Προς το περιεχόμενο

Πεταλι delay - chorus υπάρχει ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους . Αυτά τα 2 εφέ ειναι τα μόνα που χρειάζομαι . Επειδή δεν μου αρέσουν τα πολλά πεταλια και τα πολλά καλώδια , υπάρχει κανένα πεταλι με αυτά τα 2 εφέ ; Ευχαριστώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις δει το Visual Sound  H20?

 

Είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό.

 

Ενα πράγμα που δεν έχω ξεκαθαρίσει ποτέ ειναι αν το ecko με το delay ειναι το ίδιο πράγμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ενα πράγμα που δεν έχω ξεκαθαρίσει ποτέ ειναι αν το ecko με το delay ειναι το ίδιο πράγμα .

 

Το echo κάνει :

Έκο-κο-κο-κο-κο

 

To delay κάνει

 

Ντιλέι-ιλέι--λέι λέι λέι, , πως δε μ' αγαπάει λέει λέει λέει--λέει μα κρυφά για μένα κλαίει

 

Άρα δεν είναι το ίδιο  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=184555.0

 

(με ένα λαθάκι: το Meazzi και το Schaller, αν και είχαν περιστρεφόμενο δίσκο, αυτός στην επιφάνειά του δεν είχε μεταλλική μαγνητική επιφάνεια όπως το Binson αλλά ένα είδος ταινίας)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το Visual Sound είναι η πρώτη επιλογή, αν και προσωπικά το βρίσκω λίγο... μεγάλο, ακόμα και για 2 σε 1 φάση.

 

Για περίπου τα ίδια λεφτά, βέβαια, θα μπορούσες να πάρεις και ένα πολυ-εφφε / πεταλιέρα, καποιο μικρό όπως αυτά της Zoom και να την χρησιμοποιείς μόνο για chorus & delay. Μην σου πω ότι ακόμα καλύτερα θα είναι, μιας και θα έχεις περισσότερες επιλογές για την διαμόρφωση του delay. Σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, το Visual Sound είναι η πρώτη επιλογή, αν και προσωπικά το βρίσκω λίγο... μεγάλο, ακόμα και για 2 σε 1 φάση.

 

Για περίπου τα ίδια λεφτά, βέβαια, θα μπορούσες να πάρεις και ένα πολυ-εφφε / πεταλιέρα, καποιο μικρό όπως αυτά της Zoom και να την χρησιμοποιείς μόνο για chorus & delay. Μην σου πω ότι ακόμα καλύτερα θα είναι, μιας και θα έχεις περισσότερες επιλογές για την διαμόρφωση του delay. Σημαντικό.

 

Σωστό αλλα σκέφτομαι την ποιότητα την ηχητική στο τέλος . Δηλαδή δεν θα ειναι πιο ποιοτικό το αποτέλεσμα απο 1 αναλογικό πεταλι σε σχέση με ένα ψηφιακό πολυ εφέ ; Γιατι αλλιώς να έβαζε ενδιάμεσα στην λουπα μια line6 hd300 που ετοιμάζομαι να πάρω . Το θέμα ειναι πως όλα αυτά τα τεράστια πολυ εφέ με το που τα συνδέεις στην λουπα , και χώρις καν να έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα εφε τους σου χαλάνε το σήμα του ενίσχυτη κατα πολυ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλα σκέφτομαι την ποιότητα την ηχητική στο τέλος . Δηλαδή δεν θα ειναι πιο ποιοτικό το αποτέλεσμα απο 1 αναλογικό πεταλι σε σχέση με ένα ψηφιακό πολυ εφέ ;

 

οχι,μια και τα περισσοτερα delay πεταλια  ΨΗΦΙΑΚΑ ειναι,(μονο το chorus στο H2O ειναι αναλογικο),εξαλου δεν εχουμε 1980,2012 εχουμε και τα ψηφιακα εφε εχουν πλεον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ηχο ,προσωπικα προτιμω τα ψηφιακα effects για την ακριβεια ,την καθαροτητα και την απουσια θορυβου που εχουν,ασε που,  στα δικα μου αυτια τουλαχιστον, "επηρεαζουν" και πολυ λιγοτερο τον ηχο του ΕΝΙΣΧΥΤΗ (που ειναι και το Α και το Ω του ηχου) απο τα αναλογικα πεταλια (εχω δηλ. στην τελικη ποιο φυσικο "λαμπατο" ηχο μια και τα εφε δεν ειναι το..."κυριως πιάτο" αλλα απλα το "επιδόρπιο" στον ηχο μου if you know what I mean ;D).

 

Γιατι αλλιώς να έβαζε ενδιάμεσα στην λουπα μια line6 hd300 που ετοιμάζομαι να πάρω

 

τοτε δεν χρειαζεσαι κανενα πεταλακια η ΗD300 εχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ chorus & delays.

 

. Το θέμα ειναι πως όλα αυτά τα τεράστια πολυ εφέ με το που τα συνδέεις στην λουπα , και χώρις καν να έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα εφε τους σου χαλάνε το σήμα του ενίσχυτη κατα πολυ .

 

και εδω κανεις λαθος ,τα περισσοτερα εχουν πολυ μικροτερη επιδραση στον ηχο απο μια σειρα  πεταλιων (φτανει φυσικα να ξερεις να τα χρησιμοποιεις και να εχεις διαβασει το manual)

 

η ΗD300 σιγουρα θα συμπεριφερθει καλύτερα απο τη συντριπτικη πλειοψηφια των "αναλογικων" πεταλιων στη λουπα του ενισχυτη σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αλλα σκέφτομαι την ποιότητα την ηχητική στο τέλος . Δηλαδή δεν θα ειναι πιο ποιοτικό το αποτέλεσμα απο 1 αναλογικό πεταλι σε σχέση με ένα ψηφιακό πολυ εφέ ; Γιατι αλλιώς να έβαζε ενδιάμεσα στην λουπα μια line6 hd300 που ετοιμάζομαι να πάρω . Το θέμα ειναι πως όλα αυτά τα τεράστια πολυ εφέ με το που τα συνδέεις στην λουπα , και χώρις καν να έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο απο τα εφε τους σου χαλάνε το σήμα του ενίσχυτη κατα πολυ .

 

Στην 1η ερώτησή σου, η απάντησή μου είναι ''όχι απαραίτητα''. Τα ψηφιακά time-based fx, όπως καλή ώρα delays, choruses, flangers ακούγονται πάρα πολύ πειστικά, κατά την γνώμη μου. Και η TC Εlectronics έχει ψηφιακά FX και ακούγονται απίστευτα και πολύ καλύτερα από πολλά αναλογικά, χωρίς τα προβλήματα των αναλογικών.

 

Τώρα, αν χρησιμοποιείες πεταλιέρα στo loop και δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, μπορεί να μην φταίει η πεταλιέρα φίλε μου, αλλά... το loop! Tί ενισχυτή χρησιμοποιείς; Έχεις χρησιμοποιήσει αναλογικά εφφέ ξανα στο loop χωρίς πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου