Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ενισχυτή μπάσου βοήθεια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω στο σπίτι τον bronco και μπορώ να σου μεταδώσω την άποψη μου. Είναι ένας αξιόπιστος, διασκεδαστικός ενισχυτής, με πολλές δυνατότητες στα πλαίσια της αποκλειστικής χρήσης του στο σπίτι. Έχει λογικές διαστάσεις, αρκετή ένταση και ταυτόχρονα δεν "κολώνει" να σου δώσει και αρκετά χαμηλές συχνότητες. Το πιο ενδιαφέρον, όπως όλοι οι modelling ενισχυτές, είναι ότι χρησιμοποιώντας και το σχετικό software που παρέχεται, μπορείς να "παίξεις" με τις διάφορες αρκετά καλές προσομοιώσεις και εφέ και να επέμβεις σε αμέτρητες παραμέτρους στον ήχο σου σε βαθμό που στο τέλος θα βαρεθείς. Προσωπικά βρήκα ενδιαφέρον το ότι πρακτικά λειτουργεί σαν κάρτα ήχου επιτρέποντας να γράψεις καρφί στο pc σου με αρκετά καλό αποτέλεσμα. Το κακό είναι ότι τελικά δεν καταλαβαίνεις τί χαρακτήρα έχει ο ενισχυτής αλλά ουσιαστικά αυτή είναι και η προσωπικότητα του....λίγο απ' όλα!

Για τον orange δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Καλά ψώνια

 

Σε ευχαριστω πολυ! Φοβαμαι πως δεν θα ασχοληθω οσο πρεπει με τον bronco γιατι δεν ειμαι πολυ των εφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και αυτο μια σκεψη! Καρτα ηχου υπαρχει! Guitar rig υπαρχει! Απλα ποτε δεν μου αρεσε αυτος ο τροπος παιξιματος (ουτε με την κιθαρα) αλλα μαλλον δεν υπαρχει αλλη διεξοδος μαλλον για κατι ποιοτικο!

To ποιοτικό είναι πάντα σχετικό.... ;)

Συμφωνώ να ξεκινήσεις τα πρώτα βήματά σου και την εξάσκησή σου με την κάρτα και μετά να κάνεις σίγουρα βήματα. Δηλαδή, "θέλω amp για εξάσκηση". Πολύ ωραία, ένας μικρός και σοβαρός (όπως ο -discontinued- roland 4x4 που είναι απίθανος) που να μπαίνει στην άκρη εύκολα και θα σε καλύψει να ακούς και στήνεις ήχο αξιοπρεπώς για το σπίτι ΑΛΛΑ μην περιμένεις πολλά (ή πιθανόν και τίποτα) για live ή πρόβες (αν και πρόσφατα άκουσα σε ακουστικό jam τον Roland και ήταν σούπερ).

 

Όταν φτάσεις σε αυτές τις ανάγκες (παίξιμο με γκρουπ), να έχεις ένα ικανό ποσό προκειμένου να κοιτάξεις έναν combo με αξιώσεις (με 8άρια και διψήφια Watt, μπάσο δεν ακούς σε πρόβες/live) ή, αυτό που είναι και η προσωπική μου προτίμηση, ξεχωριστό κεφάλι (υπομονή και αγγελίες) και μία 2Χ10 (ή και 1Χ12) καμπίνα, που θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο σε ζωντανές συνθήκες.

 

Ναι, κοστίζουν κάτι (αλλά όχι πολύ) παραπάνω αλλά όπως θα σου ομολογήσουν όλοι αυτοί που έχουμε καεί με τις "μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις", με πορδές, ειδικά στο μπάσο, αυγά δεν βάφονται δυστυχώς. Άσε που κάνεις σταδιακά την αναβάθμισή σου.

 

Κάθε αγοραστικό σου σκαλί όμως, πρέπει να γίνεται με σιγουριά και βεβαιότητα αλλιώς η φθήνεια θα φάει τον παρά. Κλισέ, το ξέρω αλλά τον παθόντα, καλό είναι να τον ακούς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον ψαχνω μονο κατι για το σπιτι χωρις αυτο να σημαινει "ψοφιο"! Εννοειτε οτι δεν ψαχνω σε αυτα τα λεφτα ενισχυτη να βγω σε live (και ουτε στο αμεσο μελλον το βλεπω να γινετε)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δει/σκεφτει καποιον Ampeg?

Εχω αγορασει τον Ba-108

και ειναι μια χαρα για practice

(με το ιδιο μπασσο που κοιτας)

 

Just my 2 cents

 

Πρεπει να αρχιζω να δοκιμαζω κανεναν για να δω ποσα watt μου χρειαζονται! Παιζω σπιτι αλλα δεν παιζω και ιδιαιτερα σιγα! Στην κιθαρα ας πουμε (για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης) με εναν blues jr παιζω με το master στο 10 και το volume στο 3!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και αυτο μια σκεψη! Καρτα ηχου υπαρχει! Guitar rig υπαρχει! Απλα ποτε δεν μου αρεσε αυτος ο τροπος παιξιματος (ουτε με την κιθαρα) αλλα μαλλον δεν υπαρχει αλλη διεξοδος μαλλον για κατι ποιοτικο!

 

στη κιθαρα θα συμφωνήσω μαζί σου, οι ήχοι είναι αθλιοι σε σχέση μέ έναν ενισχυτή. στο μπάσο ειναι πολύ κοντά και με άπειρες επιλογές. κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει να δίνεις λεφτά για ενισχυτή μπάσου για το σπίτι. παιζω απο το 1997 και ενας μικρούλης που είχα πάρει τότε τον έστειλα με το που βγήκαν τα guitar rig και τα τιαυτα και θα πάρω μόνο όταν θα θελήσω κάτι για τα λάιβ. Οπου εκεί ισχύουν αυτά που σου είπε ο προλαλήσας περί πορδών και κακοβαμένων αυγών... άσε τα χρήματα στην άκρη και πάρε κατευθείαν κάτι καλο και δούλεψε σπίτι ψηφιακά! Αξίζει!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη κιθαρα θα συμφωνήσω μαζί σου, οι ήχοι είναι αθλιοι σε σχέση μέ έναν ενισχυτή. στο μπάσο ειναι πολύ κοντά και με άπειρες επιλογές. κατα τη γνώμη μου δεν αξίζει να δίνεις λεφτά για ενισχυτή μπάσου για το σπίτι. παιζω απο το 1997 και ενας μικρούλης που είχα πάρει τότε τον έστειλα με το που βγήκαν τα guitar rig και τα τιαυτα και θα πάρω μόνο όταν θα θελήσω κάτι για τα λάιβ. Οπου εκεί ισχύουν αυτά που σου είπε ο προλαλήσας περί πορδών και κακοβαμένων αυγών... άσε τα χρήματα στην άκρη και πάρε κατευθείαν κάτι καλο και δούλεψε σπίτι ψηφιακά! Αξίζει!

 

Σιγουρα προς το παρον τουλαχιστον αυτο θα κανω!!! Τι τραβατε και εσεις οι μπασιστες;;;;  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιοτικό είναι πάντα σχετικό.... ;)

Συμφωνώ να ξεκινήσεις τα πρώτα βήματά σου και την εξάσκησή σου με την κάρτα και μετά να κάνεις σίγουρα βήματα. Δηλαδή, "θέλω amp για εξάσκηση". Πολύ ωραία, ένας μικρός και σοβαρός (όπως ο -discontinued- roland 4x4 που είναι απίθανος) που να μπαίνει στην άκρη εύκολα και θα σε καλύψει να ακούς και στήνεις ήχο αξιοπρεπώς για το σπίτι ΑΛΛΑ μην περιμένεις πολλά (ή πιθανόν και τίποτα) για live ή πρόβες (αν και πρόσφατα άκουσα σε ακουστικό jam τον Roland και ήταν σούπερ).

 

Όταν φτάσεις σε αυτές τις ανάγκες (παίξιμο με γκρουπ), να έχεις ένα ικανό ποσό προκειμένου να κοιτάξεις έναν combo με αξιώσεις (με 8άρια και διψήφια Watt, μπάσο δεν ακούς σε πρόβες/live) ή, αυτό που είναι και η προσωπική μου προτίμηση, ξεχωριστό κεφάλι (υπομονή και αγγελίες) και μία 2Χ10 (ή και 1Χ12) καμπίνα, που θα σε βγάλουν ασπροπρόσωπο σε ζωντανές συνθήκες.

 

Ναι, κοστίζουν κάτι (αλλά όχι πολύ) παραπάνω αλλά όπως θα σου ομολογήσουν όλοι αυτοί που έχουμε καεί με τις "μεσοβέζικες προσωρινές λύσεις", με πορδές, ειδικά στο μπάσο, αυγά δεν βάφονται δυστυχώς. Άσε που κάνεις σταδιακά την αναβάθμισή σου.

 

Κάθε αγοραστικό σου σκαλί όμως, πρέπει να γίνεται με σιγουριά και βεβαιότητα αλλιώς η φθήνεια θα φάει τον παρά. Κλισέ, το ξέρω αλλά τον παθόντα, καλό είναι να τον ακούς.

 

Ολα όσα είπε ο Κώστας είναι πολύ σωστά.

 

Δώσε ιδιαίτερη προσοχή στα bold, έχουμε καεί (ειλικρινά ξέρω πολύ κόσμο σε αυτή τη φάση) με μικρές φτηνιάρικες, μεσοβέζικες λύσεις της τάξης των 30-60Watt που τελικά μόνο για μέσα στο σπίτι είναι, σε πρόβα με μπάντα απλά εξαφανίζεσαι...

 

Τελικά κάποια στιγμή αργά ή γρήγορα συνειδητοποιείς πως επιλέγοντας αρχικά την φτηνότερη/μικρότερη λύση, μακροπρόθεσμα σου βγαίνει ακριβότερα αυτή η "διαδρομή" σε σχέση με το να μάζευες κάποια χρήματα και να πήγαινες εξ' αρχής για κάτι καλύτερο σε ποιότητα ήχου και ένταση. Γιατί και χρήματα έχεις χαλάσει παιρνοντας τον "μικρό" (οπότε απομακρύνθηκες από το ποσό του "καλού" ενισχυτή), και δεν κάνεις τη δουλειά σου όπως θες/γουστάρεις, και δεν μπορείς να το ξεφορτωθείς και εύκολα σε ικανοποιητική για σένα τιμή (= υψηλή για όλο τον υπόλοιπο κόσμο) έτσι ώστε να τσοντάρεις το υπόλοιπο ποσό για τον "μεγάλο".

Αλλά πριν κάνεις το μεγάλο βήμα πρέπει να είσαι κατασταλαγμένος και αποφασισμένος οτι θες να ασχοληθείς σοβαρά με το σπορ, αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Οπότε και για μένα η καλύτερη λύση στην παρούσα φάση μέχρι να καταλάβεις πόσο ψημένος είσαι για αγορά σοβαρού ενισχυτή, είναι η λύση του υπολογιστή που προτάθηκε πριν.

And I know, I’m going right into the storm

And I know, I’m gone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καιρό είχα τα ίδια ερωτήματα και εγώ. Τελικά κατέληξα στην εναλλακτική λύση ενος πεταλιού(ZOOM B2) σε συνδυασμό με ενα ζευγάρι καλά ακουστικά (SENNHEISER). Έτσι και δεν ενοχλείς κανέναν και μπορείς να χρησιμοποιησεις το πετάλι για βελτίωση του ήχου σου όταν παίζεις live.  My 5 cents.

V FOR VIGIER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου