Προς το περιεχόμενο

Test : Gretsch Duo Jet 6128T / Bixonic Expandora !!!


Silot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι ...απόλυτη ψυχαγωγία !!

Η Duo Jet είναι για μένα στο top 3 των πιο όμορφων κιθαρών ever. Αυτό, σε συνδυασμό με το μοναδικό της feeling και τις καταπληκτικές δυναμικές των TV Jones Filtertrons την έκαναν την κύρια κιθάρα μου τα τελευταία χρόνια. Τώρα ξεκουράζεται περιμένοντας τα καινούρια της τάστα και τη θέση της έχει πάρει παλι η Tele, αλλά κάθε φορά που την χρησιμοποιώ έστω και για λίγο αισθάνομαι την απόλυτη ..χλίδα  ;D

To Expandora απο την άλλη, είναι απλά καταπληκτικό. Βασικά πρόκειται για ένα πολύ όμορφο και μικρούλι overdrive (φαινομενικά) με τρία διακοπτάκια στο πάνω μέρος του, πίσω απο τα συνηθισμένα gain, tone και level.

Με τα διακοπτάκια ανενεργά λειτουργεί σαν απλό vintage-type overdrive. Ο πρώτος διακόπτης το κάνει λίγο πιο hot, ο δεύτερος το κάνει distortion και ο τρίτος είναι ενα απλό low-cut για χρήση με κιθάρα ή μπάσο.

Τα ωραία όμως ξεκινάνε με τα δύο πρώτα ενεργοποιημένα ταυτόχρονα, οπου μετατρέπεται σε ένα απίστευτα μουσικο fuzz με μοναδικό αντίστοιχο το Pink Flesh της Skreddy (θα 'ναι κι αυτό εδώ σε κάνα μήνα  ;))

 

Have fun (I did !!)

 

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβριμπόντι μάστ χάβ ουάν!!

Πολύ καλό! Και όπως επέλεξες να το προβάλεις (με την Gretch εννοώ) απλά φοβερό! Κρίμα να μην είμαι δίπλα να ακώ!!  ;)

Μέρι Κρίστμαςςςς!!!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με μοναδικό αντίστοιχο το Pink Flesh της Skreddy (θα 'ναι κι αυτό εδώ σε κάνα μήνα  )

ενα-ενα μας τα ξεφουρνιζεις Αποστολε!.. :D.....Καλα Χριστουγεννα και καλως να δεχτεις το πολυ μεγαλο "δωρο" που περιμενεις.. :)..και δεν μιλαω φυσικα για πεταλακια.. ;).........(μου φαινεται οτι πρεπει να παιρνεις περισσοτερα ρεπα...θα βλεπουμε κλιπακια συχνα!.. ;D)...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ζεστο πεταλακι! κ η κιθαρα τα σπαει!

αλλα ολα τα λεφτα ειναι το "παιξιμο"  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σόρι για το μπαγιάτικο σχόλιο... ίσως ακολουθήσουν 2-3 ακόμη... αυτά συμβαίνουν αν απουσιάζεις για καιρό)

 

 

 

Ωραία η Expandora... την άκουσα πολύ προσεκτικά από κοντά αλλά δεν τρελάθηκα... μου φάνηκε σαν πουσαρισμένο tubescreamer με πολλά "δόντια". Έχει όμως πολύ καλή συνοχή στα μπάσα και χαμηλομεσαία που δεν γίνονται ποτέ πλαδαρά αλλά ούτε και επισκιάζουν το σώμα των άλλων συχνοτήτων.

 

Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε κάποιον που ψήνεται να πάρει ένα tubescreamer, γιατί είναι πολύ πιο ευέλικτο, μουσικό, ασυνήθιστο και... μουράτο! (Αν δείτε πολύ προσεκτικά το βίντεο του "Before I Forget" των Slipknot θα το πάρει το μάτι σας, πχ στο 00:49... κάτι που μαρτυρά και την εύκολη χρήση του επί ήδη ψιλοαρπαγμενου ενισχυτή - τι ψιλοαρπαγμένου δλδ που κολυμπάει στη βρώμα).

 

 

 

ΣΣ. Όχι, δεν είναι εκεί για μόστρα, ούτως ή άλλως αν δεν το έχεις δει από κοντά αποκλείεται να καταλάβεις ποιο είναι. Έχει αρκετό χαρακτήρα για να μπορέσει να δώσει χροιά σε ένα lead ή σε μια μικρή συνοδευτική γραμμή μιας νότας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 6 μήνες αργότερα...

Λέω να μην ξεκινήσω καινούριο θέμα και να απαντήσω εδώ. Έχω το expandora από το Σάβαττο και μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές. Πολύ ζεστό και μουσικό, τόσο με μονούς πους τους κάνει να ακούγονται πολύ πιο γεμάτοι (strat) όσο και με τους mini humbuckers (les paul deluxe).

 

Αθόρυβο, ακόμα και με το gain σχεδόν στο full. Το range του είναι επίσης εντυπωσιακό- από crunch μέχρι distortion. Δεν αγγίζει βέβαια metal περιοχές, αλλά σε έναν "σφιχτό" high gain ενισχυστή φαντάζομαι ότι θα τα πάει περίφημα και για τέτοια.

 

Οι δυναμικές του πολύ καλές, μ' ενοχλεί λίγο το τονισμένο attack του, αλλά με λίγη προσαρμογή στη χρήση της πένας το "πρόβλημα" λύνεται εύκολα.

 

Εγώ πάντως νομίζω ότι έχω βρει το ιδανικό (μέχρι στιγμής) αξεσουάρ για τον koch μου (από τον οποίο ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω το overdrive που είχα στο μυαλό μου χρησιμοποιώντας τα gain stages του, ενώ τα καθαρά του είναι άψογα).

 

Επιφυλάσσομαι να ανεβάσω κλιπάκια μόλις αγοράσω κανά μικρόφωνο της προκοπής και κάρτα ήχου κ.λπ κ.λπ, γιατί με το φθηνιάρικο recorder μου που δοκίμασα γράφει άλλαντάλλατηςπαρασκευήςτογάλα.

 

Αυτά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου