Προς το περιεχόμενο

Η κατάσταση της μουσικής εκπαίδευσης στην Αμερική?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Λοιπόν...

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να πάω στην Αμερική για δουλειά και καλύτερη εποχή για έναν εκδότη κλασσικής μουσικής δεν υπάρχει από την εποχή που γίνεται το MTNA (Music Teacher National Association) conference.

 

Έτσι λοιπόν στο φατσοβιβλίο άνοιξα ένα θέμα, ρωτώντας κάποια πράγματα σχετικά με αυτό το συνέδριο και αν αξίζει να έρθω, κλπ.

 

Μία κοπελίτσα λοιπόν, μου έγραψε το παρακάτω:

 

Actually Wednesday sessions are good too, learned how to teach composing last time, despite the fact that I can't compose myself

 

και η μετάφραση γι' αυτούς που δε θέλουν τα Αγγλικά:

 

Βασικά οι συναντήσεις της Τετάρτης είναι επίσης καλές, έμαθα πώς να διδάσκω σύνθεση την τελευταία φορά, παρόλο που δε συνθέτω η ίδια.

 

Ρε γαμώτο. Μου φαίνεται απίστευτο ότι αυτή η γυναίκα μπορεί να διδάσκει σύνθεση σε ένα παιδάκι (ότι ηλικίας και να είναι), μου φαίνεται απίστευτο ότι κάποιος διδάσκει μία μέθοδο τέτοια και μου φαίνεται ακόμη πιο απίστευτο ότι αυτή ο κοπέλα ΔΕΝ καταλαβαίνε το πρόβλημα!

 

Και βέβαια υπάρχουν διάφορες "μέθοδοι" στα Αγγλικά για να διδάξουν σύνθεση σε παιδάκια, κλπ...

 

Ή είμαι υπερβολικός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Αμερική όλα διδάσκονται.

Πχ πολύ παλιά, δεν μπορούσα να χωνέψω πως διδάσκεται η σκηνοθεσία.

Νόμιζα ότι ήθελε μόνο ταλέντο και το κάνανε οι αυτοδίδακτοι ή οι έμπειροι ηθοποιοί ή άλλοι τεχνικοί στο σετ, βλέποντας τους μεγάλους.

 

Η μουσική μια και βασίζεται σε κανόνες αρμονίας χρόνια γνωστούς στον δυτικό κόσμο (τουλάχιστον) μπορεί ενδεχομένως (με τι βαθμό επιτυχίας ?) να διδάσκεται και οι μαθητές να είναι και ευχαριστημένοι.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

στην Αμερική όλα διδάσκονται.

Πχ πολύ παλιά, δεν μπορούσα να χωνέψω πως διδάσκεται η σκηνοθεσία.

Νόμιζα ότι ήθελε μόνο ταλέντο και το κάνανε οι αυτοδίδακτοι ή οι έμπειροι ηθοποιοί ή άλλοι τεχνικοί στο σετ, βλέποντας τους μεγάλους.

 

Η μουσική μια και βασίζεται σε κανόνες αρμονίας χρόνια γνωστούς στον δυτικό κόσμο (τουλάχιστον) μπορεί ενδεχομένως (με τι βαθμό επιτυχίας ?) να διδάσκεται και οι μαθητές να είναι και ευχαριστημένοι.

Κάτσε. Δε μιλάω αυτό. Έχω διδακτορικό στη συνθεση. Φυσικά και διδάσκω σύνθεση, και φυσικά και η σύνθεση διδάσκεται και τα πάντα.

 

ΑΛΛΑ όταν ο άλλος δηλώνει ότι ΔΕΝ συνθέτει, με τι σκατά κριτήρια λειτουργεί ως καθηγητής σύνθεσης;

 

ή να το θέσω αλλιώς:

 

"Πήγα ένα ΣΚ στην Αμερική και έμαθα πως να διδάσκω κιθάρα. Δε παίζω, βέβαια κιθάρα, αλλά δε πειράζει..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεί ότι δεν μπορούσε να συνθέσει με τον παραδοσιακό τρόπο έως τώρα.

Και τώρα μπορεί να διδάξει με αυτές τις guidelines,  τι στο καλό του δώσανε...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φανταζομαι οτι αφου αναφερεται σε ενα μονο μαθημα, θα εννοει κατι περιληπτικο και πολυ βασικο. Σαν το να παρακολουθησεις ενα 2ωρο σεμιναριο διδασκαλιας συνθεσης απο εναν καλο δασκαλο, ε κατι θα μαθεις.. Και επισης εκει οι ανθρωποι ειναι μετριοφρονες (οχι οπως εδω που ολοι τα ξερουμε ολα  ;D )

 

η δικη μου εμπειρια στην διδασκαλια μουσικης στην αμερικη ειναι οτι το επιπεδο ειναι καταπληκτικο. Μεγαλο ρολο παιζει ομως το επιπεδο των μαθητων σε οτιδηποτε παρακολουθησεις. Ειναι σημαντικο να απευθυνεται στο επιπεδο σου, γιατι συνηθως υπαρχει μεγαλη εξειδικευση και μιαν ατυχης επιλογη μπορει ευκολα να σε απογοητευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Να σημειώσω ότι το θρεντ έχει την αίσθηση του τρολ και της υπερβολής (τα σχετικά με την Αμερική), αλλά το έκανα για να προκαλέσω τις απαντήσεις σας... :;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω ότι το θρεντ έχει την αίσθηση του τρολ και της υπερβολής (τα σχετικά με την Αμερική), αλλά το έκανα για να προκαλέσω τις απαντήσεις σας... :;)

Για να συνεχισω στο ιδιο κλιμα ..... το βλεπω φυσιολογικο να υπαρχουν καθηγητες συνθεσης που δεν συνθετουν, απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσοι δασκαλοι (και με "πτυχια" και με ολα τα κομφορ που λενε) μουσικων οργανων, που δεν ξερουν να τα παιζουν.  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλο θεμα ανοιξες αν το προεκτεινουμε στο ποιοι και κατα ποσο μπορουν να διδαξουν!

Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω για τη σκηνοθεσια οτνως οι αμερικανοι (και οχι μονο) διδασκουν τα παντα, εμενα ας πουμε ο τομες που φαινεται αδιανοητος να διδαξει κανεις(γιατι οπως ειπες και εσυ η συνθεση εχει κανονες που εχουν θεμελιωθει εδω και χρονια, οπως και η σκηνοθεσια εχει ενα τοσο συμπαγες τεχνικο υποβαθρο που μπορει να διδασκεται) ειναι η γραφη, αυτο που το λενε δημιουργικη γραφη!(δλδ διδασκεις τον αλλο να γινει συγγραφεας? οχι τοσο, οσο αραδιαζεις τεχνικες στανταρ αφηγησεις και δομες δραματουργιες γνωστες εδω και χρονια.

τωρα η ευκολια των 2ημερων σεμιναριων ειναι πλεον συνηθες φαινομενο, εδω υπαρχουν στον κοσμο χιλιαδες "δασκαλοι" πολεμικων τεχνων που εχουν γινει μαστερ απο σεμιναρια και χωρις να εχουν συμμετασχει καν σε αγωνες  ;D ;D

οποτε λογω μαλλον υπερπληθωρας μαθητων αυξανονται και οι δασκαλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

, εδω υπαρχουν στον κοσμο χιλιαδες "δασκαλοι" πολεμικων τεχνων που εχουν γινει μαστερ απο σεμιναρια και χωρις να εχουν συμμετασχει καν σε αγωνες  ;D ;D

οποτε λογω μαλλον υπερπληθωρας μαθητων αυξανονται και οι δασκαλοι

 

Ετσι.

Πέστα.

:-)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι.

Πέστα.

:-)

 

το λεω απο προσωπικη εμπειρια δυστυχως >:(

κριμα για τους γονεις μου δλδ που με πηγαιναν μαθητουδι απο απατεωνα σε απατεωνα για να γυμναστω (και στα πρωτα μαθηματα πυγμαχιας ως φοιτητης στο Λονδινο ειδα τον ουρανο με τα αστρα-και κυριολεκτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου