Προς το περιεχόμενο

Πώς απαντάμε σε αγγελία αναζήτησης μουσικών.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αγαπητοί συνάδελφοι. Επειδή, για άλλη μια φορά, ασχολούμαι με το θέμα τις τελευταίες μέρες κι επειδή τα μάτια μου έχουν δει πολλά, είπα να γράψω μερικές βασικές γραμμές για το πώς να γράφουμε απαντώντας σε μια τέτοια αγγελία. Ο στόχος φυσικά είναι να δώσουμε την καλύτερη δυνατή πρώτη εντύπωση ώστε να αυξήσουμε τις πιθανότητές μας να επιλεγούμε (λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι θέλουμε πραγματικά να επιλεγούμε και όχι ότι το κάνουμε για ψιλοχαβαλέ). Γιατί, ας μην ξεχνάμε, το να είσαι καλός μουσικός μόνο, δεν αρκεί για να μπεις και να μείνεις σε μια μπάντα.

 

Φυσικά είστε ευπρόσδεκτοι/ες να διαφωνήσετε και να συζητήσουμε:

 

- Γράψε σε σωστά ελληνικά, με καλή ορθογραφία και σύνταξη. Το πρώτο πράγμα στο οποίο πέφτει το μάτι είναι αυτό. Αν ο άλλος έχει να διαβάσει 10 απαντήσεις και η δική σου δεν διαβάζεται, πιθανότατα θα την αγνοήσει.

 

- Ξεκίνα με όνομα, ηλικία και το λόγο για τον οποίο ενδιαφέρεσαι να συμμετάσχεις στο σχήμα.

 

- Μη δείχνεις ότι βαριέσαι να γράψεις π.χ. "γεια με λένε Γιώργο ενδιαφέρομαι πάρε τηλέφωνο". Δώσε μερικά λεπτά και γράψε κάτι παραπάνω για τον εαυτό σου. Δε χρειάζεται να είναι έκθεση ιδεών, απλά θα κάνει καλή εντύπωση αν δείξεις ότι όταν κάτι σε ενδιαφέρει, αφιερώνεις χρόνο.

 

- Μη θεωρείς τον εαυτό σου σημείο αναφοράς για τους άλλους (το έκλεψα από yameth γιατί είναι ωραίο και άπειρα σωστό). Δεν ξέρεις σε ποιον γράφεις, ποιο είναι το επίπεδό του, η ηλικία του και η μουσική ιστορία του. Ακόμη κι αν είσαι φτασμένος και έμπειρος μουσικός, μην κάνεις επίδειξη και μην υπερβάλλεις. Προσπάθησε να αναφέρεις τα γεγονότα της ιστορίας σου χωρίς σάλτσες.

 

- Αν υπάρχει ηχογραφημένο δείγμα σχετικά καλής ποιότητας όπου παίζεις, βάλε το λινκ στην απάντησή σου. Βίντεο με άθλιο ήχο, τραβηγμένα από κινητό από το λάιβ πριν 8 χρόνια στην "Κόκκινη Σαύρα", καλύτερα να τα παραλείψεις.

 

- Αν παίζεις και σε άλλες μπάντες, δε χρειάζεται να το κάνεις μεγάλο θέμα, παρόλο που νομίζεις ότι σου δίνει πόντους εμπειρίας. Η αλήθεια είναι ότι αυτός που διαβάζει τις απαντήσεις, θα προτιμήσει ανθρώπους που θα δώσουν είτε αποκλειστικότητα είτε προτεραιότητα στην μπάντα του.

 

- Μην είσαι αγενής. Αν για οποιοδήποτε λόγο άλλαξες γνώμη, γράψε το και ευχαρίστησε τον άλλο που σε διάβασε. Μην εξαφανίζεσαι χωρίς απάντηση. Μπορεί η συγκεκριμένη θέση στη συγκεκριμένη μπάντα να μη σε ενδιαφέρει πια αλλά ποτέ δεν ξέρεις πώς τα φέρνει ο καιρός και με ποιον μπορεί να βρεθείς στο μέλλον να ξαναμιλάς.

 

- Ρεζουμέ: Αφού γράψεις το κείμενό σου, βάλε τον εαυτό σου στη θέση αυτού που αναζητά μέλος για την μπάντα του. Διάβασέ το έτσι. Αν μείνεις ικανοποιημένος, στείλε το.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ σωστό και χρήσιμο.

Θα το βάλω στους οδηγούς των αγγελιών

Δεν ξέρω πόσοι θα μπουν στη διαδικασία να το διαβάσουν αλλά αξίζει έστω και για έναν.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οτι ημουν ετοιμος να στειλω

"Ελα.

Ενδιαφερομαι"

;D

"Που μπορώ να σας δω για να ξέρω αν μου κάνετε?

Δεν είμαι δύσκολος τύπος αλλά αυτό τον καιρό παίζω σε τρεις μπάντες, έχω και κάτι live με τον Καρβέλα, μια Γιάννενα, μια Κρήτη, ξέρεις τώρα."

 

;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι οτι ημουν ετοιμος να στειλω

"Ελα.

Ενδιαφερομαι"

;D

 

"Που μπορώ να σας δω για να ξέρω αν μου κάνετε?

Δεν είμαι δύσκολος τύπος αλλά αυτό τον καιρό παίζω σε τρεις μπάντες, έχω και κάτι live με τον Καρβέλα, μια Γιάννενα, μια Κρήτη, ξέρεις τώρα."

 

;D ;D

 

;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου