Προς το περιεχόμενο

Γνώσεις από ούτι κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Θέλω να πάρω ένα ούτι. Εντελώς τυχαία πέτυχα ενα στο ebay. Λέει ο τύπος εκεί ότι είναι πολύ γνωστός ο κατασκευαστής και τέτοια. Μπορεί κανείς με γνώση, να ρίξει μια ματιά να μου πει τη γνώμη του? Αξίζει να το τολμήσω? Το λινκ είναι :

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=7422417776

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ασχοληθεί λίγο με ούτι, τουλάχιστον μέχρι να καταλάβω ότι αυτή η μουσική δεν μου "πάει" και πολύ, αλλά τέλος πάντων...

 

Καταρχήν το ούτι είναι αραβικό, και αυτό είναι θετικό γιατί τα αραβικά (σε αντίθεση με τα τούρκικα) έχουν λίγο πιό μπάσο κούρδισμα και πολύ πιο βολικό σχήμα! Επίσης φαίνεται καλή κατασκευή, αλλά γιατί δεν κάνεις καμια βόλτα να δεις από τιμές τι παίζουν και στο ελλάντα;

 

Πάντως θα σου πρότεινα να πάρεις ένα φτηνό όργανο πρώτα να δεις αν πραγματικά γουστάρεις την μουσική αυτή, και αργότερα παίρνεις κάτι καλύτερο!!!

 

Αν τελικά πάρεις ούτι, ετοιμάσου να βασανιστείς με τα ... χιλιάδες διαστήματα αυτής της μουσικής ... άσε που στο τέλος θα μάθεις και να μιλάς αραβικά ή τούρκικα ...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει ήδη να ασχολούμαι με ένα δανεικό ούτι, και νομίζω ότι με αρέσει... Το έψαξα στην Ελλάδα -στην περιορισμένη αγορά της πάτρας για την ακρίβεια- και είδα ότι δυστυχώς πρέπει να είμαι πολύ τυχερός για να δώσω 400 ευρά, και να ακούσω ήχο απλά μέτριο, και να μην κουρδίζω κάθε 10 λεπτά... Εάν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι που πρέπει να κοιτάξω, έχω αυτιά ανοιχτά...

 

Όσο για το θέμα της φθήνιας... νομίζω ότι 300 ευρά, είναι πολύ λίγα για ούτι -το φθηνότερο που έχω δει που ήταν 'καυσόξυλο', έκανε 180 ευρα... Έτσι μου έχουν πει. Κάνω λάθος?

 

Ας με διορθώσει κάποιος, εάν λέω βλακείες... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα στο πρότεινα το ούτι στην αγγελία...αξίζει όσο κάνει βέβαια...200¤ το πολύ.

ΑΝ θες κατι φθηνο για να δεις ομως απλα αν σου ταιριάζει το όργανο και τιποτα παραπανω παρτο, αλλα αν κατάλαβα σκοπευεις να παρεις ενα οργανο που να παίζει...

 

Κάνε μια βόλτα σε 2-3 μαγαζια στην Αθηνα που φέρνουν από Τουρκία, είναι ακριβα βεβαια για αυτό που παίρνεις (γύρω στα 700¤)...

 

ΤΟ ιδανικο είναι να πας στην Τουρκία οπου μππορεις να βρεις φοβερο ούτι σε πολύ λιγα λεφτα (αν ξερεις να το διαλέγεις και να το κρινεις)

 

και βεβαια υπάρχει πάντα η εγγυημένη λύση του Έλληνα κατασκευαστή Δημήτρη Ραπακούσιου όπου τα όργανα του είναι απλά ΤΕΛΕΙΑ !!!

 

http://www.dimitrisouds.com/

 

Πολλοι γνωστοι παίζουν με οργανα του (Haig Yazidjian, Ross Daly...)

 

Εγώ έχω παρει ενα αραβικο και ειναι απλα αριστούργημα !!!

 

 

outi.jpg

outi2.jpg

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ JAM... Χρήσιμες οι πληροφορίες, αν και απότι φαίνεται, δεν το γλιτώνω το πεντακοσσάρι ευρω, εάν θέλω να παίζει το όργανο, ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό δεν είναι :wink:

 

Πάντως με 500¤ στην Τουρκία βρίσκεις φοβερό όργανο αρκεί να ξέρεις από που και να μπορεις να το κρίνεις...

 

Στην Ελλάδα δυστυχώς τα τσιμπάνε...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου