Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με την gear list που θελω να φτιαξω


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ειμαι καινουργιο μελος στο site και πραγματικα εχω μεινει εντυπωσιασμενος με το βαθος και τις γνωσεις που μπορει να παρει καποιος διαβαζωντας το.Ειμαι ερασσιτεχνης μουσικος και το gear list μου αποτελειται απο:

κιθαρες: Fender Squier Classic Vibe Tele 50's,Epiphone LP-100

Πεταλιερα:Vox Tonelab ST

Ενισχυτης:marshall lead 20W with celestion speaker

 

Επειδη εδω και λιγο καιρο εχουμε ξεκινησει ηχογραφησεις με εναν φιλο μου (τα τραγουδια μας τα εχω ανεβασει και στο Showroom http://www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=176 ακουστε τα και πειτε μας την γνωμη σας)θα ηθελα να κανω ενα refresh του gear list αρχικα με εναν λαμπατο δωματιου και με μια καλη κιθαρα που να ταιριαζει στο ειδος της μουσικης που παιζω.Κυριως Rock,Alternative Rock οπως Porcupine Tree στυλ.

 

Μετα απο αρκετο ψαξιμο Εχω κατασταλλαξει σαν ενισχυτη σε αυτον http://www.thomann.de/it/bugera_v22_set.htm

και σε κιθαρα σε αυτην http://www.thomann.de/it/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

 

μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας και να μου δωσετε καποια βοηθεια παραπανω για τις επιλογες μου.Ευχαριστω παρα πολυ.

P.s:ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum γι'αυτο και τοσο μακροσκελες συγγνωμη αμα κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κιθάρα(χρώμα)! με σατανική τιμή! Η 2 pole γέφυρα μάλλον είναι + .Όσον αφορα τους ενισχυτές bugera εγώ θα έπαιρνα κάτι από την καινούργια σειρά infinium που μάλλον αντέχουν παραπάνω...Σύντομα θα βγει ο trirec  αλλά θα είναι ακριβούτσικος ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ειμαι καινουργιο μελος στο site και πραγματικα εχω μεινει εντυπωσιασμενος με το βαθος και τις γνωσεις που μπορει να παρει καποιος διαβαζωντας το.Ειμαι ερασσιτεχνης μουσικος και το gear list μου αποτελειται απο:

κιθαρες: Fender Squier Classic Vibe Tele 50's,Epiphone LP-100

Πεταλιερα:Vox Tonelab ST

Ενισχυτης:marshall lead 20W with celestion speaker

 

Επειδη εδω και λιγο καιρο εχουμε ξεκινησει ηχογραφησεις με εναν φιλο μου (τα τραγουδια μας τα εχω ανεβασει και στο Showroom http://www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=176 ακουστε τα και πειτε μας την γνωμη σας)θα ηθελα να κανω ενα refresh του gear list αρχικα με εναν λαμπατο δωματιου και με μια καλη κιθαρα που να ταιριαζει στο ειδος της μουσικης που παιζω.Κυριως Rock,Alternative Rock οπως Porcupine Tree στυλ.

 

Μετα απο αρκετο ψαξιμο Εχω κατασταλλαξει σαν ενισχυτη σε αυτον http://www.thomann.de/it/bugera_v22_set.htm

και σε κιθαρα σε αυτην http://www.thomann.de/it/fender_50s_classic_player_strat_mn_sg.htm

 

μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας και να μου δωσετε καποια βοηθεια παραπανω για τις επιλογες μου.Ευχαριστω παρα πολυ.

P.s:ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο forum γι'αυτο και τοσο μακροσκελες συγγνωμη αμα κουρασα

 

Ο ν22 φέρνει σε fender με vox  νομίζω πως θα σε καλύψει υπάρχει και ένας(αν δεν έχει δωθεί)

http://www.aggeliopolis.gr/tessaloniki/Bugera_v22_enisxytis_kitaras_1x12___22w_11019783.htm

 

εννοείται πως δεν έχω σχέση με την αγγελία γιατί είναι και συνονόματος αυτός που τον έχει  ;D ;D ;D.

 

Τα δυό πρώτα τραγούδια μου άρεσαν πολύ όπως επίσης και ο ήχος σου  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ν22 φέρνει σε fender με vox  νομίζω πως θα σε καλύψει υπάρχει και ένας(αν δεν έχει δωθεί)

http://www.aggeliopolis.gr/tessaloniki/Bugera_v22_enisxytis_kitaras_1x12___22w_11019783.htm

 

εννοείται πως δεν έχω σχέση με την αγγελία γιατί είναι και συνονόματος αυτός που τον έχει  ;D ;D ;D.

 

Τα δυό πρώτα τραγούδια μου άρεσαν πολύ όπως επίσης και ο ήχος σου  :)

 

 

ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια για τα τραγουδια.γραφω μαζι με ενα αλλο μελος της κοινοτητας του noiz τον fatalK.ειναι ψιλοσοκαριστικη η τιμη αλλα δεν ξερω κατα ποσο ενας χρησιμοποιημενος και ιδιαιτερως bugera θα εχει την ιδια αποσβεση χρηματων αμα τον παρεις του κουτιου.επειδη ζω ιταλια ειναι λιγο δυσκολο να τον παραγγειλω απο ελλαδα αυτη την στιγμη.τον εχω βρει ολοκαινουργιο απο ενα site ιταλικο στα 280 ευρω με εξοδα αποστολης μεσα...θα το σκεφτω λιγο παντως καλη η παραθεση σου και ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κιθάρα(χρώμα)! με σατανική τιμή! Η 2 pole γέφυρα μάλλον είναι + .Όσον αφορα τους ενισχυτές bugera εγώ θα έπαιρνα κάτι από την καινούργια σειρά infinium που μάλλον αντέχουν παραπάνω...Σύντομα θα βγει ο trirec  αλλά θα είναι ακριβούτσικος ... 

 

το εχω διαβασει αυτο που λες για την σειρα infinium αλλα δεν βρισκεις πολλα τα Watt για ενισχυτη δωματιου και χρηση του για home studio που δουλευω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Καλησπέρα!

 

Οι επιλογές σου ως ''απόδοση τιμής-ήχου'' είναι από τις πλέον βέλτιστες που κυκλοφορούν. Ωστόσο, ακούγοντας πολύ αποσπασματικά λόγω ελλείψεως χρόνου τη μουσική σου, οφείλω να πω ότι δεν ξέρω κατά πόσο πλησιάζουν οι παραπάνω σου επιλογές στη μουσική που παίζεις...και το λέω αυτό ως άνθρωπος που παίζει και με V22 και με Strats.

 

Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι πιο ''μεσαίο'', κομπρεσσαρισμένο ήχο, και όχι τόσο bright και vintage όπως ο συνδιασμός V22 με Strat. Σε χθεσινό θέμα για λαμπάτο ενισχυτή τέτοιου μπάτζετ, είχε ένα βίντεο σύγκρισης μεταξύ του V22 και ενός Jet City, ο δεύτερος χωρίς να τον έχω δοκιμάσει ποτέ, μου ακούστηκε σαφώς πιο ''μοντέρνος-μεσαίος'' από ηχητική άποψη.

 

Θα μου πείς, ''μέσω της πεταλιέρας μου, δεν μπορώ να φτιάξω πιό 'alterantive' ήχους αφού λένε ότι ο bugera συνεργάζεται καλά με πεταλιέρες-πετάλια κτλ?'' Πιθανόν και να μπορείς, απλά εγώ προσωπικά όταν λέω την άποψή μου σε κάποιον για ενισχυτές, προτιμώ να μην μπλέκω με άλλους παράγοντες όπως πεταλιέρες και εφέ, γιατί το πώς αξιολογεί ο καθένας αυτό το ''γάμο'' και κατα πόσο είναι 100% ικανοποιημένος με αυτό, είναι διαφορετικό για τον καθενα από μας, ενώ ο ''πραγματικός'' ήχος ενός ενισχυτή είναι πάνω κάτω αυτός που είναι.

 

υ.γ. Δεν θεωρώ ότι ο V22 είναι ακριβώς ενισχυτής δωματίου...πάνω από το 3 δεν τον ανοίγεις σε ένα δωμάτιο. Υποθέτω όμως ότι είναι περισσότερο ενισχυτής δωματίου σε σχέση με άλλους ενισχυτές...τέρατα  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλησπέρα!

 

Οι επιλογές σου ως ''απόδοση τιμής-ήχου'' είναι από τις πλέον βέλτιστες που κυκλοφορούν. Ωστόσο, ακούγοντας πολύ αποσπασματικά λόγω ελλείψεως χρόνου τη μουσική σου, οφείλω να πω ότι δεν ξέρω κατά πόσο πλησιάζουν οι παραπάνω σου επιλογές στη μουσική που παίζεις...και το λέω αυτό ως άνθρωπος που παίζει και με V22 και με Strats.

 

Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεσαι πιο ''μεσαίο'', κομπρεσσαρισμένο ήχο, και όχι τόσο bright και vintage όπως ο συνδιασμός V22 με Strat. Σε χθεσινό θέμα για λαμπάτο ενισχυτή τέτοιου μπάτζετ, είχε ένα βίντεο σύγκρισης μεταξύ του V22 και ενός Jet City, ο δεύτερος χωρίς να τον έχω δοκιμάσει ποτέ, μου ακούστηκε σαφώς πιο ''μοντέρνος-μεσαίος'' από ηχητική άποψη.

 

Θα μου πείς, ''μέσω της πεταλιέρας μου, δεν μπορώ να φτιάξω πιό 'alterantive' ήχους αφού λένε ότι ο bugera συνεργάζεται καλά με πεταλιέρες-πετάλια κτλ?'' Πιθανόν και να μπορείς, απλά εγώ προσωπικά όταν λέω την άποψή μου σε κάποιον για ενισχυτές, προτιμώ να μην μπλέκω με άλλους παράγοντες όπως πεταλιέρες και εφέ, γιατί το πώς αξιολογεί ο καθένας αυτό το ''γάμο'' και κατα πόσο είναι 100% ικανοποιημένος με αυτό, είναι διαφορετικό για τον καθενα από μας, ενώ ο ''πραγματικός'' ήχος ενός ενισχυτή είναι πάνω κάτω αυτός που είναι.

 

υ.γ. Δεν θεωρώ ότι ο V22 είναι ακριβώς ενισχυτής δωματίου...πάνω από το 3 δεν τον ανοίγεις σε ένα δωμάτιο. Υποθέτω όμως ότι είναι περισσότερο ενισχυτής δωματίου σε σχέση με άλλους ενισχυτές...τέρατα  ;D

 

 

 

 

τις ηχογραφησεις τις καναμε με blackheart κεφαλι-καμπινα 5W δεν ειναι ο ενισχυτης μου αυτος που ακουγεται στις ηχογραφησεις και τα προγραμματα που χρησιμοποιουμε για ηχογραφηση-μιξη-μαστερ ειναι το sonar 8.Με το πεταλι μου ειμαι ακρως ικανοποιημενος.Εχω στραφει προς bugera γιατι ειδα διαφορα λαμπας τρανζιστορ στον ηχο  και στην ηχογραφηση.Απλως απο σχετικα φθηνες λυσεις ειναι ο,τι καλυτερο (αποψη μου) υπαρχει αυτη την στιγμη.Απο jet city ποιον θα μου προτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Απλως απο σχετικα φθηνες λυσεις ειναι ο,τι καλυτερο (αποψη μου) υπαρχει αυτη την στιγμη.Απο jet city ποιον θα μου προτεινες?

 

Συμφωνώ, απλά ίσως σου φανεί κομματάκι πιo bright και vintage από τη μουσική που θες να παίξεις- ότι είναι καλός, είναι.. Δεν μπορώ να σου προτείνω δυστυχώς κάποιον jet city γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ κανέναν από κοντά. Απλά το είπα σαν παράδειγμα για να ακούσεις το βίντεο και να δεις τη διαφορά για να κρίνει μόνος σου ποιός είναι πιο κοντά στο στυλ που θελεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον trirec τον πρότεινα διότι έχει και καλά μια τεχνολογία που ονομάζουν varipower που δεν τον έχουν οι άλλοι ενισχυτές της σειράς και κάνει τον ενισχυτή να λειτουργεί από 1w έως 100w.Έμενα μου φαίνεται καλή λύση διότι τον ίδιο ενισχυτή μπορείς να τον έχεις και στο σπίτι και στο live.Βέβαια δεν έχει βγει ακόμη στην αγορά...Τα τραγούδια σας μια χαρά είναι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο εξοπλισμός σου. Εχεις μονούς με την τέλε και διπλούς με την επιφον. Η πεταλιέρα σου είναι σούπερ, οπότε διάλεξε έναν φτηνό λαμπάτο και είσαι οκ! Αντι να δίνεις για άλλη μία κιθάρα με μονούς, ρίξε τα λεφτά σε ενισχυτή. Αν δεν σου αρέσει ο v22 αρκετά, (έχω τον v55 σε κεφαλή και παίζω ότι θέλω και με τέλε και με στράτ και με λες πωλ,μην χαμπαριάζεις, ο ενισχυτής έχει κουμπάκια...τα πειράζεις και φτιάχνεις τον τόνο σου όπως θες ;)), κοίτα τον blackstar τον 5ρη combo γύρω στα 4κατοστάρικα και τον jet city τον 20 τον δικάναλο. Μαμάνε όλοι!

 

edit: Ακούω το πρώτο κομμάτι και είναι πολύ καλό. Μπράβο! Τα τύμπανα μίντι είναι? Με τι προγραμμά?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου