Προς το περιεχόμενο

Πετάλι delay με λειτουργία tap


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Mη χάνεις άσκοπα χρόνο και χρήμα ΠΑΡΕ ΤΟ DIGIDELAY της DIGITECH απλά το καλύτερο delay της αγοράς σε εξαιρετική τιμή.

Να 'σαι καλά ρε Superfunk που μου άνοιξες τα μάτια!!! (Τόσο για το Digitech Delay όσο και για τον Thomann)...

 

Απίστευτο πετάλι με φοβερές λειτουργίες και ήχους...

THANKS και πάλι Superfunk!!!! Ήταν ακριβώς ότι έψαχνα! :D :D :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το dl4 της line6 το έχετε ακούσει?

Μου φαίνεται πολύ καλό αλλα αρκετά ακριβό.Με τα ίδια λεφτά αγοράζει κάποιος το Digitech Digi Delay το Root 66 και ένα wah και γουστάρει...

Αλλα απο την άλλη έχω φάει κόλλημα... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Line 6 είναι καλό πετάλι και απευθύνεται κυρίως σε τρελλαμένους με το delay μια και διαθέτει πληθωρα simulations.Το μεγαλύτερο προσόν του είναι ότι έχεις ετοιμους 3 διαφορετικούς τύπους delay.

Aπο την άλλη είναι ογκώδες και θελει δικό του power supply πραγμα που το κάνει λιγότερο πρακτικό.(αν και οδηγείται και απο το 1 spot & απο το Voodoo Lab με ειδικούς αντάπτορες)

Εχει καλό ήχο όχι όμως καλύτερο απο το DIGIDELAY.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τον πρώτο ενθουσιασμό με το Digitech Digidelay (το οποίο εξακολουθώ να το θεωρώ φοβερό σε δυνατότητες) ήρθε και η πρώτη απογοήτευση.

Μετά από περίπου 2 1/2 ώρες παιξίματος, και μετά από ένα περίεργο ήχο που ακούστηκε από τον ενισχυτή, το πετάλι άρχισε να αποκτά δική του...προσωπικότητα... 8O Τι εννοώ? Το LED παρέμενε ανοικτό ακόμη και αν εγώ απεγνωσμένα πατούσα το διακόπτη. Χρειάστηκε να βγάλω και να ξαναβάλω την μπαταρία για να κάνει "reset". Στη συνέχεια, αφού λειτουργησε ξανά σωστά για κανά λεπτό ακόμη, ΄σταμάτησε να λειτουργεί (το LED δεν άναβε ή και όταν κάποιες φορές άναβε δεν είχα delay effect).

Αφού αγχώθηκα και άρχισα να βλαστημάω θεούς και δαίμονες για την γκαντεμιά που με δέρνει, αποφάσισα να μπω στο internet να το ψάξω και βρήκα τα εξής:

1) στο site http://members01.chello.se/pastorn/fx/mods/power/draw.htm μια λίστα με την κατανάλωση σε ρεύμα από διάφορα γνωστά πετάλια. Είδα ότι σε αντίθεση με τα υπόλοιπα πετάλια μου που καταναλώνουν λίγα mA, αυτό καταναλώνει γύρω στα 150mA!

2) στο Harmony Central http://www.harmony-central.com/Effects/Data/DigiTech/X_Series_Digital_Delay-01.html σχεδόν όλοι το χαρακτηρίζουν ως "battery eater" και όλοι προτίνουν τη χρήση αντάπτορα τροφοδοσίας (ευτυχώς σήμερα θα πάρω στα χέρια μου επιτέλους το 1 spot :D ). Μάλιστα κάποιος λέει ότι ούτε και με τον αντάπτορα λύνεται εντελώς το πρόβλημα και ότι ταυτόχρονα χρειάζεται και μπαταρία, κάτι που όμως μου φαίνεται μάλλον υπερβολικό και χαζό γιατί από όσο ξέρω όταν συνδέεται ο αντάπτορας συνήθως το κύκλωμα απομονώνει τη μπαταρία και ουσιαστικά την αγνοεί.

Θα ήθελα να ξέρω αν είχε κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα και πώς το έλυσε???

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς κιθαρίστας στον κόσμο δεν χρησιμοποιεί πετάλια delay (ειδικα digital) με μπαταρίες ,μια αλκαλική μπαταρία σε οποιοδήποτε πετάλι delay κρατά το πολύ 2 ωρες!

χρησιμοποιήσε το 1 spot για τη τροφοδοσία του πεταλιού και θα είσαι οκ!

 

Μάλιστα κάποιος λέει ότι ούτε και με τον αντάπτορα λύνεται εντελώς το πρόβλημα και ότι ταυτόχρονα χρειάζεται και μπαταρία

 

αυτο το Αμερικάνακι (που ως συνήθως στο Harmony Central θα πρέπει να είναι 13 ετών) που έγραψε τέτοια μπαλαφάρα θα πρέπει να παίρνει πολλά ναρκωτικα :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το 1spot μου έλυσε το πρόβλημα!!! Ούτε μπαταρίες, ούτε τίποτα!

Α ρε Superfunk τι θα κάναμε χωρίς τις συμβουλές σου!!!!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου