Προς το περιεχόμενο

Πατήματα για μπουζούκι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, βασικά εγώ κιθάρα παίζω αλλά ένας συνάδελφος μου παίζει μπουζούκι (τρίχορδο) κατεβάζει όμως τραγούδια από το κιθάρα vu  και μετά για νε τα βγάλει τα γράφει σε κασετόφωνο και προσπαθεί να τα παίξει μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο site με κομμάτια ρεμπέτικα για μπουζούκι με τα πατήματα και συγχορδίες (αν ακούγονται και σε midi μορφή όπως το guitar pro καλό θα ήταν) με ενδιαφέρει και εμένα βασικά το θέμα γιατί έχω πάρει  ένα τετράχορδο και προσπαθώ να μάθω.Ευχαριστώ πολύ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

Δεν καταλαβα τι θες

mp3; Εχει 9200 τραγουδια το http://rebetiko.sealabs.net/home.php

αν θες στιχους με συγχορδίες βολευεσαι με το κιθαρα... δυστυχως ακομα δεν υπαρχει κατι με περισσότερα ρεμπετικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

Δεν καταλαβα τι θες

mp3; Εχει 9200 τραγουδια το http://rebetiko.sealabs.net/home.php

αν θες στιχους με συγχορδίες βολευεσαι με το κιθαρα... δυστυχως ακομα δεν υπαρχει κατι με περισσότερα ρεμπετικα....

 

Ευχαριστώ για την απάντηση έλεγα μηπως υπήρχαν τα πατήματα απο τις μελωδίες καπου ξερεις καπως ετσι --------------------------------|-----------------------------|

|------2-------------2-----5/(6)-|-----2-----2-------1-----1---|

|----3-----3---3---3-----3-------|---3-----3---3---2-----2---2-|

|--------------------------------|-----------------------------|

|--1-----1---1-------------------|-1-----1---------------------|

|----------------2-----2---------|---------------1-----1-------|

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε τι επίπεδο βρίσκεσαι αλλά προσπάθησε να περάσεις τα κομμάτια με το αυτί.Τα ρεμπέτικα άλλωστε δεν έχουν άλλωστε περίεργες συγχορδίες ούτε περισπούδαστες φράσεις.

Αν βρίσκεσαι σε αρχικό στάδιο μάθησης,είναι μια καλή εξάσκηση για το αυτί σου.

 

Α!Το kithara vu μην το πολυεμπιστεύεσαι.Ο καθένας ανεβάζει κομμάτια σύμφωνα με το πώς τα άκουσε.Έχει τύχει να βρω φοβερά λάθη εκεί μέσα.

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που θες λεγονται ταμπλατουρες. αν ψαξεις στο google ολο και κατι θα βρεις. 

Αλλα συμφωνω και εγω για το αυτι που λεει ο φίλος.

 

Επισης κοιτα στο youtube . Μπορεις να βρεις καποιους να παιζουν σε κοντινο στην καμερα, οποτε μπορεις να αντιγράψεις....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις ψάχνεις ταμπλατούρες; δεν ξέρω να πολυοϋπάρχουν, γιατί οι μπουζουξήδες δε δείχνουν :)

 

αν έχεις τη μουσική στον υπολογιστή ξεκίνα με απλά τραγούδια. Δες και κανένα από τα προγράμματα που παίζουν πιο αργά τα κομμάτια

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μπουζουξιδες δειχνουν και παραδειχνουν

απλα δεν ασχολουνται με ταμπλατουρες παρτιτουρες νοτες κλπ

 

μονο με το αφτακι τους και πρακτικοι τελειως....  εγω δειχνω σε δυο παιδια καθε βδομαδα εντελως δωρεαν...

 

με μια αναζητηση στο google βρηκα  πχ αυτο.

 

http://www.diymusic.org/index.php?option=com_smf&Itemid=107&topic=2390.0

 

προσεξε, λιγο που τα είδα εχουν πολλα λαθη. δεν εχω μαζί το οργανο για να τα δω καλυτερα αλλα μη βασιστεις και πολυ σε αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου