Προς το περιεχόμενο

Περί χορδών ηλεκτρικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Μια χαρά χορδές  είναι και σε εξαιρετική τιμή ειδικά αν πάρεις τα 6 packs.

 

Προσοχή στα πακέτα 6 pack κλπ! Εχω πάρει 3 σετ μαζί και είχαν άλλη συσκευασία απο το μονό σετ που δεν ήταν αεροστεγής, με αποτέλεσμα να είναι ήδη σχεδόν σκουριασμένες. Τις πέταξα.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος παίρνει πολλαπλά πακέτα να μας πει συγκεκριμένα...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παλαιότερα χρησιμοποιουσα μόνο δεκάρες.

 

Πλέον χρησιμοποιώ εννιαρες σε όλες τις κιθάρες μου, εκτός από μια Les Paul που βάζω δεκάρες (στην άλλη Les Paul που ήρθε με εννιαρες από το εργοστάσιο, εννιαρες εξακολουθώ να βάζω). 

 

Εκτός του ότι την βγάζω πιο ξεκουραστα, νομίζω ότι τα ταστα φθειρονται γρηγορότερα με heavier gauge χορδές οπότε είναι και αυτός ένας λόγος που τις προτιμώ πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στα πακέτα 6 pack κλπ! Εχω πάρει 3 σετ μαζί και είχαν άλλη συσκευασία απο το μονό σετ που δεν ήταν αεροστεγής, με αποτέλεσμα να είναι ήδη σχεδόν σκουριασμένες. Τις πέταξα.

 

Δεν ξέρω αν κάποιος παίρνει πολλαπλά πακέτα να μας πει συγκεκριμένα...

 

Ναι στις Gibson δεν είναι μετά το άνοιγμα αεροστεγώς συσκευασμένα τα ξεχωριστά σετ, βέβαια εγώ αλλάζω χορδές κάθε δέκα ώρες παιξίματος οπότε δεν με απασχολεί πολύ :) μια και δεν προλαβαίνουν να παλιωσουν ,μια καλή λύση είναι να βάζετε τα εναπομείναντα σετ μετά το άνοιγμα σε ένα τάπερ με ρύζι,αβραστο φυσικά :)

 

Αλλιώς δεκάρα ή τριαρα συσκευασία DAddario οπου είναι όλα τα σετ συσκευασμένα αεροστεγώς.

 

Οι GHS σε 3 pack είναι τζάμπα αλλά πρέπει να αλλάξεις ταυτόχρονα σε τρεις κιθάρες χορδές μια και είναι όλες μαζί στον ίδιο φάκελο ανά μέγεθος χορδής,πχ οι τρεις κι καντινι μαζί,οι τρεις διαφορετικές καντινι μαζί κ.ο.κ.

 

Οι GHS σε 6 pack είναι όπως οι Gibson αλλά το πακέτο ξανασφραγιζεται.

 

Πάντως το...ταπερακι δουλεύει,το έκανα για πολλά χρόνια πριν βγουν οι αεροστεγείς συσκευασίες. :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τις γνωστές εταιρείες δεν μου έχει τύχει αυτό ευτυχώς

 

Και Elixir & D' Addario που έχω δοκιμάσει να πάρω σετ έχουν καλές συσκευασίες

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το σετ με τα δεκα d addario σετς υπαρχει πουθενα ευρωπη να το παραγγειλεις? Συνηθως μου το φερνουν φιλοι απο αμερικη, και βγαινει καπου 2,5-3 ευρω το σετ, αλλα δεν βολευει παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σετ με τα δεκα d addario σετς υπαρχει πουθενα ευρωπη να το παραγγειλεις? Συνηθως μου το φερνουν φιλοι απο αμερικη, και βγαινει καπου 2,5-3 ευρω το σετ, αλλα δεν βολευει παντα

 

Ναι ο Θωμας τα εχει

 

https://www.thomann.de/gr/daddario_exl11010p.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Εκανα τη δοκιμη μου εδω και λιγες βδομαδες.

Εβαλα σε μια tele 9αρες. Με action 1,6mm.

Κανενα προβλημα δεν αντιμετωπισα, σε γενικες γραμμες. Απο 3mm πενα, πηγα στα 2mm και συχνα στο 1mm για funkορεγκοκαταστασεις. Η ηχος μου, σαν παιξιμο, θεωρω οτι βελτιωθηκε. Καθε νοτα που παιζω την περιποιουμαι, με το αριστερο χερι, πριν περασει το καλωδιο και γινει ηχος. Πολυ λιγοτερη προσπαθεια για να κανω το οτιδηποτε, και απο τα δυο χερια. Κανω ο,τι bend/vibrato θελω, οπου και οποτε το θελω, και για οσο το θελω. Μικροτερη καταπονηση στα ταστα.

 

Τα αρνητικα που ειδα ειναι οτι τις 9αρες τις "τσιμπαω" ενα κλικ πιο δυσκολα για να ξεκινησω bend. Φυσικα το bend ειναι ευκολοτερο. Επισης, δεν μου αρεσει η αισθηση που εχω στο δεξι χερι. Δεν νιωθω τον απολυτο ελεγχο στο ποσο βαραω τη χορδη. Εκει με βοηθησε λιγο η πιο λεπτη πενα. Με δακτυλα βεβαια ειναι εντελως χαλια το παιξιμο σε σημειο να τα χρησιμοποιω λιγοτερο. Καθολου δυναμικες. Ξεκουρδιζει ενα κλικ πιο ευκολα. Οταν παιζω με καθαρο ή breakup ηχο συχνα με εκνευριζει το ποσο λεπτος και με εντονη ατακα βγαινει προς τα εξω.

 

Τα θετικα σιγουρα θα μου ελειπαν εαν εβαζα παλι 10αρες. Απο την αλλη το χαμηλο action που διατηρω (καπου 1,6) μαλλον δεν βοηθα στυλ παιξιματος μου (legato δεν κανω). Στην αλλη tele εχω 10αρες και πριν λιγο ανεβασα το action στα 2mm. Το "τσιμπημα" και το bend ειναι λιγο πιο ευκολο, αλλα τα μικροbends και τα τσαλιμακια που κανω με τις 9αρες δεν. Δεν τα κανω ουτε και σε μικροτερης κλιμακας κιθαρες, με 10αρες.

 

Τελικα δεν υπαρχει η τελεια λυση. Το ενα σετ αρεσει στο δεξι και το αλλο στο αριστερο. Ή μηπως υπαρχει?? Με ενα σετ 9,5mm ισως το δεξι σταματησει να μαλωνει με το αριστερο. Αγορασα ενα σετ ghs 9,5mm nickel rockers που θα το τοποθετησω συντομα, και βλεπουμε....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Εκτός του ότι την βγάζω πιο ξεκουραστα, νομίζω ότι τα ταστα φθειρονται γρηγορότερα με heavier gauge χορδές οπότε είναι και αυτός ένας λόγος που τις προτιμώ πλέον.

 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Συμβαίνει όντως

 

Είμαι και εγώ από αυτούς που μετά από 20 χρόνια 10άρες και Fender Scale,  πήγα σε 9άρες και Gibson Scale. Νο regrets. Aισθάνομαι ότι με βοήθησε. "Ξέσφιξε" τα χέρια μου, ειδικά το κάφρικο δεξί που πλέον έχει λίγο παραπάνω δυναμικές (αλλά και το "κουλό" αριστερό που πλέον κάνει bend vibratos και άλλα "άχρηστα" κιθαριστικά τσαλιμάκια, πιο υποφερτά). Ηχητικά δεν μου λείπει τίποτα. Δεν με ενδιαφέρει ποτέ ο unplugged ήχος σε ηλεκτρικό όργανο.

 

Oρκίζομαι στις D'addario. Δεν θυμάμαι πότε έσπασα (και πότε άλλαξα) χορδές τελευταία φορά. Ή μάλλον θυμάμαι ότι δεν ήταν D'addario. Είμαι σε φάση δοκιμής Pyramid και έχω την αίσθηση ότι θα μείνουν. (Oι nickel plated steel το καφέ πακέτο, όχι οι φθηνές του Thomann που ήταν χάλια). Η επόμενη μάρκα που θα ήθελα να τσεκάρω είναι οι Newtone.

 

Δεν έχω νιώσει αισθητή διαφορά σε αίσθηση ελαστικότητας ανάμεσα σε μάρκες, με εξαίρεση ίσως τις coated ή τις roundcore όπως πολύ σωστά προειπώθηκε.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oρκίζομαι στις D'addario. Δεν θυμάμαι πότε έσπασα (και πότε άλλαξα) χορδές τελευταία φορά. Ή μάλλον θυμάμαι ότι δεν ήταν D'addario.

 

+1000

 

Daddario και ξερω ψωμι. Δεν υπαρχει γυρισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά οι pyramid οι μπλε μου φαίνονται κομπλέ και αρκετά bright όπως μου αρέσουν.

 

Οι daddario καλές αλλά σκουριάζουν γρήγορα. Πάντως σε ηχογραφήσεις προτιμώ ghs boomers.

 

Αφού έκανα την παρέμβαση μου νομίζω ότι ο φίλος μας πρέπει να δοκιμάσει τις 9,5 μοιάζουν η καλύτερη λύση για αυτό που ψάχνει!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου