Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για wiring σε Stratocaster..


asprados

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς βρε φίλε μου.. Κι εμένα το μυαλό μου στον πυκνωτή πάει. Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που να φταίει, αλλά θα το διαπιστώσω μόλις το ανοίξω. Μπορεί τελικά να το κάνω και σήμερα που είναι φρέσκο το thread. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εικαζω οτι εχει γινει κατι λαθος :P ισως λαθος συνδεσμολογια στα ποδαρακια του pot. αν δεν βγαλεις ακρη οταν ανοιξεις το pickguard ελεγξε  με πολυ προσοχη την συνδεσμολογια εαν ειναι σωστη... σου παραθετω ενα link οπου μπορεις να δεις πως πρεπει να ειναι κανονικα...εαν δεν σου ταιριαζει καποια κατηγορια αν ψαξεεις λιγο στο internet  θα βρεις και αλλα πολλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι και πολυ οντοπικ αλλα μπορεις να χαλαρωσεις τις χορδες να βαλεις ενα καποταστο στο πρωτο ταστο και να ξεβιδωσεις το μπρατσο αντι να βγαλεις τις χορδες.Η το αναποδο.

Να βγαλεις απο πισω ολα τα ελατηρια και να αφερεσεις το τρεμολο χωρις να βγαλεις τις χορδες.

Το γραφω γιατι κι εγω δεν το ειχα σκεφτει ποτε και μου το ειπαν.

Αν τα ξερεις αυτα,sorry για το spaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βαριέμαι την άλλη διαδικασία του λυσίματος της κιθάρας για να βγάλω το πίκγκαρντ.

 

Ευχαριστώ πάντως..

Τελικά μπήκα στη διαδικασία του να λύσω το μπράτσο, άνοιξα το pickguard και όσο κ να έψαξα, δε βρήκα κάποιο λάθος στο wiring.

Αυτό που βρήκα τελικά και θυμήθηκα, είναι ότι δεν έχω τον stock πυκνωτή, αλλά ένα που μου είχε δώσει ένας φίλος, ο οποίος είναι αυτός..

 

http://www.guitarelectronics.com/product/TCO022/Orange-Drop-022-Microfarad-Tone-Capacitors-for-Guitar-Bass.html

 

Θεωρητικά το ηχητικό αποτέλεσμα λοιπόν, είναι επιθυμητό.

Διαφορετικό όμως απο αυτό που έδινε ο προηγούμενος που είχα πάνω. Για αυτό μου ξένιζε στο αυτί και καταλάβαινα ότι κάτι δεν είναι ίδιο, αλλά όχι απαραίτητα κακό..

Μάλλον θα τον παίξω κάμποσο να το συνιθίσω έτσι, και βλέπω αν είναι να γυρίσω σε stock. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μωρό μου είναι αυτό!  8)

 

Και ναί αυτός είναι o MARSHALL 1959 HW " Jimi Hendrix" 100 Watt :o :o

Αν κάτι με έκανε άντρα κατά τη διάρκεια της θητείας μου, σίγουρα δεν ήταν ο στρατός... ;)

testing_plexi_3.jpg.e8776139fcf41af030691c88079bd00b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μετράς και το pot μια; αν είναι λογαριθμικό 250 τότε σύνδεσε το πολύμετρο στο μεσαίο πόδι και στο ακριανό και μέτρα, πρέπει στη μέση να σου δείξει 25 (λέμε τώρα) και στα ακρα 0 και 250. Αν ξέρεις λογαρίθμους μέτρα και σε κανα άλλο σημείο :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, είναι λογαριθμικά. Έχουν και το Α πάνω για audio. Tα αυθεντικά είναι,τα CTS.

Τώρα ούτως η άλλως την έδεσα, αλλά πλέον είμαι 99% σίγουρος οτι είναι ο πυκνωτής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάντως..

Τελικά μπήκα στη διαδικασία του να λύσω το μπράτσο, άνοιξα το pickguard και όσο κ να έψαξα, δε βρήκα κάποιο λάθος στο wiring.

Αυτό που βρήκα τελικά και θυμήθηκα, είναι ότι δεν έχω τον stock πυκνωτή, αλλά ένα που μου είχε δώσει ένας φίλος, ο οποίος είναι αυτός..

 

http://www.guitarelectronics.com/product/TCO022/Orange-Drop-022-Microfarad-Tone-Capacitors-for-Guitar-Bass.html

 

Θεωρητικά το ηχητικό αποτέλεσμα λοιπόν, είναι επιθυμητό.

Διαφορετικό όμως απο αυτό που έδινε ο προηγούμενος που είχα πάνω. Για αυτό μου ξένιζε στο αυτί και καταλάβαινα ότι κάτι δεν είναι ίδιο, αλλά όχι απαραίτητα κακό..

Μάλλον θα τον παίξω κάμποσο να το συνιθίσω έτσι, και βλέπω αν είναι να γυρίσω σε stock.

 

αν σηκωνες καμια φωτογραφια (ή ενα κλιπακι) θα βοηθουσε πολυ.

 

Θα μπορουσε να ειναι ενα καλωδιο που ακουμπαει καπου οταν κλεινεις το p/g και τα στριμωχνεις ολα εκει μεσα. Ισως κατι ακουμπαει στη μονωση.

Βεβαια αυτο που συμβαινει συνηθως ειναι να ακουμπαει σημα στη γη, αρα μηδεν εξοδος... Τα δικα σου συμπτωματα ειναι διαφορετικα.

 

Μηπως παραζεστανες τις επαφες των υλικων οταν τα κολλουσες?

Καμια ψυχρη κολληση?

 

Δοκιμασε να αλλαξεις το ποτενσιομετρο. Αν δεν εχεις, παρε εστω ενα της πλακας και δες τι θα κανει.

 

...αλλά πλέον είμαι 99% σίγουρος οτι είναι ο πυκνωτής..

 

δυσκολο να κανει κατι τετοιο ο πυκνωτης, εκτος αν τον εψησες πολυ κι αυτον και βραχυκυκλωσαν οι οπλισμοι...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου