Προς το περιεχόμενο

g&l tribute asat classic vs fender classic 50's telecaster vs fender highway 1


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια καλη χρονια σε ολους.Λοιπον, θα ηθελα για αλλη μια φορα να με βοηθησετε. Μεσα στο 2009 σκεφτομαι να αγορασω μια telecaster βεβαια, δεν εχω και το τεραστιο μπατζετ οποτε ειμαι μεταξυ αυτων των μοντελων.

1. G&L tribute asat classic

2. Fender classic 50's telecaster

3. Fender highway 1 telecaster

4. Fender lite ash telecaster

Απο εκει και περα αν εχετε κατι να μου προτεινετε οκ.Εχω εναν vox ac 30 cc1 , και διαφορα πεταλια , την telecaster σκοπευω να την χρησιμοποιησω και στο funk σχημα που παιζω τωρα ,μεχρι στιγμης παιζω με μια mex strat  με lindy fralin vintage hot μαγνητες .

Τελος, ξερετε αν το dv247 εχει g&L και που μπορω να ακουσω την g&l εκτος απο τον λογοθετη στην Αθηνα , του οποιου του εχουν τελειωσει.

Ευχαριστω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gl αν δεν κανω λαθος θα βρεις μονο σε Λογοθετη/Τσελιο, οποτε αν δεν εχει αυτος...Κατα τη γνωμη μου οι tribute ειναι λιγο ακριβες οσο κοστιζουν καινουργιες (εκτος αν επεσαν οι τιμες και δε το πηρα χαμπαρι) αν βρεις ομως καμια μεταχειρισμενη, απο ebay πχ μπορει να σου ερθει πολυ φτηνα.Και don't get me wrong ειναι καλα οργανα.

 

Eπισης περι lite ash, ειναι πολυ ωραια οργανα και συνηθως και πολυ ελαφρια, επεξα με μια πριν απο κανα μηνα και με αφησε πολυ ευχαριστημενο.Αρκετα καλο hardware και ωραιοτατοι seymour duncan μαγνητες.Αν δε το γνωριζεις, ειναι απο τις λιγες (ισως και η μονη) fender που κατασκευαζεται στην Κορεα, για αυτο και ειναι τοσο φτηνη ενω εχει πανω τετοιους μαγνητες και υλικα.Ακουσα απο ενα γνωστο μου οτι πιθανοτατα θα σταματησει η παραγωγη της επειδη καταστραφηκε απο πυρκαγια το εργοστασιο στην Κορεα...βεβαια δε βαζω το χερι μου στη φωτια, σου λεω τη ακουσα απο αρκετα εγκυρη πηγη.

 

Τωρα εκτος αυτων υπαρχει και η ωραιοτατη (δε ξερω αν για καποιο λογο την απεριψες ή απλα δεν την εβαλες) Fender Baja.Κλασσικοτατη λυση, σουπερ οργανο, την εχει το μισο φορουμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επειδη η baja εχει αυτο το κολπο με το 4-way  switch  δεν με πολυψηνει θελω το κλασσικο 3-way ,βεβαια δεν την εχω δοκιμασει για να ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η baja δεν έχει κάτι το λιγότερο απο πλευράς ήχων αλλά κάτι το extra...

 

Πούλησα την δικιά μου πριν απο 1 μήνα περίπου και μου λείπει ήδη...  :(

 

Την θεωρώ καλύτερη απο τις υπόλοιπες fender που αναφέρθηκαν...(για g&l δεν έχω άποψη...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η baja δεν έχει κάτι το λιγότερο απο πλευράς ήχων αλλά κάτι το extra...

 

Πούλησα την δικιά μου πριν απο 1 μήνα περίπου και μου λείπει ήδη...  :(

 

Την θεωρώ καλύτερη απο τις υπόλοιπες fender που αναφέρθηκαν...(για g&l δεν έχω άποψη...)

 

 

 

Συμφωνω. Και εγω για Baja θα πηγαινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κι' εχω παίξει με G&L, (οχι τη συγκεκριμένη) και τις θεωρώ πολύ καλές σε αυτά τα λ7, θα προτιμούσα τη baja.

Αν και αυτή είναι κουκλάρα.

 

http://cgi.ebay.com/NEW-G-L-Tribute-Series-ASAT-Classic-Guitar-w-Gig-Bag_W0QQitemZ360114201930QQcmdZViewItemQQptZGuitar?_trksid=p3286.m20.l1116

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κ εγω την BAJA κ σου προτινω να την ριξεις μια ματια!

καλο ειναι να παρεις οργανο που θα το δεις κ θα το παιξεις απο κοντα γιατι με τις BAJA ακουστικαν διαφορα  ;)

οσο για τον τετραθεσιο τον αλαξα κ εγω οπως κ τα Pots. δεν ειναι κ τπτ δυσκολο!

 

 

Πούλησα την δικιά μου πριν απο 1 μήνα περίπου και μου λείπει ήδη...  :(

 

οχι ρε σ γιατι το εκανες αυτο.....  :'(

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε σ γιατι το εκανες αυτο.....  :'(

 

Έπρεπε να φύγει μια απο τις τρείς ηλεκτρικές και καμμιά απο τις άλλες δυο (strat και guild s-300) είναι όργανα που θα μπορούσα ποτέ να αποχωριστώ, οπότε... :(

 

Εντάξει, τουλάχιστον πήγε σε φίλο... ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου