Προς το περιεχόμενο

DIY Tube Preamp


electrictabs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε το τελευταίο μου δημιούργημα. Είναι μια full tube προενίσχυση με 2 κανάλια(καθαρό/βρώμικο) και ξεχωριστό EQ για κάθε κανάλι.Το καθαρό του είναι στα πλαίσια ενός blackface Fender με το bright switch πάντα στη θέση on (ο καθαρός ήχος των ονείρων μου). Το βρώμικο του από θέμα gain πλησιάζει έναν plexi super lead ενώ έχει και μία επιλογή boost που προσθέτει gain αλλά και μπάσα-πρίμα για πιο hard καταστάσεις.

Η συσκευασία και ο εσωτερικός τοροείδης μετασχηματιστής είναι ίδια με αυτά που χρησιμοποιεί η Electro-Harmonix για την tube σειρά της και τα προμηθεύτηκα από εδώ. http://www.diystompboxes.com

Αν θυμάμαι καλά 35€ και τα δύο.Από το ίδιο μέρος πήρα και τα footswitch κάτι λιγότερο από 6€ το καθένα.Το όλο project μέχρι τώρα μου έχει στοιχίσει περίπου 90€ ενώ υπολογίζω ακόμα περίπου 20€ για logo και καλύτερα knobs.Έχω βάλει 2 λυχνίες Sovtek 12AX7LPS οι οποίες είναι ιδανικές για AC τροφοδοσία των θερμαντήρων (heaters).Χρησιμοποίησα μονωμένα καλώδια για το 95% του σήματος και star grounding πράγμα που σημαίνει διπλή δουλειά αλλά λιγότερο θόρυβο.Έτσι το καθαρό κανάλι είναι εντελώς αθόρυβο όπως και το βρώμικο. Μόνο στην επιλογή boost υπάρχει λίγος θόρυβος όταν το gain είναι από το 8 και άνω,αισθητός μόνο όταν δεν παίζεις και χωρίς να χρειάζεται κάποιο gate.

Μου πήρε περίπου 24 ώρες σε διάστημα 8 ημερών ,δηλαδή περίπου 3 ώρες την ημέρα, για να το φτιάξω και περίπου 10 ώρες για δοκιμές – ρύθμιση συχνοτήτων..Το δοκίμασα σε τρεις ενισχυτές.Σε ένα Crate 15W 1x8 ,σε έναν Marshall Valvestate 100W 4x12 και έναν τελικό ENGL με 6L6 2x15, με το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα φυσικά στον τελευταίο.

Θα έλεγα ότι δεν είναι και το πιο εύκολο project για δύο λόγους.Πρώτον τα πολλά βολτ που μπορεί να σκοτώσουν αν κάποιος δεν έχει τη σχετική εμπειρία και δεύτερον η στενότητα του χώρου γιατί το κουτί είναι σχετικά μικρό γι αυτή τη δουλειά. Παρόλα αυτά όποιος έχει την όρεξη και την υπομονή να φτιάξει κάτι ανάλογο θα έχει το πλεονέκτημα της δημιουργίας του δικού του προσωπικού ήχου.

 

 

Και τώρα μερικές φωτό

 

εδώ φαίνεται ο μετασχηματιστής η ασφάλεια και το φιλτράρισμα της τροφοδοσίας πριν μπει το υπόλοιπο κύκλωμα

ps.jpg

 

εδώ κατά τη διάρκεια των δοκιμών

testing1.jpg

 

 

testing2.jpg

 

το εσωτερικό χάος :D

inside.jpg

 

και μία φωτό με τη yamaha μου σχεδόν στην τελική του μορφή

 

photo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γαμω!!! μπραβο φιλε,πολυ καλη δουλεια!!!

μακαρι να ειχα το κουραγιο σου,την υπομονη και την ορεξη.. :cry:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε electrictabs :wink:

εχω εντυπωσιαστει...συνεχισε ετσι και ελπιζω να ερθει η μερα που θα χαρεις και θα χαρουμε ολοι τον πρωτο σου λαμπατο ενισχυτη :wink:

ειμαι πολυ περιεργος να το δοκιμαζα...ελπιζω να βρουμε καποια στιγμη την ευκαιρια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο electrictabs,ωραια δουλεια.Παντως εγω εχω βρει πολλα σχεδια απο πολυ γνωστους ενισχυτες στο internet,φυσικα μπορει να εχεις βρει και εσυ,αλλα επειδη εγω δεν ξερω απο αυτα,θα ηθελα να μαθω εαν υλοποιουνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks για τα καλά λόγια

 

 

 

Μπραβο ρε electrictabs :wink:

εχω εντυπωσιαστει...συνεχισε ετσι και ελπιζω να ερθει η μερα που θα χαρεις και θα χαρουμε ολοι τον πρωτο σου λαμπατο ενισχυτη :wink:

 

υπομονή μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα είναι έτοιμος...

 

 

ειμαι πολυ περιεργος να το δοκιμαζα...ελπιζω να βρουμε καποια στιγμη την ευκαιρια :wink:

 

θα το κανονίσουμε σύντομα...στείλε μήνυμα

 

 

Παντως εγω εχω βρει πολλα σχεδια απο πολυ γνωστους ενισχυτες στο internet' date='φυσικα μπορει να εχεις βρει και εσυ,αλλα επειδη εγω δεν ξερω απο αυτα,θα ηθελα να μαθω εαν υλοποιουνται.[/quote']

 

 

κάποια ναι ,κάποια πολύ δύσκολα.Αν έχεις κάποιον υποψιν πες μου να σου πω τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χι χι. Ωραίος. :D

Να παραθέσω όμως και μερικές παρατηρήσεις – απορίες. 8)

 

1) Μήπως αντί για heaters εννοείς filaments, -ελληνιστή “νήματα”-; Δηλ. τα ποδαράκια 4,5 και 9 από την 12ax7.

2) Τα μονωμένα καλώδια είναι υπερβολή να τα χρησιμοποιήσεις παντού στο κύκλωμα αλλά σε τόσο tight housing ίσως και να δούλεψαν!

3) Star grounding παντού! Ακόμη και στα ηλεκτρικά της κιθάρας και άσε τους άλλους να παραπονιούνται ότι οι μονοί μαγνήτες “βγάζουν” θόρυβο.

4) Που είναι το τρυπολικό βύσμα; Προσωπικά θα το έβαζα ακριβώς δίπλα στην ασφάλεια –καθώς και την γείωση- αλλά στη φώτο δεν το βλέπω πουθενά!

5) Καλή φάση ο τοροείδης μετασχηματιστής αλλά δεν τον έχω δουλέψει ποτέ. Υπερέχει έναντι των “κλασικών” σε βάρος και θόρυβο. Βέβαια είναι και κάποιοι audiophile τύποι που δεν τους γουστάρουν με τίποτα (τους τοροειδής) και μάλιστα ισχυρίζονται ότι ακούν και τρελές διαφορές στον ήχο!

Στο μεταξύ ο μετασχηματιστής τι specs έχει; Γιατί οι πυκνωτές μου φαίνονται υπερβολικά μικροί στη φώτο!

6) Πιστεύω ότι την τρελή διαφορά στον ήχο –πρίν και μετά- την έκανε με τον μικρούλη Crate. Έ;

 

Υγ. Taki μη νομίζεις ότι ένας λαμπάτος ενισχυτής είναι περισσότερο δύσκολος από αυτό που έφτιαξε ο electrictabs.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χι χι. Ωραίος. :D

Να παραθέσω όμως και μερικές παρατηρήσεις – απορίες. 8)

 

1) Μήπως αντί για heaters εννοείς filaments' date=' -ελληνιστή “νήματα”-; Δηλ. τα ποδαράκια 4,5 και 9 από την 12ax7.

2) Τα μονωμένα καλώδια είναι υπερβολή να τα χρησιμοποιήσεις παντού στο κύκλωμα αλλά σε τόσο tight housing ίσως και να δούλεψαν!

3) Star grounding παντού! Ακόμη και στα ηλεκτρικά της κιθάρας και άσε τους άλλους να παραπονιούνται ότι οι μονοί μαγνήτες “βγάζουν” θόρυβο.

4) Που είναι το τρυπολικό βύσμα; Προσωπικά θα το έβαζα ακριβώς δίπλα στην ασφάλεια –καθώς και την γείωση- αλλά στη φώτο δεν το βλέπω πουθενά!

5) Καλή φάση ο τοροείδης μετασχηματιστής αλλά δεν τον έχω δουλέψει ποτέ. Υπερέχει έναντι των “κλασικών” σε βάρος και θόρυβο. Βέβαια είναι και κάποιοι audiophile τύποι που δεν τους γουστάρουν με τίποτα (τους τοροειδής) και μάλιστα ισχυρίζονται ότι ακούν και τρελές διαφορές στον ήχο!

Στο μεταξύ ο μετασχηματιστής τι specs έχει; Γιατί οι πυκνωτές μου φαίνονται υπερβολικά μικροί στη φώτο!

6) Πιστεύω ότι την τρελή διαφορά στον ήχο –πρίν και μετά- την έκανε με τον μικρούλη Crate. Έ;

 

Υγ. Taki μη νομίζεις ότι ένας λαμπάτος ενισχυτής είναι περισσότερο δύσκολος από αυτό που έφτιαξε ο electrictabs.[/quote']

 

 

1.heaters=filament.Τουλάχιστον σε βιβλία και στο net αναφέρονται και με τους δύο όρους

2.Ακριβώς γι αυτό το λόγο το έκανα

3.Μαζί σου 100%

4.Στον τοροειδή δίνω 12V AC στην είσοδο και βγάζει περίπου 220VAC.Θεωρητικά έχει step-up ratio 1:20.Πρακτικά λίγο λιγότερο.¶ρα χρειάζεται ένας step-down μετασχηματιστής από 230 στα 12 - αγορασμένο fix από φανό - (τροφοδοσία heaters ή filament όπως θες) και μετά χρησιμοποιείς τον τοροειδή για την τροφοδοσία του κυκλώματος.Έξυπνο ε?Το ίδιο κάνει η Mesa Boogie(V-Twin),Electro-Harmonix,Hughes& Kettner,κλπ.¶ρα δεν μπορείς να βάλεις τριπολικό βύσμα...ούτε χρειάζεται,επιβεβαιωμένο κι από τον guru R.G.Keen.

5.Όντως είναι πολύ μικρός σε σχέση με έναν κανονικό μετασχηματιστή και βολευεύει για τέτοιες καταστάσεις.Τα specs πάνω κάτω στα είπα στο 4.Οι πυκνωτές είναι 10uf στα 350V.Σε συνδυασμό με τις αντιστάσεις κάνουν ένα ικανοποιητικό lowpass filter.

6.σίγουρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

κάποια ναι ,κάποια πολύ δύσκολα.Αν έχεις κάποιον υποψιν πες μου να σου πω τη γνώμη μου.

MARSHALL 1959 superlead

η

marshall 1966 major 200w

θα το εκτιμουσα πολυ αν μου ελεγες τη γνωμη σου για την κατασκευη αυτων των ενισχυτων με σχεδια απο το ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου