάνε αν θες μια δοκιμή να τους κάνεις install στα 10αρια. Κατέβασε την 64bit έκδοση.

 

https://m-audio.com/support/drivers-search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου