Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να αγοράσω από αγγελία με δόσεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι και φίλες,

 

Πρόσφατα μου καρφώθηκε να αγοράσω κάτι από μια αγγελία του Noiz αλλά, δυστυχώς, δεν παίζει το απαραίτητο ρευστό (ακόμα). Σκέφτηκα όμως ότι θα μπορούσα να μαζέψω τα απαραίτητα χρήματα στους επόμενους δυο-τρεις μήνες, μέχρι τότε όμως το προϊόν θα έχει πουληθεί. Θα μπορούσα να δώσω προκαταβολή και να του πω να μου το κρατήσει? Και πώς ξέρω εγώ ότι δεν θα το δώσει? Να δώσω προκαταβολή, να μου το στείλει και να του δώσω αργότερα τα υπόλοιπα? Και πώς ξέρει αν θα του τα δώσω?

 

Το ερώτημά μου δηλαδή είναι το εξής: Πως θα γινόταν να αγόραζα κάτι από αγγελία (δηλαδή όχι μέσω εταιρείας αλλά κατευθείαν απ' τον πωλητή) και να πλήρωνα με δόσεις, έτσι ώστε και εγώ να είμαι ικανοποιημένος αλλά και ο πωλητής να είναι σίγουρος ότι θα πάρει τα λεφτά του? Υπάρχει εταιρεία η οποία να δίνει τα λεφτά στον πωλητή και μετά να χρεώνει εσένα σε δόσεις, ακόμα και με τόκο? Δεν θα έπρεπε να υπάρχει? ;D Αν όχι, ξέρετε καμιά άλλη λύση? Γίνεται να κάνουμε ένα είδος συμβολαίου (πολύ επίσημο ακούστηκε αυτό) έτσι ώστε να εξασφαλίζεται ότι εγώ όντως θα πληρώνω τις δόσεις? Ευχαριστώ προκαταβολικά!

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ το κουραζεις το πραγμα και πολυ το σκεφτεσαι.

 

Μιλα με τον ΠΩΛΗΤΗ ,εμεις οτι και να σου πουμε θα ειναι απλα εικασιες.

 

Ο μονος τροπος να "σιγουρευτει"  ο πωλητης ειναι αν του εδινες μεταχρονολογημενες επιταγες ή συναλλαγματικες...προσωπικα ουτε που θα εμπαινα στον κοπο για κατι τετοιο ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον πωλητή δοκίμασες να μιλήσεις;

 

Ίσως, αν και το κόβω δύσκολο, πχ να δεχόταν να πληρώθει σε δόσεις, αν του προσφέρεις μεγαλύτερο χρηματικό ποσό και παραλαβή του προϊόντος μετά την εξόφληση.  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζεψε τα λεφτα και το παιρνεις απο καποια μελλοντικη αγγελια.

 

Το αλλο με την εταιρεια που λες υπαρχει κ λεγεται τοκογλυφος ;D

 

Βγαινει κ σε βερσιον τραπεζας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη βρει Ελληνικη τραπεζα να του δανεισει ποσο μεγαλυτερο απο 100 ευρω....που ζεις? στην ΕΛΒΕΤΙΑ? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοιο είναι θέμα συμφωνίας αγοαστή και πωλητή. Θεωρητικά γίνεται, όλα γίνονται, αλλά εξαιρετικά δύσκολα θα το δεχτεί ο πωλητής και είναι λογικό.. Το ντούκου paying είναι ένας από τους δευτερεύοντες λόγους που η τιμή είναι χαμηλότερη σ' ένα μεταχειρισμένο προϊόν.

 

Βέβαια αν δε μιλήσεις με τον πωλητή ό,τι και να πούμε εμείς.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα το θέτω γενικά, δεν χάθηκε και ο κόσμος αν δεν πάρω το συγκεκριμένο αντικείμενο απλά μου ήρθε σαν απορία. Μου φάνηκε καλή ιδέα να υπάρχει μια εταιρεία που να πληρώνει με Paypal πχ τον πωλητή (ο οποίος είναι και ο πλέον διαδεδομένος τρόπος συναλλαγών) και μετά να τα κανονίζει με 'σένα για τις δόσεις.

 

Ίσως, αν και το κόβω δύσκολο, πχ να δεχόταν να πληρώθει σε δόσεις, αν του προσφέρεις μεγαλύτερο χρηματικό ποσό και παραλαβή του προϊόντος μετά την εξόφληση.  :-\

 

Μα το θέμα είναι ότι έτσι ούτε εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν θα το δώσει κάπου αλλού ή, ακόμα χειρότερα, δεν το δώσει καν σε μένα.. ;D

 

Μαζεψε τα λεφτα και το παιρνεις απο καποια μελλοντικη αγγελια.

 

Συμφωνώ, τι γίνεται όμως όταν είναι αρκετά σπάνιο κομμάτι?

 

Το ντούκου paying είναι ένας από τους δευτερεύοντες λόγους που η τιμή είναι χαμηλότερη σ' ένα μεταχειρισμένο προϊόν.

 

Μα αυτό λέω, μια υπηρεσία η οποία θα πληρώνει "ντούκου" τον πωλητή και θα σε κυνηγάει μετά για τις δόσεις... ;D

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό λέω, μια υπηρεσία η οποία θα πληρώνει "ντούκου" τον πωλητή και θα σε κυνηγάει μετά για τις δόσεις... ;D

 

Αυτό κάνουν οι τράπεζες ουσιαστικά με τις πιστωτικές που σου εκδίδουν. Χρεώνεις εσύ την κάρτα, πληρώνει η τράπεζα τον πωλητή σου και εσύ τα δίνεις στην τράπεζα άτοκα ή έντοκα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου