Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή μπάσου βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θέλω την βοήθειά σας για επιλογή ενισχυτή μπάσου! Δηλώνω κιθαρίστας οπότε δεν εχω εμπειρία από μπασοειδη! Ήρθε η ώρα λοιπόν να πουληθεί μια κιθάρα για αγορά μπασιστικου εξοπλισμού! Παλαιά έπαιζα και μπασακι αλλά εχω καμία 15αριά χρόνια να ασχοληθώ! Το bughet και για τα δυο θα είναι γυρω στα 400 ευρω max (πολύ max  ;D)! Από μπάσο εχω καταλήξει μάλλον σε Squier Vintage modified Jazz Bass ή Squier Classic Vibe Jazz Bass (μάλλον το πρώτο λόγο budget)! Αναλόγως τώρα αν βρω κάποιο από τα δυο μεταχειρισμένο θα εξαρτηθεί και η αγορά ενισχυτή! Το budget υπολογίζεται γύρω στα 150 ευρώ για ενισχυτή! Λογικά για καποιο μεταχειρισμένο σε αυτή τη τιμή! Περιμένω την βοήθειά σας! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου με το καλό.... τι βοήθεια όμως περιμένεις? όσα περισσέψουν από τον προϋπολογισμό σου, δες τις αγγελίες μεταχειρισμένων κ πάρε έναν όσο όσο για να μελετάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι βοήθεια όμως περιμένεις?

 

Μια βοηθεια για το αν υπαρχει κατι αξιολογο στις αγγελιες σε αυτη τη τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει αυτους τους δυο στις αγγελιες στα λεφτα που μπορω να δωσω! Καμια αποψη;

 

Orange Crush PiX 50BXT (150€)

 

Fender Bronco 40 (160€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει αυτους τους δυο στις αγγελιες στα λεφτα που μπορω να δωσω! Καμια αποψη;

 

Orange Crush PiX 50BXT (150€)

 

Fender Bronco 40 (160€)

 

Practice combos είναι και οι δύο, για να ακούς τι παίζεις σπίτι σου. Μια χαρά κάνουν αυτή τη δουλειά αυτοί και πολλοί άλλοι ενιχυτές αυτής της κατηγορίας. Αν θέλεις κάτι πραπάνω έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να δώσεις περισσότερα χρήματα, οπότε είμαι της άποψης να πάρεις ό,τι κρίνεις πως είναι σε καλύτερη κατάσταση ως μεταχειρισμένο και να μην το ψειρίσεις και ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για να ακούς τι παίζεις σπίτι σου...

 

Το θεμα ειναι οτι θα ακουω τι παιζω;;; Με αυτα που διαβαζω για τα watt σε ενισχυτες μπασου εχω τρομαξει!

 

Εδιτ: Δεν εχω γειτονες!!! Τους εχω σκοτωσει ολους!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα κράτα τα 150€ στην άκρη, και όταν έχεις άλλα τόσα παίρνεις κάτι καλύτερο. Πράκτις μπορεις να κάνεις και με ένα plug in στο κομπιουτερ σου και (με ή χωρίς ) ακουστικά, πολύ καλύτερα απο ότι με ένα ενισχυτη των 150€.

 

το ...κάτι καλυτερο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/warwick_bc_150.htm

 

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα κράτα τα 150€ στην άκρη, και όταν έχεις άλλα τόσα παίρνεις κάτι καλύτερο. Πράκτις μπορεις να κάνεις και με ένα plug in στο κομπιουτερ σου και (με ή χωρίς ) ακουστικά, πολύ καλύτερα απο ότι με ένα ενισχυτη των 150€.

 

το ...κάτι καλυτερο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/warwick_bc_150.htm

 

Ειναι και αυτο μια σκεψη! Καρτα ηχου υπαρχει! Guitar rig υπαρχει! Απλα ποτε δεν μου αρεσε αυτος ο τροπος παιξιματος (ουτε με την κιθαρα) αλλα μαλλον δεν υπαρχει αλλη διεξοδος μαλλον για κατι ποιοτικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω στο σπίτι τον bronco και μπορώ να σου μεταδώσω την άποψη μου. Είναι ένας αξιόπιστος, διασκεδαστικός ενισχυτής, με πολλές δυνατότητες στα πλαίσια της αποκλειστικής χρήσης του στο σπίτι. Έχει λογικές διαστάσεις, αρκετή ένταση και ταυτόχρονα δεν "κολώνει" να σου δώσει και αρκετά χαμηλές συχνότητες. Το πιο ενδιαφέρον, όπως όλοι οι modelling ενισχυτές, είναι ότι χρησιμοποιώντας και το σχετικό software που παρέχεται, μπορείς να "παίξεις" με τις διάφορες αρκετά καλές προσομοιώσεις και εφέ και να επέμβεις σε αμέτρητες παραμέτρους στον ήχο σου σε βαθμό που στο τέλος θα βαρεθείς. Προσωπικά βρήκα ενδιαφέρον το ότι πρακτικά λειτουργεί σαν κάρτα ήχου επιτρέποντας να γράψεις καρφί στο pc σου με αρκετά καλό αποτέλεσμα. Το κακό είναι ότι τελικά δεν καταλαβαίνεις τί χαρακτήρα έχει ο ενισχυτής αλλά ουσιαστικά αυτή είναι και η προσωπικότητα του....λίγο απ' όλα!

Για τον orange δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Καλά ψώνια

How low can u go?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου