Προς το περιεχόμενο

My Rig Rundown (2017)


panos1984

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σαι καλα φιλε!

 

Τωρα περναω μια φάση αντι-analog!!!  ;D

 

Πούλησα λαμπατο, πεταλια, αγόρασα καινουργιο Peavey Bandit και GT-100 και την ψαχνω ετσι.

 

Καποια στιγμη με βλέπω να ξαναπερναω analog φαση και να τα αλλάζω παλι με κοπο/χρημα, όλα  :P

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό βίντεο κ ποιότητα ήχου. Είχα δει και τα προηγούμενα σου και ήταν και αυτά εξαιρετικά.

Μια προσωπική παρατήρηση θα ήταν για την εναλλαγή των εικόνων που θα προτιμούσα να ήταν πιο αργή, για να προλαβαίνουμε να θαυμάζουμε, αλλά ok, no big deal.

 

Και μια ερώτηση. Προφανώς ασχολείσαι με την μουσική παραπάνω από απλό hobby κι έχεις και ανάλογες απαιτήσεις σε ποιότητα ήχου, ποσότητα ήχων and last but not least φορητότητα. Ένας μικρός combo λαμπάτος (5-10 watt) με μικρόφωνο μπροστά δεν θα ήταν καλύτερος από τα 2 πετάλια που έχεις (προενισχυτή+τελικός). Προσοχή, σε καμία περίπτωση δεν είναι κριτική, μομφή ή οτιδήποτε παρόμοιο, αλλά για να ενημερωθώ και να μάθω την φιλοσοφία "διαφορετικών" συνδεσμολογιών.

Ευχαριστώ

 

Ευχαριστώ ekim! Θα το έχω υπόψιν μου αυτό με την εναλλαγή εικόνων.

 

Σχετικά με την ερώτηση σου.

Σίγουρα είναι μια λύση και αυτή (μικρός ή μεγάλος ενισχυτής με μικρόφωνο) και το έχω προσπαθήσει για χρόνια.

Όπως λέω και στα βίντεο, η τωρινή μου προσέγγιση αποτελεί αποτέλεσμα των συνθηκών που έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια με τη συγκεκριμένη μπάντα. Πολύ συχνά παίζουμε εκτός έδρας οπότε πρέπει να ταξιδεύω "ελαφριά" και έτσι η μεταφορά ενός δικού μου ενισχυτή έστω και μικρού (αν υποθέσουμε οτι έχει πλεονέκτημα έναντι της προσομοίωσης) είναι αδύνατη.

Επίσης, ακόμα και στις λίγες περιπτώσεις όπου έχω έναν πολύ καλό ενισχυτή και χωράει στο stage, η διαδικασία του ΕQ του μικροφώνου για τα ακουστικα μου αλλα και εξω (P.A.) είναι αρκετά επίπονη και χρονοβόρα.

 

Όπως καταλαβαίνεις αν πρέπει να είσαι κομάντο δύσκολα αποφασίζεις να βάλεις επιπλέον εξοπλισμό στο σύστημα σου.

Μειώνεται η αξιοπιστία, μειώνεται η σταθερότητα του ήχου από gig σε gig, αυξάνεται ο χώρος που πιάνεις, αυξάνεται ο χρόνος στησίματος και soundcheck και γενικά γίνεται όλο γίνεται πιο δύσκολο με αμφίβολα αποτελέσματα..

 

Σε αυτή τη φάση, όταν μπορώ έχω ενισχυτή με μικρόφωνο συμπληρωματικά του rig μου.

 

Ελπίζω να σου έλυσα την απορία.  :)

"Everything should be made as simple as possible, but no simpler" (except my pedalboard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Πάνο, ναι μου την έλυσες.

Αν κατάλαβα καλά, είναι καθαρά θέμα ευχρηστίας και "less things to go wrong". Μάλιστα εκεί που έχουν φτάσει και οι προσομοιώσεις σήμερα

Εγώ μην έχοντας καθόλου εμπειρία από lives, στήσιμο, soundcheck κ.λπ. δεν τα είχα σκεφτεί καν αυτά

 

Anyway, και πάλι μπράβο για το βίντεο, όπως και τα προηγούμενα, εξαιρετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό το βίντεο, είχα δεί παλιότερα.

Μια χαρά είναι τα αγγλικά.

Είναι σωστά και χωλαίνουν ελαφρά στην προφορά και who cares.

 

Ωραίος και έχεις μεράκι μπόλικο.

Υποθέτω ότι παίζεις κι ανάλογα... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι παίζεις κι ανάλογ(ικ)α... ;D

 

Edited: η παρενθεση, δικη μου σφηνα, αλλά θα συμφωνησω υποθετωντας και εγω, και εντος και εκτος παρενθεσης  ;D

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου