Προς το περιεχόμενο

BluesDriver ή OCD?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Μια ερώτηση παρακαλώ.

Θέλω να πάρω ένα overdrive πετάλι. Δεν παίζω πολύ με παραμόρφωση και γενικά δεν θέλω κάτι extreme, λίγο "dirt" θέλω μόνο να βάζω αραιά και που, το οποίο να μην αλλάζει πολύ τον ήχο του ενισχυτή και να έχει σχετικά πεσμένα μεσαία.

 

Σκεφτόμουν το Blues Driver (waza) αλλά με +10 ευρώ παίρνω και το OCD.

 

2nvsfir.jpg

 

Από αυτά που διαβάζω, βλέπω ότι το OCD είναι άλλο πράγμα, σου δίνει περισσότερα και θεωρείται "καλύτερο", οπότε υπάρχει κάποιος λόγος να μην το προτιμήσω από το boss?

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Θα το χρησιμοποιώ και με humbuckers και με single coil.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους

 

Μια ερώτηση παρακαλώ.

Θέλω να πάρω ένα overdrive πετάλι. Δεν παίζω πολύ με παραμόρφωση και γενικά δεν θέλω κάτι extreme, λίγο "dirt" θέλω μόνο να βάζω αραιά και που, το οποίο να μην αλλάζει πολύ τον ήχο του ενισχυτή και να έχει σχετικά πεσμένα μεσαία.

 

Σκεφτόμουν το Blues Driver (waza) αλλά με +10 ευρώ παίρνω και το OCD.

 

2nvsfir.jpg

 

Από αυτά που διαβάζω, βλέπω ότι το OCD είναι άλλο πράγμα, σου δίνει περισσότερα και θεωρείται "καλύτερο", οπότε υπάρχει κάποιος λόγος να μην το προτιμήσω από το boss?

 

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ. Θα το χρησιμοποιώ και με humbuckers και με single coil.

 

Ο φιλος Λαγόντζος λέεει πως το bd ειναι φανταστικό με single coils, όχι όμως με humbuckers.

 

To ocd παρ'ολο που το δοκιμασα στο Ζαχο δεν μπόρεσε να με κερδίσει. Δε μου έκανε κλικ αν θελεις.  Εγώ θα σου πρότεινα να δεις και το soul food. Υπαρχει συχνα στις αγγελιες ,ειναι προσιτό σε τιμή και πολύ transparent για τον ηχο που θες από απλό dirt μεχρι mild dist και πισω σε ωραιο πλουσιο σε αρμονικες boost.

Προσωπικά το νεο μου αγαπημενο.

 

Μην ξεχναμε βεβαια πως ό,τι και να γινει το Ts 808 δεν μπορεί να βγει εύκολα από τα αυτιά μας....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο εντελως διαφορετικα πεταλια. Το bd2 ειναι ενα transparent overdrive που δεν αλλοιωνει παρα πολυ τον ηχο σου ικανο για ηχους απο απλο boost εως heavy overdrive, ενω το ocd ειναι ενα καπως πιο βρωμικο πιο tubesreamerοειδες πεταλι με καπως πιο πολυ drive και οχι τοσο ικανο ως booster. Μιλαμε για δυο διαφορετικα πεταλια με διαφορετικη φιλοσοφια το καθενα. Σε αντιθεση με τους περισσοτερους και το γενικοτερο hype που υπαρχει για το ocd προσωπικα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα, σε αντιθεση με το bd2 το οποιο ειναι μια σταθερα στην πεταλιερα μου εδω και παρα πολλα χρονια.

 

Δεν γνωριζω την waza εκδοση, στην οποια υποθετω εχουν διορθωσει τα ελαττωματα του στοκ bd2, αλλα ακομα και το στοκ bd2 να παρεις κυκλοφορουν απειρες mods στο ιντερνετ (με πιο γνωστη αυτη του keeley), οι οποιες το μεταμορφωνουν σε ενα boutique killer πεταλι.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις μήλα με... γαυγάμηλα...  ;D Εντελώς διαφορετικά pedals αλλά και τα δύο εξαιρετικά. Παρεμπιπτόντως, υπάρχουν διάφορα versions του OCD και οι διαφορές είναι αισθητές (ανεξαρτήτως τι λέει ο Fuller) συν το γεγονός οτί έβγαλε το "v2" (όπως το λέει επίσημα η εταιρεία) πριν μερικούς μήνες, οπότε δεν υπάρχει "ένα OCD".  Εν παση περιπτώσει και σύμφωνα με τα γραφόμενά σου, θα έπαιρνα το BOSS.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build Space-based Weapons against Aliens and all of it is a lie..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε βεβαια πως ό,τι και να γινει το Ts 808 δεν μπορεί να βγει εύκολα από τα αυτιά μας....

 

Δράττομαι της ευκαιρίας για να πω την γνώμη μου μετά από προσωπική εμπειρία με το blues driver και μάλιστα keeley moded.

 

Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου κ δεν ταίριαζε με το set up μου (stratocaster και vht sp6). Ένιωθα ότι δεν έδινε καθόλου "παρουσία" στον ήχο. Επίσης δεν μου άρεσε η γραμμικότητα και η ποσότητα του gain στο αντίστοιχο ποτενσιόμετρο.

Κατέληξα μετά από πολλά να μείνω με το ταπεινό boss sd-1 το οποίο μάλιστα το αγόρασα 2 φορές αφού την πρώτη το πούλησα από βλακεία.

Απ' ότι έχω διαβάσει και όχι ακούσει, το OCD είναι ένα πιο "άγριο" tubescreamer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω OCD V4 & BD2 Keeley.

Αυτό που μπορώ να σου πω πως και τα 2 είναι εξαιρετικά. Προβάδισμα στο OCD, προσωπική άποψη/προτίμηση. Είναι διαφορετικά.

Θα έλεγα να τα ακούσης και να επιλέξεις, είναι εντελώς προσωπική προτίμηση ήχου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις μήλα με... γαυγάμηλα...  ;D

 

+1 σε αυτό.  Υπήρχαν και τα 2 παλιότερα στο pedal board μου αλλά τα χρησιμοποιούσα με έντελώς διαφορετικό σκοπό οπως λένε και άλλα παιδιά εδώ (το μεν για boost στα ρυθμικα μέρη μπαίνοντας σε chorus πχ τύπου Green Day κλπ και το δε για Boosτάρισμα πιο πολύ στα μεσαία για κάποια lead μερη).

Στα δικά μου αυτιά το OCD ήταν και λίιιγο πιο παραμετροποιήσιμο  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το ξέρω ότι είναι διαφορετικά πράγματα, το γράφω και στην αρχή.

Λογικά αυτό που χρειάζομαι είναι το Blues Driver, απλά επειδή είναι σχεδόν ίδια τιμή, σκέφτηκα ότι ίσως το OCD (για το οποίο διαβάζω παντού πολύ καλά λόγια) στο low gain θα μπορεί να μου δώσει τα λίγα βρώμικα που θέλω συν ότι θα έχω και τo option (αν ποτέ χρειαστεί) του περισσότερου gain που δεν έχει το boss.

Καταλαβαίνω όμως με αυτά που λέτε ότι οι διαφορές τους είναι πολύ πιο ουσιαστικές από αυτό που είχα στο μυαλό μου.

Όντως η καλύτερη λύση είναι να τα δοκιμάσω κάπου (υπάρχουν άπειρα youtube videos αλλά δεν βγάζεις άκρη έτσι)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου