Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με firewire


den_exw_gafer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

ΠΟΤΕ (με τέσσερα κεφαλαία γράμματα) δεν βάζεις-βγάζεις firewire βύσματα όταν οι συσκευές είναι αναμμένες. Επαναλαμβάνω ΠΟΤΕ. Πρέπει να είναι σβηστός ΚΑΙ ο υπολογιστής, ΚΑΙ οι συσκευές. Ναι, το ξέρω ότι είναι πολύ χρονοβόρο.

 

:o :o :o :o

Αμάν, το έχω κάνει άπειρες φορές, και όλα ζουν ακόμα.

Τόσο τυχερός είμαι?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o :o :o :o

Αμάν, το έχω κάνει άπειρες φορές, και όλα ζουν ακόμα.

Τόσο τυχερός είμαι?

 

Ναι. Μην το κάνεις άλλο, κάποια στιγμή θα την πατήσεις.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o

Αμάν, το έχω κάνει άπειρες φορές, και όλα ζουν ακόμα.

Τόσο τυχερός είμαι?

 

Caution: Do Not Hot-Plug FireWire Devices

 

από μία πρόχειρη έρευνα.  Η ίδια ειδοποίηση (σε ξεχωριστό καρτελάκι με κίτρινο χρώμα) υπήρχε μέσα στα κουτιά των firewire καρτών που έχω αγοράσει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς πριν ένα λεπτό, είχα ξεκινήσει να σου απαντώ, αλλά με πρόλαβες.

 

Ιδού λοιπόν μερικές ερωτήσεις;

 

α) Γιατί έχεις δύο τέτοιες κάρτες; Τι γράφεις; Τη Συμφωνική του Βερολίνου και της Βιέννης μαζί;

 

β) Ποιος (μαλάκας) σου είπε ότι χρειάζεσαι δύο πόρτες firewire για να συνδέσεις τις δύο κάρτες σου; Χρειάζεται μόνο μία, και εφ' όσον έκανες τη δαπάνη για τις κάρτες, έπρεπε από την πρώτη στιγμή να πάρεις μία ακριβή PCI κάρτα, έτσι θα ήξερες και τι σημαίνει chipset.

 

γ) Επειδή είναι πιθανό ότι έχεις κάψει μία ή περισσότερες από τις συνολικά έξι(6) πόρτες Firewire που έχεις, είναι κατεπείγον να πας τις Presonus σε κάποιον φίλο και να ελέγξετε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ότι οι κάρτες δεν έχουν πάθει ζημιά.

 

δ) ΠΟΤΕ (με τέσσερα κεφαλαία γράμματα) δεν βάζεις-βγάζεις firewire βύσματα όταν οι συσκευές είναι αναμμένες. Επαναλαμβάνω ΠΟΤΕ. Πρέπει να είναι σβηστός ΚΑΙ ο υπολογιστής, ΚΑΙ οι συσκευές. Ναι, το ξέρω ότι είναι πολύ χρονοβόρο.

 

ε) Αν είσαι τυχερός και αποδειχθεί ότι δεν έχεις κάψει τις κάρτες, θεώρησε επιβεβλημένο (κατά τη γνώμη μου) ότι καλό θα ήταν να πάρεις ένα motherboard.

 

στ) Το σημαντικότερο: όπως είπες και μόνος, δεν είσαι σχετικός. Γενικά, δεν έχω πρόβλημα με ανθρώπους που παραδέχονται ότι δεν ξέρουν. Όμως - ρε, τρελέ - πρέπει να πάψεις να είσαι άσχετος όταν θέλεις να διαχειρίζεσαι τέτοιο εξοπλισμό.

 

Φιλικά.

 

:)

 

Επειδή πάνω στον πανικό και στη βιασύνη δεν γινομουν σαφής εξηγώ:

 

1.Τις κάρτες δε τις πήρα ταυτόχρονα. Το πάσχα κάηκε η μία που το έπαθε από ένα γνωστό θέμα που έχει λόγω υπέρτασης του τροφοδοτικου (δλδ στην ουσία αυτή φτιάχνεται αν βρω άνθρωπο) και μετά πήρα από έναν φίλο μία που υποτιθεται ότι δούλευε αλλά σε μένα δε δούλεψε.

 

2.Το ξέρω ότι δε χρειάζεσαι 2 πόρτες firewire γιατι απλά μπαίνουν σε σειρά οι κάρτες αλλά και πάλι ξαναλέω δε τις χρησιμοποιώ μαζί

 

3.Στο Ρέθυμνο που μένω άντε να βρω τώρα φίλο που να χει και pc και με firewire. Θα το ψάξω όμως

 

4.Αυτό μπορεί και να το χω κάνει αν και σπάνια τα έβγαζα

 

5.Αυτό με τη motherboard με ενδιαφέρει αν και δε καταλαβαίνω το γιατί

 

6.Εντάξει δεν είμαι και τόσο άσχετος 5 χρονια το set up mου δούλευε κανονικότατα. Απλά τώρα έκατσε η στραβή...

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Τις κάρτες δε τις πήρα ταυτόχρονα. Το πάσχα κάηκε η μία που το έπαθε από ένα γνωστό θέμα που έχει λόγω υπέρτασης του τροφοδοτικου (δλδ στην ουσία αυτή φτιάχνεται αν βρω άνθρωπο) και μετά πήρα από έναν φίλο μία που υποτιθεται ότι δούλευε αλλά σε μένα δε δούλεψε.

 

Καλώς, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω (δεδομένων των στοιχείων που μας δίνεις) πότε λειτουργούσε κάτι σωστά σε όλη αυτή την ιστορία. Αν δεν έχω χαθεί εντελώς, τώρα μας λες ότι η δεύτερη κάρτα δε λειτούργησε ποτέ;

 

2.Το ξέρω ότι δε χρειάζεσαι 2 πόρτες firewire γιατι απλά μπαίνουν σε σειρά οι κάρτες αλλά και πάλι ξαναλέω δε τις χρησιμοποιώ μαζί

 

Μάλιστα.

 

3.Στο Ρέθυμνο που μένω άντε να βρω τώρα φίλο που να χει και pc και με firewire. Θα το ψάξω όμως

 

Γενικά, το να χρησιμοποιείς firewire στην εποχή μας (και μάλιστα με PC του οποίου το motherboard δεν έχει τέτοια θύρα) είναι ακροβασία.

 

4.Αυτό μπορεί και να το χω κάνει αν και σπάνια τα έβγαζα

 

Ναι.

 

5.Αυτό με τη motherboard με ενδιαφέρει αν και δε καταλαβαίνω το γιατί

 

Πολλά καλά motherboard έχουν ενσωματωμένες firewire και μάλιστα με το βέλτιστο τσιπάκι (αυτό της Texas Instruments). Όταν στο έγραψα ως συμβουλή, νόμιζα πως επρόκειτο να χρησιμοποιείς τις δύο κάρτες μαζί και (λόγω του τρόπου με τον οποίο σκέπτομαι) δε θα άφηνα περιθώριο να έχω προβλήματα ένεκα κακού motherboard.

 

6.Εντάξει δεν είμαι και τόσο άσχετος 5 χρονια το set up mου δούλευε κανονικότατα. Απλά τώρα έκατσε η στραβή...

 

Μεγάλη κουβέντα η "στραβή".

 

Ευχαριστω

 

Και εγώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά καλά motherboard έχουν ενσωματωμένες firewire και μάλιστα με το βέλτιστο τσιπάκι (αυτό της Texas Instruments). Όταν στο έγραψα ως συμβουλή, νόμιζα πως επρόκειτο να χρησιμοποιείς τις δύο κάρτες μαζί και (λόγω του τρόπου με τον οποίο σκέπτομαι) δε θα άφηνα περιθώριο να έχω προβλήματα ένεκα κακού motherboard.

Έχεις καμιά πρόταση για socket 1151; Ψάχνω και δεν βρίσκω...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις καμιά πρόταση για socket 1151; Ψάχνω και δεν βρίσκω...

 

Ναι, έψαξα και εγώ για 'σένα αλλά επίσης δε βρίσκω. Μάλλον πρέπει να αφαιρεθεί το "πολλά" από την παράγραφό μου, αλλά είχα λάθος εντύπωση για την αφθονία τέτοιων προϊόντων. Άλλη μία απόδειξη ότι πρόκειται για ακροβασία, όμως.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου